Книгата "Университетът на бъдещето" събира отговорите на 58 възпитаници на СУ "Св. Климент Охридски" през годините, които отговарят на въпросите на проф. Амелия Личева. Сборникът е посветен на 135-ата годишнина на Алма Матер.
"Това е трети том, който правим по повод годишнините, от 125-ата до сега. В първите два тома имаше само спомени, докато в тази книга опитахме да видим как възпитаниците на СУ си представят неговото бъдеще. Това, което приятно ме изненада, е, че всички залагат на традицията. Почти всички казват, че както и да се променя университетът, ясно - ще следва новите технологии, ще следва модернизацията, която очакваме, но всички казват, че той трябва да запази традицията - да бъде място на памет и да съхранява всичко това, което го отличава като културна институция в цялата му история", обясни проф. Личева в интервю за предаването "Неделя 150".
Според нея университетът успява да се променя в условията на конкуренция. Студенти, учили бакалавър в чужбина и след това върнали се да учат магистратура в СУ, признават, че образованието тук е много конкурентно и дори в някои сфери – по-добро, отбеляза тя. И добави:
"Подценяването, което често правим, е безсмислено. Трябва да имаме самочувствие. Даваме изключително добро образование. Трябва да се опитаме просто да не обезценяваме това, да не отказваме младите хора, когато искат да учат тук".
По думите й обществото трябва да изисква повече от хората, които започват работа – не просто диплома, а да изискват знания и обща култура. Това е обща работа на всички ни, категорична е проф. Личева.
"Трябва да вдигнем летвата изобщо от страна на всички институции, да искаме по-подготвени хора да започват работа. Това ще помогне и на университета да има по-високи изисквания към своите студенти".
Според нея идва активно поколение - поколение с добра визия за бъдещето.
"Не трябва да ги разочароваме. Трябва да се опитаме да провокираме не просто активността им, но и да им дадем нужните условия те да реализират своите идеи", смята тя.
Надявам се, че с общи усилия университетът ще има добър път в следващите години, каза още проф. Личева във връзка с избрания нов ректор на Алма Матер - проф. Георги Вълчев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..