Няма разлика в управлението на президента Румен Радев през първия му мандат и първите две години на втория.
Това каза пред БНР преподавателят по политология в СУ "Св. Климент Охридски" проф. Милена Стефанова.
Заедно с колегата ѝ – политологът проф. Александър Маринов, направиха анализ на действията и управлението на държавния глава през първия му мандат и двете години от втория.
"По отношение на личностни качества и използване на институцията като трибуна не виждам съществена разлика в първия мандат на президента Радев и първите 2 години от втория му мандат. Само ще припомня безкрайните му пословични пререкания с г-н Бойко Борисов като министър-председател. Сега наблюдаваме нещо подобно. Опитва се да бъде морален съдник за повечето активностите на правителството. И това може би издава неговото властолюбие", коментира проф. Стефанова в интервю в предаването "12+3".
"Конституционната процедура му отреди да отговаря и за изпълнителната власт в страната. Но нормалните президенти някак си излъчват кабинет и не се бъркат в работата му, докато Радев много обичаше да се възпалява като глава на правителството, само дето не можеше да се окичи и с това да е премиер", аргументира се политологът.
И се аргументира:
"Визирам като доказателство, че на Европейския съвет ходят премиерите на държавите, а не държавните глави. Но нашият си ходеше неотклонно и в края на краищата налагаше стила на кабинета, което, за добро или за лошо, вече не му се налага, защото имаме редовен кабинет."
Проф. Стефанова е категорична, че президентът не може да бъде алтернатива на управлението, както не може да бъде и опозиция.
"Функциите му са описани в Конституцията и не може да е олицетворяващ едната посока, а фактор да търси национално единение, на практика той не го прави. Той критикува постоянно правителството и това показва неговото властолюбие", заяви проф. Стефанова.
На друго мнение е нейният колега проф. Александър Маринов, който беше бивш председател на Стратегическия съвет към президента:
"Бяха трудни години, различни от тези в първия мандат. В значителен период от време президентът носеше отговорност да излъчи служебни правителства. Не е било негова прищявка, а невъзможността на политическите сили да го направят".
"До голяма степен стилът му на работа доведе и до положителна оценка. Служебното правителство на Гълъб Донев има по-голямо одобрение от настоящото. Нека припомним, че Плевнелиев имаше 17% одобрение към края на мандата си, така че сега е доста над нивото", аргументира се проф. Маринов.
И допълни:
"Радев беше така, когато управляваше ГЕРБ. Такъв е и сега. Той не е двуличен политик. Така разсъждава и така прави. Въпросът е принципен не дали критикува, а защо критикува. 80% от нацията не одобрява това управление. По-скоро подкрепя неговите критики към правителството, отколкото управлението".
Проф. Маринов обясни, че ако под единение разбираме сглобката, то "мисля, че нямаме полза от това и по-скоро трябва да се разграничим, за да видим дали можем да се обединим на принципна основа".
Той прогнозира, че ако реално се започне, както се чува от време на време, процедура по импийчмънт на президента, това ще промени радикално политическата обстановка.
"Не мога да кажа какво смята да направи, но има различни варианти. Чуваме, че се канят да му искат импийчмън. Една процедура може радикално да промени политическата обстановка, но това не означава, че докато той е президент, няма да се появи нова политическа сила", прогнозира проф. Маринов.
Интервю на Даниела Големинова с проф. Милена Стефанова и проф. Александър Маринов в предаването ''12+3'' можете да чуете в звуковия файл.
В Румъния днес гласуват за президент. Право на глас днес имат над 18 милиона румънци в страната, а живеещите в чужбина са над 989 хиляди - гласуването зад граница започна още в петък. 13 са кандидатите за поста президент. В бюлетината обаче те са 14, тъй като Лудовик Орбан - кандидатът от "Силата на десницата", обяви твърде късно, че се..
В София тази сутрин имаше затруднения с преминаването в едната посока по булевард "Витоша" в участъка между булевардите "България" и "Пенчо Славейков" заради заснемането на филм. По-рано слушатели на БНР съобщиха, че са затворени и двете ленти за движение в участъка, както и че на място има линейки и екипи на полицията, пренасочващи..
Икономическият и социален съвет в България прие нарочна резолюция, в която остро критикува внесения от партия "Възраждане" в парламента законопроект за регистрация на чуждестранни агенти. Съветът изразява сериозна загриженост като посочва, че направените предложения противоречат на Конституцията, както и на правата на човека...
Във Франция десетки хиляди излязоха на национален протест срещу убийствата и насилието над жени два дни преди международния ден за борба с насилието, основано на пола. Над 400 френски общественици и организации са призовали за днешния национален митинг за борба срещу насилието над жени. който събра десетки хиляди по улиците на Париж, Бордо,..
Повечето зеленчуци на борсите в страната поскъпват тази седмицата, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предава БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се повиши с 0,42 на сто до 2,167 пункта...
Продължава визитата на президента Румен Радев в Югоизточна Азия. След Сингапур държавният глава ще бъде на посещение във Виетнам. Задълбочаването на икономическите отношения между София и Ханой ще бъде водеща тема в разговорите на президента във Виетнам. Пред президента: Нашенци настояват за откриване на българско посолство в Сингапур..
Най-малко 30 души са загинали, а над 60 са ранени при израелски въздушен удар в центъра на Бейрут. Ливан съобщи още, че осем души са били убити при израелски атаки в източната част на страната. Жертви има и при военните действия в Ивицата Газа. Увеличава се броят на жертвите на атаката в Бейрут, при която е разрушена 8-етажна жилищна..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..