Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За колорита на местния вот и историята на изборния процес в България

4
Добрич - Регионален исторически музей
Снимка: Регионален исторически музей Добрич

"Първите десетилетия след Освободждението кметът на общината в Русе се е избирал от избрания от хората Общински съвет, разказа историкът д-р Искрен Великов.

Винаги в Русе се явява само една жена кандидат за кмет, като само веднъж градът е бил управляван от дама.

Добрич - Регионален исторически музей

Добрич има изключително драматична съдба през годините. Макар и да е под румънска власт в продължение на 27 години, с връщането си обратно в пределите на България градът бързо успява да се превърне в търговско средище, да промени облика си и постепенно да добие вид на истински европейски град. 

Разбира се, всичко това се постига благодарение на няколкото изключително далновидни кметове, които работят последователно и следвайки начертаната стратегия.

Свободата и изборите - историческите уроци свидетелстват, че непосредствено след Освобождението предците ни са изправени пред честта и отговорността да избират управниците си. Така например още преди да се постави началото на Третата българска държава със Санстефанския мирен договор от 3 март 1878 година, във вече свободна от няколко месеца Враца се организира местен вот и врачани са призовани да гласуват с бобени зърна.

От регистъра на врачанските управници историкът Мая Антова откроява един персона, паметена и забележителна за местната общественост и до днес във Враца, позната като Рунтавия кмет.

Търновското кметство

Първият Закон за общините и за градското управление е от 1882 година. В него има изисквания към кмета, който е трябвало да знае да чете и пише, разказва историкът от Велико Търново Тодорка Недева. 

Не по-малък интерес предизвикват и задълженията на кметовете. Според член 24 от този закон: „когато се извърши разбойничество или се хване някой престъпник на местопрестъплението, кметът трябва да улови и арестува злодейците с помощта на жителите и да ги предаде на съдебните власти“.

Тодорка Недева

В миналото кметовете е трябвало да надзирават „качеството и чистотата на храните и питиетата, които се продават, отговарят за проверката на мерки и теглилки, за предварването или спирането на злощастия и пакости, за порядъка в театри, концерти и прочие общи места“, разказва Тодорка Недева.

Лични вещи на Джорджо Момчев

Тя написа книга, в която изследва живота и работата на всичките 45 кмета на Велико Търново от Освобождението до днес, в която са разказани историите на велики управленци. Прави впечатление, че не малко търновски кметове след това стават председатели на народните събрания, министри, градът има и своите регенти.

Историческите страници показват , че дори и най-успешните пловдивски кметове, допринесли с визионерството си за развитието на града, също са имали проблеми с партийните турболенции по върховете. Умението им обаче за диалог и волята им да отстояват идеите си ги открояват сред всички над 60 градоначалници, които са управлявали Пловдив от Освобождението до наши дни, разказа историкът д-р Стефан Шивачев. 



Още по темата слушайте в звуковите файлове.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22