Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвърто международно биенале на стъклото

Четвъртото международно биенале на стъклото
Снимка: Гергана Хрисчева

Днес стъклото намира много приложения в бита и индустрията, в различни сфери като архитектурата, дизайна, бижутерията. С този материал работят и съвременни художници и приложници, като създават уникални стъклени композиции. 

Можете да придобиете представа за тях във виртуалната разходка, която предлага Четвъртото международно биенале на стъклото, проведено у нас. 

Това е форум, който започна през 2017 г. и чрез изминалите си три издания, успява да се утвърди като едно от най-мащабните арт събития у нас. 

Проф. Константин Вълчев и д-р Любомира Вълчева-Нъндлол

Биеналето предоставя платформата си на автори от всички континенти. Част от тях даряват творбите си на МБС и именно тези творби участват в изложби, провеждани между изданията на биеналето. 

Колекцията с дарения набъва дотолкова, че създателят на биеналето доц. д-р Константин Вълчев и изпълнителният му директор д-р Любомира Вълчева-Нъндлол организират постоянна експозиция в гр. Трявна, чието откриване предстои. 

"Заради голямата колекция на изкуство от стъкло, която сега събрахме, решихме, че това трябва да бъде видяно от повече хора. Така стигнахме до идеята експозицията да бъде видяна и в Трявна. Имаме и 49 дарени стъклени скулптури от цял свят и те не са случайни неща, а те са и много скъпи като стойност, каза в "Нощен Хоризонт" проф. Константин Вълчев. 

Проф. Константин Вълчев и д-р Любомира Вълчева-Нъндлол, изпълнителен директор на биеналето са гости в "Нощен Хоризонт".

Четвъртото международно биенале на стъклото

Предоставяйки целогодишен достъп до изкуството от стъкло, тази инициатива ще подпомогне популяризирането му в България – основна мисия на проекта. 

Всяка година изложбите се провеждат под надслова „ЗАЕДНО“ - опитни и начинаещи, от изток и запад, от север и юг, от държави с вековни традиции и от такива, в които този великолепен материал набира скорост през последните десетилетия. 

За тазгодишното издание, международно жури селектира 222 автори измежду 562 кандидати. Одобрените автори представляват 48 държави от 5 континента. 

Четвъртото международно биенале на стъклото

Избраните произведения са разположени на три ключови места в София – Национална галерия Квадрат 500, галерия „Средец“ на Министерство на културата и галерия „УниАрт“ на Нов български университет. 

Фондация Тианадера/Tianaderrah, САЩ подпомага финансово дейностите на МБС.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34