Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Дурмана: Интересът към изкуството е голям

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Пловдивските художници Веселин Цаков и Кирил Киров показват свои творби в столичната галерия "Контраст". Изложбата е съвместна с платформата "КупиИзкуство.БГ" и е част от линията "Нови имена в изкуството".

Платформата е създадена по време на пандемията, когато галериите затвориха врати. За три години своя трибуна там са открили стотици автори, разказа пред БНР нейният създател Петко Дурмана. По думите му, интересът към изкуството е голям, има възрастни хора, които си запазват картина и чакат да им дойде пенсията, за да я платят, както и студенти, които събират последните си пари и си купуват изкуство.

"Има страшно много от т.нар. средна класа, явно имат някаква причина да не ходят в галерии, музеи – за тях е нормално в онлайн среда да си разглеждат картини."

Петко Дурмана  Снимка: Спас Крайнин

"Разбрахме колко по-богат е арт животът в България, колко много хора се занимават с изкуство. Тъжното, което научихме е, че сме живели в нещо като балон, въртим се в затворени кръгове, да не кажа шуробаджанашки. Обяснението е от една страна мързелът на кураторите – как може да ходят румънски куратори от Букурещ до  Силистра да търсят художници там, а български куратори от София да не ходят? Другото, което е още по-тъжно, виновни са институциите, музеите, Художествената академия не обучават хората да търсят. (…) Съвременността не е навлязла в институциите, които отговарят за изкуство. Те не го лансират. Хората си чакат да видят нещо от средата на 20 век", коментира относно дейността на платформата Петко Дурмана в предаването "Преди всички".

Всички художници, включили се в инициативата за продажба на изкуство онлайн, признават, че по време на пандемията са продали повече, отколкото преди и след това, обясни той.

"Тоест има някакъв проблем, който спира пазара на изкуство, наложена е една малко измислена история на изкуството и се лансират само тези автори, които отговарят на написаната измислена история на изкуството", посочи художникът.

Веселин Цаков  Снимка: Спас Крайнин

Добре се приемат картините, много съм доволен от цялостната концепция на проекта, сподели Веселин Цаков, един от двамата представяни автори в настоящата изложба в галерия "Контраст".

"Участвал съм в десетки изложби, досега в София не съм. От основаването на групата поддържаме връзка. Аз заимствах един западен модел – поставих си реално визитката" върху тениски, върху дрехи. Моите образи са разпространени, защото хората ги "носят" по улиците. Много хора в Пловдив вече са ги виждали картините, защото най-добрият им приятел например ги "носи" и като отидат в галерия и ги видят на живо, е друго усещането. Има история."

Следващата изложба ще е на 6 февруари, отново в галерия "Контраст", когато ще бъдат показани творби на силистренския художник Коста Дончев – Съра. Всяка изложба от инициативата "Нови имена в изкуството" ще продължава по две седмици.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Финалите на престижния хоров конкурс "Нека пеят народите" ще минат и през България

Детският хор на БНР, двукратен носител на приза "Ансамбъл на годината" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче", се класира за финала на престижния хоров конкурс „Нека пеят народите“, организиран от Европейския съюз за радио и телевизия (EBU). Финалистите са общо осем, по четири в двете категории на конкурса – „Деца и..

публикувано на 02.10.24 в 16:14

Супергероят Крали Марко оживява в нова българска видеоигра

И двамата Бояновци са млади татковци и споделят, че са горди от факта, че и родителството е намерило място в играта. Или по-скоро малките Василеви и Йорданови. Героите в Marko: Beyond Brave говорят на измислен език, подобно на тези в "Тримата глупаци" или "Миньоните" , например, а част от думичките са именно такива, използвани от техните..

публикувано на 02.10.24 в 13:50
Крум Балджийски

Крум Балджийски: Има огромен чар в съживяването на изоставени места

Изложбата "Rural Murals 2024 - Spirit of a Place - Изложбата" ще покаже творби и фотографии от тазгодишния проект "Стенописи в дивото". Настоящата локация на проекта е Любница, махала от село Мухово до язовир "Тополница" недалеч от София. "Организирам този проект от 2019 г., като каня интернационални художници, стенописци, фотографи и..

публикувано на 02.10.24 в 10:04

Толкова нежност в едно сърце, а то е за всичко

Нежна и красива поезия оставя в житейския си път Кинка Константинова. В своите 37 книги. Родена през 1928 г., през 2011 г. тя си отива от този свят и нейната дъщеря, професор по музика, продължава издаването на останалите. Живее в София, била е член на СБП, превеждана в Русия, Беларус, Франция, Румъния, Сърбия, Армения, а наскоро..

публикувано на 01.10.24 в 16:43
Иво Върбанов

Иво Върбанов - посланик по света на българската музика и българското вино

Нощният гост казва, че би подарил бутилка вино на стойностни хора , независимо кои са и с какво се занимават. Предполагам е важно да ценят труда, вложен във виното и желанието, то да носи индивидуален характер.  Това е Иво Върбанов, който е пианист и винопроизводител . Виното е капризна напитка , попива в себе си всякакви нюанси, носи дъха на..

публикувано на 01.10.24 в 15:48
Юлия Дивизиева

Юлия Дивизиева и Румен Леонидов: Пътешествие в опаловите часове на душата

В "Нощен хоризонт" гостува Юлия Дивизиева – автор на множество книги, сред които последният й роман "Часовете на опала" .  В него тя разглежда граничните състояния на деня и нощта, когато времето сякаш спира , а осезанието ни позволява да проникнем по-дълбоко в себе си и в света около нас. Опаловите часове, както ги нарича, са моменти на..

публикувано на 01.10.24 в 14:34
Роберт Леви

"Симфония Рейн - Майн - Дунав" е най-новата книга на Роберт Леви

Поетът Роберт Леви, който от години живее и работи във Франкфурт, си дойде за представянето на най-новата си стихосбирка "Симфония Рейн - Майн - Дунав"  на празника на изкуствата Аполония и на Алеята на книгата в София. Поетът Стефан Иванов, който е и редактор на стихосбирката, я определи така: "Това е пълноводна литературна река с определено..

публикувано на 01.10.24 в 14:15