Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Въпроса за ротацията го държа настрана, заяви екоминистърът

Юлиян Попов: Не виждам шанс въглищните централи да функционират след 2030 г.

Управлението на системата от язовири има нужда от реформа и внимание, но в момента няма основание за притеснение, отбеляза той

| Интервю
Снимка: Мария Филева

"Фокусирани сме изцяло върху това, което правим. Имаме много натегната програма. Въпроса за ротацията аз го държа настрана". 

Това заяви пред БНР министърът на околната среда и водите Юлиян Попов. 

Той декларира, че работи много добре с Мария Габриел. По думите му целият Министерски съвет работи много добре:

"Всички се разбираме много добре. Повечето от нас са експерти. Нямаме вътре политически напрежения. Но имаме и много ясна програма и сме фокусирани върху динамична програма и цели, които сме си поставили. Това може би ни помага да се разбираме добре".  

Зелено движение обяви, че оттегля доверието си от министър Попов. Той обаче заяви, че работи много добре с повечето представители на Зелено движение

"Няма човек от Зелено движение, с който да съм се срещнал лично, да сме говорили и да нямаме пълно разбирателство". 

Юлиян Попов добави, че "няма нищо лично с Тома Белев". 
Язовирите

От гледна точка на водите язовирите са в здравословно състояние, няма особени проблеми, заяви екоминистърът. По думите му МОСВ управлява 52 големи язовира. Той уточни обаче, че те не са отговорни за тяхното ремонтиране. В страната има хиляди други водоеми, които не са към нас, добави той.

"Самото управление на системата от язовири има нужда от реформа и внимание, но в момента няма основание за притеснение". 

Язовирната система е много важна от гледна точка на адаптацията към климатичните промени, изтъкна Юлиян Попов. 

"Ние трябва да разглеждаме цялата язовирна система и от тази гледна точка. Не го правим достатъчно. Това е едно от нещата, на които аз искам да наблегна политически в следващите месеци".

Според него темата с климатичните промени е пренебрегвана в България

"Трябва да намерим формула, по която страни, които са засегнати от екстремни явления, да бъдат по някакъв начин подпомогнати и компенсирани. Справедливостта в случая не е някаква много обща категория, а е много конкретна. Свързана е с огромни фондове, със стотици милиарди. Много е важно как се управляват тези фондове и е много важно с тях да не бъде злоупотребявано - това е моята позиция и позицията на България", коментира Попов във връзка с конференцията за климата в Дубай. 

Според него за България справедлива трансформация означава да не бъдат засегнати значително работни места и енергийно бедни от самата трансформация, т.е. преминаване от въглища/газ или петрол към възобновяема енергия. Освен това ние трябва да се възползваме от всички технологии, които обслужват този преход, добави той. 

Въглищни централи

"Лично мое мнение е, че аз не виждам шанс след 2030 г. въглищата да функционират, защото пазарът ще ги затвори. Ние няма да затваряме административно нищо. Пазарът ще ги затвори, той ги затваря в момента", коментира министърът. По думите му в момента над 25% от електроенергията се произвежда от възобновяеми източници. При положение, че вятърната енергия въобще не сме я развили - това предстои, изтъкна той. 

"Повечето от частните централи в България много сериозно обсъждат излизане от въглищата в следващите 1-2-3 години максимум", каза екоминистърът и посочи какви са опциите пред тях. По думите му новата енергетика е комплексна и не разчита на един - два или три източника на електроенергия, а разчита на десетки и дори стотици технологии. Според него голямото решение е инвестиционната среда, която ние трябва да подобрим:

"Регионът "Марица-изток" има потенциала в рамките на 10 години да привлече към 20 до 30 млрд. евро инвестиции. Ние трябва да създадем тази среда - регулаторна среда, яснота, предвидимост".
Отпадъците

Юлиян Попов заяви още, че отпадъците в България са един от големите проблеми. Според него София ще има проблем с отпадъците. По думите му София е голям и богат град и ако се управлява икономически добре, той ще може да намери средствата, за да реши въпроса

"Ние ще помогнем с каквото можем, но не сме ние институцията, която ще може да реши проблемите с отпадъците на София", категоричен бе той. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Володимир Зеленски заплаши с още атаки срещу военни обекти в Русия

Украинският президент Володимир Зеленски заплаши с нови нападения срещу военни обекти в Русия, след като украински удари поразиха руския град Казан и село в граничния регион Курск, предаде ДПА. "Определено ще продължим да нанасяме удари по руски военни цели - с дронове и ракети, все по-често с такива украинско производство, насочени конкретно към военни..

публикувано на 22.12.24 в 04:25

Хакан Фидан: Турция ще направи необходимото, за да защити сигурността си

Турция ще направи, каквото е необходимо, за да обезпечи своята сигурност, ако новите управляващи в Сирия не могат да отговорят на притесненията й за кюрдските части в арабската държава, които Анкара разглежда като терористични групировки. Това заяви турският външен министър Хакан Фидан в интервю за френската телевизия "Франс 24".  Фидан обясни, че Анкара..

публикувано на 22.12.24 в 03:57
Папа Франциск

Израел разкритикува папа Франциск заради изказване за Газа

Израел обвини папа Франциск в "двойни стандарти", след като главата на католическата църква осъди като "жестокост" израелска въздушна атака в Газа, при която загинаха седем деца от едно семейство.  "Забележките на папата са особено разочароващи, защото нямат връзка с истинския и фактически контекст на борбата на Израел срещу джихадисткия тероризъм",..

публикувано на 22.12.24 в 03:12
Снимката е илюстративна.

Блокирани пътници в два влака заради проблеми с контактната мрежа

Вече повече от три часа 60 пътници са блокирани в два влака на гарите Царева ливада и Дъбово заради проблем с контактната мрежа, казаха за БНР от Българските държавни железници. В едната композиция има 15 души, а в другата повече от 40 като повредата е възникнала между гарите Кръстец и Радунци в Стара планина. Опитът на БДЖ да осигури..

публикувано на 21.12.24 в 21:43

Силно земетресение в Западна Гърция

Силно земетресение е било регистрирано в Западна Гърция. Трусът е със сила 4,7 по Рихтер. Няма информация за пострадали и щети. Земетресението е усетено силно от епицентъра до град Агринио в Западна Гърция до град Патра . Въпреки студеното време хората са навън, някои казаха, че ще прекарат нощта в колите си. Няма информация за..

публикувано на 21.12.24 в 21:31
Украински военни, 15 февруари 2024 г.

Украйна атакува с дронове Казан, на 1000 км. от границата

Украйна извърши мащабна атака с дронове срещу руския град Казан, разположен на 1000 км от границата. Дрон се вряза във висока жилищна сграда в града с население над 1,3 млн. души, но не остави жертви, съобщиха местните власти. Въпреки че нападенията на руска територия са рядкост, Казан и околният богат на петрол регион Татарстан и преди са били обект на..

публикувано на 21.12.24 в 21:24
Снимката е илюстративна

Продължава да е затруднено движението по АМ "Тракия" в близост до Траянови врата

Продължава да е затруднено движението по магистрала „Тракия“ в близост до Траянови врата. Причината са няколко завъртели се ТИР-а край Ихтиман, като опашката от автомобили достига до 60-ти километър в платното за София. Всички тежкотоварни автомобили се отклоняват към паркинги, докато колоната се изчисти. Катастрофа край Асеновград..

публикувано на 21.12.24 в 21:13