Днес стъклото намира много приложения в бита и индустрията, в различни сфери като архитектурата, дизайна, бижутерията. С този материал работят и съвременни художници и приложници, като създават уникални стъклени композиции.
Можете да придобиете представа за тях във виртуалната разходка, която предлага Четвъртото международно биенале на стъклото, проведено у нас.
Това е форум, който започна през 2017 г. и чрез изминалите си три издания, успява да се утвърди като едно от най-мащабните арт събития у нас.
Биеналето предоставя платформата си на автори от всички континенти. Част от тях даряват творбите си на МБС и именно тези творби участват в изложби, провеждани между изданията на биеналето.
Колекцията с дарения набъва дотолкова, че създателят на биеналето доц. д-р Константин Вълчев и изпълнителният му директор д-р Любомира Вълчева-Нъндлол организират постоянна експозиция в гр. Трявна, чието откриване предстои.
"Заради голямата колекция на изкуство от стъкло, която сега събрахме, решихме, че това трябва да бъде видяно от повече хора. Така стигнахме до идеята експозицията да бъде видяна и в Трявна. Имаме и 49 дарени стъклени скулптури от цял свят и те не са случайни неща, а те са и много скъпи като стойност, каза в "Нощен Хоризонт" проф. Константин Вълчев.
Проф. Константин Вълчев и д-р Любомира Вълчева-Нъндлол, изпълнителен директор на биеналето са гости в "Нощен Хоризонт".
Предоставяйки целогодишен достъп до изкуството от стъкло, тази инициатива ще подпомогне популяризирането му в България – основна мисия на проекта.
Всяка година изложбите се провеждат под надслова „ЗАЕДНО“ - опитни и начинаещи, от изток и запад, от север и юг, от държави с вековни традиции и от такива, в които този великолепен материал набира скорост през последните десетилетия.
За тазгодишното издание, международно жури селектира 222 автори измежду 562 кандидати. Одобрените автори представляват 48 държави от 5 континента.
Избраните произведения са разположени на три ключови места в София – Национална галерия Квадрат 500, галерия „Средец“ на Министерство на културата и галерия „УниАрт“ на Нов български университет.
Фондация Тианадера/Tianaderrah, САЩ подпомага финансово дейностите на МБС.
Още по темата в звуковия файл.
Изложбата "Ледовете на Антарктика" можете да видите на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест, който ще се проведе за 23-ти път. В края на месец декември Марина Великова се отправя за втори път към ледения континент. През месец февруари на 2024-та година тя се завърна от Антарктика, където на остров..
През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..
През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..
На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..
Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...
В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..
На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г. Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне..