До предсрочния вот се стигна, след като по-рано през годината досегашният премиер Марк Рюте подаде оставка заради "непреодолими" различия в управленската коалиция относно контрола върху миграцията.
Вилдерс спечели 37 от общо 150 места в парламента.
Този резултат се изживява в Нидерландия като земетресение, обясни пред БНР проф. Антоанета Димитрова, политологот Университета в Лайден.
Тя отбеляза, че този резултат ще рефлектира и върху надеждите за приемане в Шенген на българското правителство.
"Те ще бъдат много по-скромни. Най-добрият шанс за българското правителство е да се опита да сложи всички карти на гласуването през декември и на одобряване на българското членство преди смяната на правителството в Нидерландия. Въпросът е доколко Рюте и съратниците му ще искат да рискуват останалия си политически капитал в един парламент, който не е дрюжелюбен към каузата на България и Румъния. Ситуацията се влоши и по отношение на българското членство в Шенген. Служебното правителство на Рюте обаче не е определило темите, по които ще взима решения и е възможно през някоя задна вратичка да се постигне компромис по това решение".
Проф. Димитрова обясни и какви са факторите, довели до победа на Вилдерс.
"Той води една много успешна кампания.
Има обаче и други фактори, които също допринесоха за успеха му и не се дължат на самия него. Партията, доскоро водена от Марк Рюте – либералите, отвори вратата за сътрудничество с партията на Вилдерс, като казаха ,че не изключват сътрудничество и коалиция.
Много от гласоподавателите, които преди гласуваха за малки партии в спектъра в дясно, този път гласуваха за Вилдерс, защото се създаде впечатление в общественото пространство, че този път той може да влезе в управлението.
Партията на Рюте направи водеща темата за миграцията и бежанците, която пасва много по-добре на Вилдерс. Тя е основна за него. Така те го подпомогнаха неговата кампания".
Победата на Вилдерс не може да се отдаде на антиевропрейски или антимюсюлмански настроения, обясни проф. Димитрова
"Гражданите са недоволни от всички управлявали до момента партии. Причина е в невъзможността им да разрешат няколко важни структурни проблема – жилищната криза, проблемите с бежанците, кризата в здравеопазването и земеделието".
Знаците от първите политически сили са противоречиви, но формирането на правителство този път ще бъде изключително трудно и сложно, прогнозира още тя.
"Ако иска да държи лично властта, Вилдерс ще трябва да се откаже от намеренията си да забрани Корана, джамиите и мюсюлманските училища. Той вече заяви, че ще управлява съгласно Конституцията и правовата държава. Формирането на училища на религиозна основа е основно конституционно положение. Вилдерс вероятно ще трябва да се откаже и от идеята за пълното спиране на приема на бежанци.
Обществените настроения в Нидерландия не са за излизане от ЕС. Той е опитен политик и е видял това".
Ако другите партии формират коалиция без Вилдерс, като се има предвид голямата преднина, която партията му има, гражданите биха го възприели като пренебрегване на демократичните принципи, обясни тя.
"Ако коалиционните преговори обаче се проточат, а Вилдерс се прояви като по-малко склонен на компромис, отколкото изглеждаше през последните месеци, всякакви сценарии са възможни.
Много от партиите ще бъдат изключени по естествен начин от преговорите за съставяне на правителство. Може би този процес ще бъде по-кратък, отклокото очакваме".
Нидерландия ще се позиционира по-консервативно на европейската сцена при управление на Вилдерс, прогнозира експертът.
"Прогламата на партията му обаче идентифицира Русия като агресор в Украйна. Най-сериозните страхове, че Виледрс ще се позиционира като приятел на Русия, поне официално не би трябвало да се сбъднат. Но той обяви също, че е против снабдяването на Украйна с оръжия.
Отношението на Нидерландия към разширяване на ЕС със сигурност ще бъде по-негативно, както и за всякакви сопразумения по отношение на бежанци. Той заяви ,че ще постави Нидерландия на първо място, какво и да означава това".
Цялото интервю на Деян Йотов с проф. Антоанета Димитрова може да чуете в звуковия файл.Владимир Путин е готов да разговаря с президента на Украйна Володимир Зеленски, "ако е необходимо". Това обяви пред журналисти говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, предаде Би Би Си. Позицията на Кремъл идва на фона на започналите в столицата на Саудитска Арабия преговори между външните министри на Съединените щати и Русия - първите между..
Министерският съвет не е обсъждал хипотеза за евентуално участие на България с мироопазващи сили в Украйна, заяви вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров. Румен Радев: Категорично против съм България да изпраща войници в Украйна Коментарът му дойде в отговор на заявеното по-рано от президентът Румен Радев Народното събрание и..
В Пловдив министърът на земеделието Георги Тахов обяви, че започва преглед на всички порочни практики в сектора. Информацията за тях ще бъде изпратена на Министерство на икономиката, които могат да извършат проверки и да наложат санкции. По думите на министър Тахов това ще бъде част от подготовката на Закон за агрохранителната верига...
Изглежда, че няма да са много страните от ЕС, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, ако се стигне до мирно споразумение . Това обясни пред БНР Георги Готев, Euractiv Bulgaria. "Като върховен главнокомандващ съм категорично против България да изпраща войници в Украйна под каквато и да е форма", заяви днес президентът Румен Радев ...
Никакъв шанс няма вариантът с искането на РСМ да направят конституционни промени, да впишат българите в Конституцията си, с отложено действие, след влизането им в ЕС, коментира доц. Наум Кайчев, преподавател в преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и зам.-председател на Съвместната историческа комисия между България и РСМ, в интервю пред..
Пред юбилейната конференция по повод 35-годишнината на КНСБ президентът на синдиката Пламен Димитров заяви, че най-големият проблем на България сега са дълбочината на бедността, растящите социални неравенства и разделение. Той е категоричен, че най-важният приоритет остава ръстът на доходите, наред с предизвикателствата на Зелената сделка и..
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова участва в кръгла маса посветена на достъпа до храна, организирана от Сдружение "За достъпна и качествена храна". "Качеството на храната е в пряка връзка с качеството на живот и евентуалните заболявания, които може да бъдат предизвикани от некачествена храна", отбеляза Киселова на форума...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..