Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Основният залог на ДПС е Пеевски да излезе от санкцията "Магнитски", а движението да се легитимира като проевропейска партия"

Проф. Димитър Вацов: ДПС и ГЕРБ много силно извиват ръцете на правителството

"Темата за антируските мерки истерично заглушава възможността да се направи смислена вътрешна реформа"

| Интервю
Снимка: Силвия Великова

ДПС и ГЕРБ много силно извиват ръцете на правителството. Това заяви пред БНР политологът проф. Димитър Вацов. 

"Включително  и с това, че отложиха вота. Трудно ми е да повярвам обаче, че утре ще свалят правителството".

Причината за това извиване на ръце обаче остава непрозрачна, посочи политологът.

"От една страна, ПП-ДБ нямат убедителни аргументи да откажат да се прекрати дерогацията на "Лукойл". Стряскаща е обаче и тази радикалност на ГЕРБ и ДПС по темата"

Става дума за един по-цялостен пазарлък от страна на ГЕРБ и ДПС – значителна част от икономическите лостове на държавата да дойдат пак при тях, смята проф. Вацов. 

"Изпреварващо, още преди ротацията, но подготвяйки я, те се пазарят. Пазарят се и за това какъв да бъде бюджета догодина. Стрелите са насочени към Асен Василев. Мисля ,че правителството държи да не притиска рафинерията, за да вземе някакви пари, които не може да бъде сигурно, че ще вземе през агенция "Митници"  и НАП.

Натискът е да се направи един по-постен бюджет по старата схема на ГЕРБ и в края на годината да има излишък, който да бъде преразпределен.

Но ние виждаме един нов тип политика – на инвестиция в потреблението, което да доведе до по-високи постъпления в хазната". 

Цялата мисъл за съдебна реформа и конституционни промени отиде на заден план, отбеляза проф. Вацов.

"Темата да се вземат антируски мерки истерично заглушава възможността да се направи смислена вътрешна реформа. 

Парадоксално е Делян Пеевски, който въведе със своята медийна група руската пропаганада на български терен, сега да е най-големият антикремълски ястреб.

Основният залог на ДПС е Пеевски да излезе от санкцията "Магнитски", а движението да се легитимира като проевропейска партия, която може да управлява европейски пари, подчерта анализаторът.

"Руските пари в момента са проблематични и са несравнимо по-малко от това ,което България получава през европейските програми". 

Не мисля, че утре ще имаме развръзка – нито с падането на правителството, нито със сключване на някакво примирие между некоалиционните партньори. Напрежението ще остане, прогнозира той.

"Най-вероятно става въпрос за пазарене за вкарване на определени политики в бюджета преди той да бъде гласуван от НС.

Денков и Асен Василев гледат максимално спокойно да отлагат решенията. Предполагам, че няма да хвърлят сега оставка. Ще има поне една седмица на договаряне".

Цялото интервю на Диана Янкулова с проф. Димитър Вацов може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За великденските празници: Градският транспорт в София с удължено работно време

За великденските празници в столицата градският транспорт ще се движи с удължено работно време до 1:30 часа. От Столична община уточняват, че метро по линии 1 и линия 4 ще има на всеки от 12 до 24 минути, а по линия 3 - на 20 минути. Велика събота е! По празничен график ще се движат и автобуси, и трамваи, чиито линии и разписание може..

публикувано на 19.04.25 в 07:52

Благодатният огън ще бъде пренесен в Синодалната палата довечера

И тази година църковна делегация от България няма да пътува до Израел, за да пренесе от Йерусалим Благодатния огън, който съпътства Възкресение Христово. Той ще бъде пренесен довечера от Синодната палата в София, където се пази, за да стигне до всички църкви в страната. Велика събота е! В Русе Благодатният огън ще пристигне тази..

публикувано на 19.04.25 в 07:43

Велика събота е!

Днес на Велика събота -  последният ден от Страстната седмица, предшестваща Великден, п равославната църква отбелязва погребението на Иисус Христос и слизането му в Ада. Тази сутрин е и последната служба от Великия пост. Василиевата Света литургия тази сутрин от 8:30 часа в митрополитския катедрален храм "Света Неделя" ще води патриарх..

публикувано на 19.04.25 в 07:38
Отец Иван Илчев

Отец Иван Илчев, свещеник, който е убеден в ползата от религията като учебен час

Темата за часовете по религия и вяра във светското образование е натоварена с много говорене и малко правене.  Религия в училище - поредната ябълка на раздора Затова днес ви срещаме с отец Иван Илчев, свещеник, който не си губи времето да убеждава възрастните колко ценно и полезно е това за децата, а заедно с десетки доброволци възстанови..

публикувано на 19.04.25 в 07:30
Ученици от Второ училище

1750 лева от благотворителен базар за Великден събраха ученици от Монтана

Ученици от Второ училище "Н. Й. Вапцаров" в Монтана събраха 1750 лева от благотворителен базар за Великден. Те предлагаха лакомства, а парите ще бъдат дарени на фондация "Искам бебе".  Това е поредната благотворителна инициатива, която се провежда в монтанското 2-ро училище „Н. Й. Вапцаров“.  Целогодишно акциите преминават под мотото "Деца..

публикувано на 19.04.25 в 06:10
Анита Димитриу

51 стомни ще бъдат счупени в Кипър на Велика събота

В Кипър днес, на Велика събота, ще бъдат счупени 51 стомни, по подобие на известния великденски обичай на гръцкия остров Корфу. Първата ще бъде хвърлена от председателя на парламента Анита Димитриу, под чиято егида е събитието. Инициативата за адаптиране на гръцкия обичай към кипърските условия е на фолклорната група на община Гери в област..

публикувано на 19.04.25 в 05:20

Внушителни църковни церемонии за великденските празници в Гърция

Гърците отбелязват великденските празници с внушителни църковни церемонии, на които присъстват и много българи. На Велики петък традицията в Гърция е да се провеждат шествия на вярващите след изнасяне от царквата на плащеницата и кръста на Исус Христос. Вярващите следват процесията със запален свещи и обикалят не само църквата, но и целия квартал.  На..

публикувано на 19.04.25 в 05:16