Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчелари от осем държави на изложението в Плевен

7
Снимка: Латинка Светозарова

Над 100 фирми участват в 21-вото Международно изложение "Пчеларство" в Плевен. 

Изложението ще продължи до края на седмицата. 

Освен договаряне, по време на изложението ще има презентации и дискусии по актуални теми в пчеларството.

Поканени са лектори от Германия, Италия, Полша, Сърбия, Румъния и България, които ще представят своя опит, технологични новости и научни изследвания. 

Лъчезар Табаков - един от организаторите на изложението, коментира: 

"Имаме 112 фирми и организации, които ще се представят на настоящото издание от 8 държави. Това, което ни отличава от всички други изложения, е че сме обхванали целия спектър на пчеларския бранш, като се започне от инвентара - центрофуги, кошери - и се премине през пчелните продукти, през козметиката, напитките, научната литература, детски рисунки по темата".

На изложението могат да се видят освен разнообразието на меда и последните новости в пчеларския инвентар и оборудване, козметика, пчелни продукти, храни. Съпътстващата програма включва презентации, дискусии, семинари и кръгла маса по актуални за пчеларството теми. За да споделят своя опит са поканени лектори от Германия, Италия, Полша, Сърбия, Румъния и България.

Ежегодно в страната се произвеждат между 10 и 12 хиляди тона висококачествен мед, каза при откриването заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев и подчерта, че тези изложения са от голямо значение за министерството.

На продължаващите протест земеделски производители се оплакаха, че европейските екологични стандарти не са съобразени с климата.

Отношението към сегашните протести е разнопосочно, коментира за "Хоризонт" Михаил Михайлов, председател на Сдружение "Обединен български пчеларски съюз".

Изложението е разположено в търговски център "Мания Тауър" и ще продължи до 11 февруари. Тогава ще бъдат връчени отличията "Крило на успеха" и ще бъде обявен носителят на наградата "Най-проспериращ млад пчелар на България`2023".

Снимка: Латинка Светозарова

По публикацията работи: Антония Чорева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме деня за опазване на мангровите гори

Днес отбелязваме международния ден за опазване на най-ефективната система за улавяне на въглерод, която съществува на планетата - мангровите гори. Те могат да улавят и съхраняват до 10 пъти повече въглерод на хектар в сравнение с обичайните гори на сушата.  ЮНЕСКО обявява 26 юли за ден на мангровите гори през 2015 г., за да подчертае ролята им като..

публикувано на 26.07.24 в 05:25
Натали Петрова-директор на фестивала

Най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско

25, 26 и 27 юли най-добрите и наградени филми от Международния кинофестивал на планинарското и екстремно кино ще бъдат представени в Банско. "Ще представим 11 ленти от 10 държави - България, Великобритания, САЩ, Исландия, Франция, Австрия, Италия, Полша, Канада и Словакия. Един филмов маратон от три вечери. Началото на прожекциите е 21 часа...

публикувано на 21.07.24 в 06:20
Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

"Чрез наши ние контролираме движението , проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан. Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи , като днешните туристи наистина обичат..

публикувано на 15.07.24 в 09:42

Как да бъде спасен зоопарка в Благоевград чрез виртуална реалност?

Как изживяването и емоциите от посещението в зоопарк или в горски територии , обособени като центрове за защитени видове животни, да продължи до безкрай? Такава възможност дава развитието на дигиталните технологии чрез приложения и апликации, познати като образование във виртуална или добавена реалност . И ако в световен мащаб тези..

публикувано на 13.07.24 в 10:05
Снимката е илюстративна

Мариана Родер и нейната малка хижа в планината

Да поддържаш хижа и обслужваш посетителите изисква особено отношение, както към природата, така и към хората, които обичат да прекарват време в планината. Това занимание, обаче представлява на практика почти денонощен труд. Какво означава да работиш като хижар и то не къде да е, а в Швейцария?   " В Швейцария е много трудно да станеш хижар , това е..

публикувано на 13.07.24 в 09:35
Ели Иванова

"52 исторически разходки из България" - 52 уикенда история сред природата

"52 исторически разходки из България" се казва новата книга на блогър - пътешественика Ели Иванова , създател на блога "Друми в думи".  Чрез нея авторката дава заявка да ни отведе до крепости, манастири, скални светилища и места, свързани със старата и по-новата история на земите ни. "Тази пета моя книга се различава от предишните по..

публикувано на 10.07.24 в 09:28

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49