Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Георги Близнашки: Променящите Конституцията не вярват в това, което правят

"Спряха да говорят за справедливост. Формулата е "в по-голяма степен независим съд"

| Интервю
Георги Близнашки
Снимка: Ани Петрова

Вече спряха да говорят за справедливост. Формулите са за в по-голяма степен независим съд.

Това каза пред БНР проф. Георги Близнашки, преподавател по конституционно право, участвал в създаването на настоящата Конституция на България, в коментар на промените в основния закон, приети на първо четене в парламента.

"Те спряха да говорят за справедливост. В по-голяма степен независим съд. Тези лафчета, тези формули влизат в оборот. Думата справедливост...", подчерта той. 

"Основното в съдебната реформа е засилване на обществената квота. Т.е. съдбата на главния прокурор да зависи от силните на деня, от тези, които доминират в Народното събрание. Което е абсурдно, да създаваш една прокуратура, като я поставяш в политическа зависимост. В кое време живеем? Очаква се не само съдът, а и прокуратурата да подчинява своите действия единствено и само на закона. Изведнъж се оказва, че прокуратурата ще бъде под ръководството на един прокурорски съвет, който се доминира от представителите на мнозинството в Народното събрание. Една идея, която смути дори Венецианската комисия. Дори и те разбраха", коментира конституционалистът.

Според него промените в Конституцията, свързани със съдебната власт, са "неща, които са измислени отвън":

"От САЩ решиха, че трябва на всяка цена да ни помогнат. Изпратиха тук някакви експерти, но треторазредни фигури. Идеите за разделянето на двата съвета, политизацията... това са неща, измислени отвън". 

Той подчерта, че всички експерти, които са дали заключения, са против тази реформа.

По думите на проф. Георги Близнашки дебатът в парламента по промените в Конституцията е бил несериозен и без сериозни аргументи:

"Работата е много сериозна. Те не си вярват в това, което правят. ... Опитват се да изфабрикуват т.нар. съгласие, ако могат и БСП да въвлекат в цялата работа, за да няма след това кой да оспорва промените в Конституцията. Както са критични от БСП, така са и доста палави, нека да видим".

Конституционалистът изказа позиция против възможността хора с двойно гражданство да заемат политически длъжности.

Според Близнашки за "революцията от 2020 г." основната вина пада върху държавния глава:

"Румен Радев преди да се прави на герой сега, трябва да даде обяснение за Кирил Петков и Асен Василев - кой му ги препоръча. Конституционният съд взе правилно решение за двойното гражданство на Петков, но нещата много се проточиха, но Радев носи огромна отговорност, за онова, което стана".

В контекста на тази критика към президента, Георги Близнашки, който беше служебен премиер, назначен от Росен Плевнелиев, посочи, че е бил "категорично против" министър в кабинета му да бъде Христо Иванов, но "понеже вече бях отсвирил други кандидате на Плевнелиев, а не можеш да отказваш през цялото време".

Интервюто на Даниела Големинова с проф. Георги Близнашки в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският патриарх Даниил се помоли за загиналите и пострадалите при пожара в РС Македония

Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи днес трисагий (кратка заупокойна молитва - бел.ред.) за загиналите в трагичния инцидент в Кочани, Република Северна Македония, в митрополитския катедрален храм "Св. вмчца Неделя". На службата присъства посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси. След..

публикувано на 17.03.25 в 21:18
Дейвид Лами

Британският външен министър се обърна задочно към руския президент

На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня.  Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..

публикувано на 17.03.25 в 21:06
Снимката и илюстративна, архив.

След като лодка със сирийци се преобърна край Кипър: 2 души са спасени, открити са 7 тела

Мащабна спасителна операция се провежда от днес на обед от кипърските власти след преобръщане на лодка с мигранти извън териториалните води на страната, край югоизточния бряг на острова. Предполага се, че на борда ѝ са се намирали 21 души от Сирия. До момента само двама са оцелелите. Спасителните действия се извършват в район на около 30 морски мили от..

публикувано на 17.03.25 в 20:53

"Ауди" ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 г.

Германският производител на луксозни автомобили "Ауди" (Audi) ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 година. Това се посочва в съвместно съобщение на компанията и на работническия съвет на заетите в нейното германско подразделение, предаде Ройтерс. Съкращенията ще обхванат предимно административното и развойното звено на компанията...

публикувано на 17.03.25 в 20:33

Младежи от РСМ се наложи да пренощуват в София, за да дарят кръв в "Пирогов"

10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста.  Десетимата младежи ще останат..

публикувано на 17.03.25 в 20:11
Управителят на ВиК - Ямбол Христина Микуцева

Напрежение в Ямбол, искат оставката на управителя на ВиК

Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..

публикувано на 17.03.25 в 19:55

И в Плевен протестираха срещу зверствата над животни

Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..

публикувано на 17.03.25 в 19:41