Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимира Стоянова отново блести като Ариадна на виенска сцена

| Репортаж
3
Красимира Стоянова в "Ариадна на Наксос"
Снимка: Wiener Staatsoper

В края на месец януари известната оперна прима Красимира Стоянова имаше своята поредна блестяща изява на сцената на Виенската държавна опера.

Поради възникнали промени в репертоарния план на театъра, ръководството на Щатсопер включи извънредно спектакли на операта „Ариадна на Наксос“ от Рихард Щраус на 21, 24 и 27 януари и отправи специална покана към камерзенгерин Красимира Стоянова да гастролира в ролята на Ариадна.

Това е третата творба на успешния творчески тандем Рихард Щраус и Хуго фон Хофманстал – прочутият писател, поет и драматург, чиято 150-годишнина от рождението се отбелязва в Австрия през 2024 г.

Премиерното изпълнение на „Ариадна на Наксос“ на сцената на Виенската Щатсопер е на 5 октомври 1916 г. -  именно тогава е представена версията на операта, състояща се от пролог и едно действие. През последвалите 20 години заглавието е играно почти 100 пъти, а самият Рихард Щраус е дирижирал лично 25 представления.

От тогава до сега във Виенската опера са осъществени седем различни постановки на „Ариадна на Наксос“, като всяка нова сценична реализация на тази творба традиционно е очаквано и значимо събитие.

Легендарна е продукцията от 1976 година. Режисъор е Филипо Санджуст, на диригентския пулт на премиерата застава Карл Бьом, а сред имената в елитния изпълнителски състав са Агнес Балтса в ролята на Композитора, Едита Груберова като Цербинета и Гундула Яновиц - Ариадна. Изключително успешната постановка е играна 162 пъти, а запис на спектакъла е издаден на DVD. В тази сценична реализация в периода от 1979 до 1986 г. известният български сопран Анна Томова-Синтова изпълнява с успех 12 пъти партията на Ариадна.

Актуалната продукция във Виенската Щатсопер е от 2012 г. и е дело на режисьора Свен Ерик Бехтолф. Премиерата преди 12 години е дирижирана от Франц Велзер-Мьост, а Красимира Стоянова е звезда на вечерта в ролята на Ариадна и е обявена от музикалната критика за откритие като блестящ, изящен вокален интерпретатор на музикалната стилистика на Рихард Щраус.

След сегашната поредица от три спектакъла на операта австрийската преса отново реагира с възторг на нейното изпълнение.

Авторитетният всекидневник KURIER писа:
„Красимира Стоянова е възхитителна  Ариадна! Нейният маниер на музициране е вълнуващ, тя е достигнала висоти като интерпретатор на Рихард Щраус.“  

Манфред Шмид отбелязва в Der neue Merker:
„В пролога Красимира Стоянова е в ролята на Примадоната, а в операта тя е дълбоко разочарованата Ариадна, изправена пред смъртта, оттеглила се от света и тънеща в самота. Нейният богато обагрен тембър извайва с нюанси всяко настроение на Ариадна в монолозите и дава израз на наранените й чувства. Но преди всичко завладяваща е вокалната красота на Красимира Стоянова, дори в най-трудните пасажи на тази взискателна роля.“

Оперният експерт Рихард Шмитц от Radio Klassik Stephansdom обобщава:
“След премиерата през 2012 г. сега отново чухме великолепната Красимира Стоянова в същата роля. Нейните разгърнати вокални фрази и изящно легато в сцената, когато Ариадна е готова да умре, са изключителни като въздействие.“

В интервю за предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ Красимира Стоянова сподели интересни размисли за своя подход към ролята на Ариадна, за драматургията и специфичната музикална стилистика на операта и прави интересен паралел, сравнявайки интерпретацията на различни диригенти, с които е работила съвместно в продукции на операта „ Ариадна на Наксос“ през годините.

Чуйте споделеното от Красимира Стоянова в звуковия файл.

  

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31
Нели Станева

Нели Станева и нейният "Билет за никъде другаде": Съвършеното спокойствие

Определят я като един от най-многообещаващите гласове в съвременната българска поезия .  С Нели Станева се запознах в Брюксел, по време на "Фестивала на българската книга" . Нели израства в Сливен, учи „Икономика“ в Германия, след което става куратор в арт галерия в Швейцария . Голямата ѝ мечта в момента - да се върне в родината си.  През..

публикувано на 03.07.24 в 10:23
Владимир Шунев

Владимир Шунев: Пейзажите ми са вдъхновени от българската природа

Владимир Шунев обича да пътува. Спира за кратка почивка, за да нарисува видяното и продължава пътя си към различни места в България.  Наричат го самобитен и самоук художник, защото по образование е минен инженер. Това го нарежда сред най-ярките представители на наивистичното изкуство у нас. Неговите пейзажи са наситени с цветове и романтика,..

публикувано на 02.07.24 в 09:23