Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброслав Димитров: Вдигането на максималния осигурителен доход ще се отрази на цялата икономика

| Интервю
Доброслав Димитров
Снимка: Силвия Великова

Вдигането на максималния осигурителен доход ще се отрази на цялата икономика на България. Това заяви пред БНР Доброслав Димитров – председател на УС на БАСКОМ (Българска асоциация на софтуерните компании).

"В последните 2 години в България, донякъде заради това, че правихме избори през 3 месеца, буквално през 3 месеца един или друг политик започваше да обсъжда как трябва да бъдат "наказани" хората на високи доходи, трябва да се вдигат данъците, трябвало да се изземва повече и т.н. Това поставя България като една изключително непредвидима дестинация за правене на бизнес. Всеки бизнес, когато си планира инвестициите, планира за няколко години напред. Но как да планираш, когато не знаеш в една държава каква ще е политиката й относно данъците", обясни той в интервю за предаването "РадиоТочка".

Според него от финансовото министерство са се опитали да принизят спора за максималния осигурителен доход. Проблемът е, че ние компрометираме един имидж на България, който е бил добър в последните 25 години - на държава, която е предвидима със своята данъчна политика, подчерта Димитров и декларира, че ще продължават да отстояват тази своя позиция.

Инфлацията и застоя на икономиката предполага точно обратната политика, смята той. И предупреди, че кризата няма да ни заобиколи:

"Каквото се случва в Западна Европа и в САЩ, се случва и в България 9 или 12 месеца по-късно. При положение, че знаем, че идват нелесни времена, да планираш още допълнителни разходи за бизнеса и да повишиш един от данъците е изключително недалновидна политика".

По думите му миналата година софтуерната индустрия на България е пораснала с близо 25%, по-миналата година – с още 25%. Започнахме 2023 г. да вървим с 20-процентен ръст до средата на годината, отбеляза Доброслав Димитров и добави, че след този период има почти изцяло застой. В момента прогнозите са за ръст от около 10%

"Ако това се случва на нас, не виждам как нещо хубаво се случва на другите отрасли", изказа мнението си той. Според него всичко това се усеща по начина, по който фирмите планират. Той даде пример с това, че от началото на годината фирмите масово са спрели да наемат младши специалисти. Освен това, в началото на лятото са започнали "тихи вълни" на съкращения в някои от западните компании.

"Каквото се случва при нас, ще рефлектира и в останалите индустрии, просто ще отнеме няколко месеца повече", категоричен бе Доброслав Димитров. 

Той отбеляза и въвеждането на минималния глобален данък от 15% за големите компании. Така ефективно сме с най-високия данък в услугите в ЕС, изтъкна специалистът. Според него така е отнето едно от предимствата, които сме имали като държава.

"Всичко, което беше погрешно в този данък, беше въведено за България. И всичките добри изключения, които другите държави са направили за себе си, не бяха въведени. Въведохме го по възможно най-неправилния начин", смята той. По думите му българската данъчна система е била изключително добра до преди 2 години.

"За да се справим с предизвикателствата на днешното време, ни трябва едно единствено нещо – човешки талант, а той идва през образование, през преквалификация и през привличане на хора отвън. Няма как да привлечем хора отвън, като посланието е "България не е гостоприемна държава за външни инвестиции, за хора отвън, да задържане на младите хора".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32

Все още всяко трето дете у нас живее в риск от бедност и социално изключване

" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..

публикувано на 20.11.24 в 11:51

Търговията с домашни любимци - бизнес за милиони

Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..

публикувано на 20.11.24 в 09:41

Увеличават се участниците в движението "100-те национални обекта"

Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия.  Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...

публикувано на 19.11.24 в 12:13