"Фигурки и свещи от пчелни продукти привлякоха вниманието на посетителите, защото всичко е направено от естествени материали, сподели за "Хоризонт" Саафет Исметова, която продължава пътя на своя баща пчелар, макар и по различен начин:
"Баща ми е пчелар от дълги години, а цялото семейство помагаме при ваденето на мед, обработката, продажбата. А медът е дар от природата, той е и лекарство. Така направих първия прополисов мехлем, който е срещу гъбички. Започнахме първоначално с продукти за дома, тинктури с прополис, но след това започнах да направя сапуни с пчелни продукти, отделно имам пункт за изкупуване на билки, така всичко е свързано, разказа още Исметова.
"От восък пък изработваме Великденски зайци, мечета, сърца, Буда, ръката на Фатима, които са ценен подарък. Това са различни интересни подаръци.
Имаме и ябълкова градина, направихме ябълков оцет с мед, изсушихме и ябълки, които се ядат сутрин за закуска с кисело мляко, като бонбони. Оцетът се пие за отслабване. Тинктурата е за редуциране не теглото, подобрява съня, настроението, при отпадналост, общо укрепващо действа и помага за устната кухина, оцетът също е полезен за устната кухина, допълни Саафет Исемтова.
"Човек просто трябва да вижда с какво е заобиколен, да гледа и да го види, а не да живее в този забързан ритъм, без да обръщаме внимание на това, което имаме, каза още Саафет, която е живяла в Италия, но се е завърнала в България, защото е убедена, че човек тежи на мястото си.
"Когато си сред пчелите, се чувстваш свободен, не се страхуваш от тях, трябва да се дава повече гласност да ползата от опазването на пчелите на земята, категорична е Саафет Исметова.
Освен традиционната тематична изложба на детски рисунки "Пчеларството - екология и плодородие, пчелният мед - здраве и дълголетие" тази година се проведе и фотоконкурс на пчеларска тематика.
На изложението бяха връчени отличията "Крило на успеха" и наградата "Най-проспериращ млад пчелар на България - 2023".
Още по темата в звуковия файл.
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..