Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невероятните постижения на хората да „опитомят" най-солената пустиня на Израел - Арава

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay.com

По време на война или без нея селскостопанското изложение в най-сухата и най-солена пустиня на Израел - Арава го има. А на път за него си е изкушение да се отбиеш във фермата за антилопи или край басейните за декоративни рибки. Невероятни са постиженията на хората да „опитомят „ пустинята. Знае се, че тези опити са нетрайни, но всяко поколение е изкушено да пробва. Най- безстрашните са си направили дори селища, там където от само себе си нищо не расте. 

"Прабаба ми и прадядо ми- родители на баба ми, са били софиянци. Дори са от малкото, които не са били изселени по време на Втората световна война. Прабаба е била шивачка в Музикалния театър (може и в други софийски театри). Освен, че е можела да превъплъти в удобен сценичен костюм и най-авангардните рисунки на художниците по костюмите, е шиела личните тоалети на примадони на театъра като Мими Балканска, Тинка Краева и др. , които не признавали софийските модистки и предпочитали прабаба ми, разказа в "Закуска на тревата"  потомката на софийския род Бехар Ноа: 

"Една от тях, успяла да измоли специално разрешително от принц Кирил, тя да остане в столицата като незаменим кадър. В общия оркестър на театъра прабаба ми е „свирила на шевна машина“. Виж баба ми - на пиано. Била е на 3-4 години, когато забелязва необикновения й слух и съветва майка му да му купи инструмент. Първите уроци по пиано му дава музиканти от театъра, а след това наемат учители. Предричат блестящо бъдеще. Била е на прослушване дори при Панчо Владигеров, който бил казал да расте по-бързо и ще учи в неговия клас в консерваторията. Не се случило. 

През 1948 година семейството на прабаба ми се изселва в Израел. Не са взели със себе си пианото. Нямат пари да наемат в Яфо, където ги настаняват. Няма пари и за учители. Прадядо - софийски търговец, на когото народната власт приватизира дюкянчето, в Светите земи е строителна работник по пътищата. 

В Тел Авив, за разлика от София има само 2-3 театъра , а прочутата и днес филхармония - по един концерт месечно. Налагало се, музикантите да работят и нещо допълнително, за да могат да изхранват семействата си. В училище открили че момичето може да стане добра баскетболистка и вместо на музиката, то се отдало на спорта. На ученическото първенство, тя среща бъдещия си съпруг. Бил треньор на отбор от село в пустинята. Това не попречило на баба ни Естер да се омъжи и да замине с него. В селото и предложили да стане учителка. Създала и театрален кръжок. Успяла да накара ръководството на селото да купи пиано. Давала концерти на него и обучавала талантливи деца в музика. Основателка е на съществуващия и сега хор. Нейната дъщеря -майка ми освен ,че е музикална, много добре рисува. Създаде стил, познат в цялата страна".

Картинната галерия насред пустинята на Ноа Гершон привлича любители на нейните платна , в които освен краски, има апликации от цветя и треви от пустинята. Първоначално платната шокират, но после създават усещане ,че си попаднал сред природата по време на буря.

"Трето поколение на потомци от България, които живеят в пустинята. Завърших педагогически колеж със специалност рисуване. Свиря на пиано. До Йерусалим са само два и половина часа път с кола. Посещавам концерти и съм абонат на тамошната опера. Не бих напуснала спокойствието и тишината на пустинята заради суетата и шума на съвременен град. Не бих живяла и в тясно апартаментче със съседи от всички страни, които чукат, разговарят слушат силно музика или мач. С дъщеря ми - ученичка в гимназиста, веднъж седмично събираме в пустинята материали за картините. Нямаме предварителна идея, какво искаме да изобразим. Самата пустиня ни подсказва за какво да разкажем и с какви средства. 
В картините ни са „втъкани“ цветя , вкаменелости (защото тази солена пустиня е дъно на Мъртво море, песъчинки, малки камъчета), въобще интересни малки предмети, на които се натъкнем. В същото време сме свидетели на изгреви и залези, на приближаващи се или отдалечаващи животни, дори на пясъчни бури и на страховитите пропадания на пясъка, които могат да засмучат дори камион. Познаваме пътеките и се движим само по тях. За тази пустиня разказват картините ни . 

Участвали сме и в израелски изложби в чужбина. Тук войната не се чувства, ако не се смята мобилизираните, които са изпратени да се бият в Газа. Няма ги и чуждестранните работници в селското стопанство. Сега всеки от жителите на селото отделя поне по 4 часа на ден в помощ за прибиране на реколтата и в засаждане на новите растения за следващия сезон. Но и в най-тежкото време винаги има място и за изкуство. Галерията ни не е останала празна. Идват да купят картина или просто да се полюбуват", сподели за БНР Ноа.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ася Пенчева - Исландия

Исландия - там, където човек би се върнал отново и отново!

Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..

публикувано на 03.02.25 в 09:35

Опасни горещини в Европа може да отнемат живота на 80 хиляди души допълнително всяка година

Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...

публикувано на 28.01.25 в 05:21
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Енергийният ни сектор се развива хаотично

"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..

публикувано на 27.01.25 в 11:05
Ботаническа градина - БАН - София

През лабиринта на историята и очарованието на Ботаническата градина на БАН в столицата

"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти.  Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..

публикувано на 24.01.25 в 19:15
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа

Екоакцията по бреговете на Тунджа продължава

Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..

публикувано на 13.01.25 в 10:57

Най-богатите хора на планетата вече са използвали своя символичен дял въглероден диоксид

Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..

публикувано на 13.01.25 в 05:19

Как се образува мъглата: естествената и в градски условия?

Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..

публикувано на 12.01.25 в 14:36