"Фигурки и свещи от пчелни продукти привлякоха вниманието на посетителите, защото всичко е направено от естествени материали, сподели за "Хоризонт" Саафет Исметова, която продължава пътя на своя баща пчелар, макар и по различен начин:
"Баща ми е пчелар от дълги години, а цялото семейство помагаме при ваденето на мед, обработката, продажбата. А медът е дар от природата, той е и лекарство. Така направих първия прополисов мехлем, който е срещу гъбички. Започнахме първоначално с продукти за дома, тинктури с прополис, но след това започнах да направя сапуни с пчелни продукти, отделно имам пункт за изкупуване на билки, така всичко е свързано, разказа още Исметова.
"От восък пък изработваме Великденски зайци, мечета, сърца, Буда, ръката на Фатима, които са ценен подарък. Това са различни интересни подаръци.
Имаме и ябълкова градина, направихме ябълков оцет с мед, изсушихме и ябълки, които се ядат сутрин за закуска с кисело мляко, като бонбони. Оцетът се пие за отслабване. Тинктурата е за редуциране не теглото, подобрява съня, настроението, при отпадналост, общо укрепващо действа и помага за устната кухина, оцетът също е полезен за устната кухина, допълни Саафет Исемтова.
"Човек просто трябва да вижда с какво е заобиколен, да гледа и да го види, а не да живее в този забързан ритъм, без да обръщаме внимание на това, което имаме, каза още Саафет, която е живяла в Италия, но се е завърнала в България, защото е убедена, че човек тежи на мястото си.
"Когато си сред пчелите, се чувстваш свободен, не се страхуваш от тях, трябва да се дава повече гласност да ползата от опазването на пчелите на земята, категорична е Саафет Исметова.
Освен традиционната тематична изложба на детски рисунки "Пчеларството - екология и плодородие, пчелният мед - здраве и дълголетие" тази година се проведе и фотоконкурс на пчеларска тематика.
На изложението бяха връчени отличията "Крило на успеха" и наградата "Най-проспериращ млад пчелар на България - 2023".
Още по темата в звуковия файл.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
"Без да се пипат данъци, няма как да се запълни дупката в бюджета. Няма как да се влезе в 3% дефицит, без да се наложат непопулярни мерки "...
Мария Тенева – директор на дирекция ''Сигурност'' в Столична община сподели за БНР: "В момента всички сили на пожарната, на полицията и 3 екипа..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..