Вносителите на промените в Конституцията изпаднаха в лутане, в липса на предварителна яснота докъде стига общата им политическа воля и дали ще могат да защитят онова, което твърдят.
Това каза пред БНР проф. Пламен Панайотов, преподавател по наказателно право в Софийския университет и бивш вицепремиер, като изтъкна, че това е най-голямото му опасение, свързано с гледаните от парламента промени в основния закон на държавата.
"Най-много ме тревожи това, че се твърди едно, а от текстовете следва друго! ... Онова, което твърдят - повече независимост за органите на съдебната власт и повече усещане за справедливост у гражданите - е основателно и е необходимо. Въпросът е, че като твърдиш това нещо, трябва да го докажеш със съответните политически действия, приемайки тъкмо такива изменения и допълнения в Конституцията, които съответстват на тези твърдения", уточни той.
Според проф. Панайотов няма основание да сме особени оптимисти в посока повече справедливост:
"Досега се твърдеше, че имало възможност за нерегламентирано политическо влияние върху прокуратурата, основно осъществявано, според тези твърдения, от главния прокурор. Поради което прокуратурата е била използвана като бухалка за разрешаване на някои икономически спорове или на някои политически спорове. Сега, предвид обособяването на висшия прокурорски съвет, се предлага политическата квота да има превес по определение в нея. Т.е. кадруването по отношение на прокурорите да става през политическата квота - отношение 6:4".
По думите му така мнозинството в парламента ще се въплъти в мнозинство във Висшия прокурорски съвет.
"Прави впечатление, че се обособява прокурорският съвет по начин, по който да няма единодействие с Висшия съдебен съвет, като се твърди, че ВСС ще се ползва с независимост, а прокурорският - с автономност и отчет. Не случайно тук е пропусната думата независимост", коментира проф. Панайотов.
Интервюто на Людмила Железова с проф. Пламен Панайотов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Полицията в Атина разби голяма мрежа за принудителна проституция. В нея са участвали и българи. Български граждани са наемали апартаменти в Атина, използвани като студио за масаж, което реално е било публичен дом, съобщават от гръцката полиция. Принуждавали са жени, които държали постоянно под въздействие на наркотици, да проституират...
Телевизионната премиера на филма "Милен", посветен на Милен Цветков, ще е догодина по БНТ. На голям екран документалният филм с продължителност 1 час и 40 минути ще бъде показан за първи път на 20 февруари от 19.00 ч. в НДК. Работата по него е продължила над година, разказаха пред БНР авторите Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата са..
Преди 6 години, в деня на Първа пролет, няколко живеещи в Брюксел българки , водени от любовта към нашия фолклор и силата на корените си, решават да създадат свое творческо кътче, където тази любов да намира изява. Така се ражда акапелната формация "Булгапея" с диригент Надежда Николова . "Идеята възникна съвсем внезапно, изневиделица...
Конгресът на БСП избра Национален съвет на партията от 181 души, информираха от пресцентъра на социалистите. В списъка влизат и изключените от бившия председател на БСП Корнелия Нинова - Валери Жаблянов и Светлана Шаренкова, както и отстраненият, но върнат от съда Кирил Добрев. Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа..
Движението на автомобили в Русенска област е силно затруднено заради непочистени пътища. Ситуацията е сложна както в околностите, така и в самия областен център. По данни на шофьори единствено по маршрута Русе - Разград пътят е почистен. По всички останали направления преминаването е трудно и има задръствания от тежкотоварни автомобили...
Свлачище между Бобов дол и село Бабино може да затвори пътя от миньорския град за Кюстендил и няколко села в общината, сигнализира кметът Елза Величкова. Участъкът от около 50 м е означен с пътни знаци, въведено е ограничение на скоростта до 30 км/ч, а автомобилите преминават през банкета на пътя. Има опасност при пролетните валежи свлачището..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от агенция "Медиана" в интервю за БНР. Зафиров е избран за председател на БСП с 422 гласа, Гуцанов има 365 Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача По..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..
Самата Демократическа партия вижда и осъзнава своята неподготвеност да бъде стойностна и истинска опозиция на случващото се в САЩ. Това обясни пред БНР..