Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Седем "Оскар"-а за "Опенхаймер", Ема Стоун с второ отличие за главна женска роля

Ема Стоун с "Оскар" за най-добра женска роля в "Клети създания".
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Филмът „Опенхаймер“ на Кристофър Нолан доминира на тазгодишните награди „Оскар“, спечелвайки 7 статуетки.

Седемте статуетки, които спечели "Опенхаймер" на 96-ата церемония за връчване на наградите "Оскар" са за най-добър филм, най-добър режисьор на Кристофър Нолан, най-добра главна роля на Килиън Мърфи, за поддържаща роля на Робърт Дауни Джуниър, най-добър сценарий, най-добра кинематография и най-добър монтаж.

"Направихме филм за човека, създал атомната бомба, и за добро или за лошо, ние всички живеем в света на Опенхаймер", отбеляза Килиън Мърфи в речта си при приемането на наградата. Другият филм получил най-много номинации за "Оскар" – „Барби“ успя да вземе само една статуетка – тази за най-добра песен – получена от Били Айлиш.

Седем години след като спечели "Оскар" за "Ла Ла Ленд" Ема Стоун взе втората си статуетка - за най-добра актриса в лентата "Клети създания". Наградата на Стоун беше само една от четирите, които получи филма, който беше отличен и в няколко технически категории.

Девин Джой Рандолф получи наградата за най-добра актриса за поддържаща си роля на управителка на кафене, бореща се със скръбта си по загубата на сина си във войната във Виетнам в лентата "Останалите". "American Fiction", сатира, която изследва връзката между раса и изкуство, спечели „Оскар за "най-добър адаптиран сценарий", докато съдебната драма „Анатомия за едно падане" спечели наградата за най-добър оригинален сценарий.

За най-добър документален филм беше избран „20 дни в Мариупол“, мъчителен репортаж от обсадения в началото на руската инвазия украински град. Директорът, Мстислав Чернов, насочи вниманието към човешките загуби от инвазията на Русия – послание, което идва в момент, когато подкрепата на САЩ за Украйна е разколебана. За най-добър чуждестранен филм пък беше отличен "Зона на интерес", съвместна продукция на Великобритания и Полша.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христиана Бацелова

Д-р Христиана Бацелова: Необходимо е и двата пола да бъдат ваксинирани срещу HPV

По данни на Европейската ракова информационна система за 2022 г. България е на второ място в ЕС по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка с 503 смъртни случая. Това е втората водеща причина за смърт от рак при жените от 15 до 45 години в България.   Експерти настояват и момчетата да получават безплатна ваксина срещу човешки..

публикувано на 27.09.24 в 11:17
Д-р Юлиян Петров, председател на Синдиката

Изследване за образованието: 80% искат повече практически упражнения и формиране на компетентности

" Учителят се е превърнал в плен на документа. Учителят не е момчето за всичко - той не би трябвало да пази в коридора, на двора или в автобусите. Несвойствените дейности претоварват учителя и той не издържа и отива да прави нещо друго или не е ефективен за своите ученици. Тези неща трябва да решим, за да запазим учителите и да задържим младите в..

публикувано на 27.09.24 в 10:14

Маринела Величкова: Сред хората в РСМ няма съвсем ясна картина за това какво е възможно

" Очаквам ясна позиция на албанските партии, за да се опитаме да се ориентираме какво следва оттук нататък ". Това заяви пред БНР кореспондентът на БТА в Скопие Маринела Величкова.  Вчера постоянните представители на ЕС единодушно решиха да започнат преговори с Албания за членство в ЕС, но не и с Република Северна Македония. Решението на ЕС..

публикувано на 27.09.24 в 09:00

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева за такса битови отпадъци: Работата в общините продължава интензивно

Изчисляването на такса битови отпадъци на количество е краят на един дълъг процес, в който участват и държавата, и общините, и бизнесът, и организациите по оползотворяване. Това заяви пред БНР председателят на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, след като сдружението излезе с позиция по необходимите промени в Закона за..

публикувано на 24.09.24 в 12:10