Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правилна интеграционна политика ще потуши напрежението със сблъсъци с мигранти

Славчо Велков: Общото при сблъсъците в София не са етническата принадлежност и религията, а участието на млади хора

| Интервю
Славчо Велков
Снимка: Ани Петрова

С правилна интеграционна политика за мигрантите може да се предотврати напрежението и да се решат проблемите. Това препоръча експертът по сигурност Славчо Велков в интервю пред БНР.

В предаването "12+3" той коментира сблъсъците на мигранти през последните дни в София. 

"Правоохранителните органи опазват реда и се намесват когато е необходимо. Тези неща се случват именно поради липса на вярна посока на политиката към тези хора. Могат да се осигурят условия за спазване на реда на "Витошка". Там е претъпкано с видеонаблюдение и най-вече има достатъчно предварителна информация за настроенията в такива групи", коментира Велков, бивш депутат от БСП.

Според него "в много от нас - българските граждани, психологията на отношение към подобни мигрантски групи се базира на липсата на знания".

"Преди седмица в едно село имаше граждански арест на група студенти по медицина, бяха ги проснали по очи и то при наличието на български документи за самоличност, което изключва да са мигранти. Те говорили на английски, испански и руски и нашите хора, които ги задържали, не са отбирали от тези езици. Иначе нямаше да се стигне до нещо подобно", разказа Велков. 

Той е категоричен, че "правоохранителните органи, спецслужбите още на входа трябва да създават надеждни филтри на подобни хора, включително и тези, които ни връщат от чужбина, и да разполагат с информация от средите на тези групи". 

Велков призна, че "лично мен, като човек, склонен да прави оценка на тези събития, ме притеснява това, което се случва". 

"Минимизирането на резултатите от мигрантски сблъсъци е правилната миграционна политика. Благодарение на дълги години на погрешна интеграционна политика и третирането на тези хора във Франция постепенно се създадоха онези места, за които казвате, че не може да влезе бял човек – гета и анклави. И се стигна допреди 10 години, когато палеха по 1000 и повече коли на вечер", коментира Славчо Велков.

"Не се получи по формулата "да си имаме уважението" и сега сблъсъци има в Париж, Берлин, дори със смъртен изход. Звучи добре за търпимостта към културата на другия, но трябва правилна интеграционна политика, а това е изключително труден процес", предупреди Велков.

"Над 50 млн. от населението в ЕС са мюсюлмани, не са християни и това трябва да е на вниманието на политиците. Ние не можем да отидем на идеологията на Андреш Брайвик, който започва да убива. Трябва много внимателно да се оценяват по култура, етнос, националност, нрави, традиция. Случилото се в София, общото, не е национално етническа принадлежност и религия, а това, че участваха млади хора. Става въпрос за студенти – пакистанци, а пакистанците араби ли са?", каза Велков. 

Според него в центъра за настаняване в "Овча купел" в момента има 435 души при 7 души охрана. 

"И няма дори елементарно проучване кой какъв е и дали няма криминално минало, с изключение на анкетата при проучване. Освен мюсюлмани там има католици и християни. Не дай си, Боже, там може да избие в нещо по-сериозно. Може да има по-сериозни сблъсъци като междурелигиозни", предупреди експертът по сигурност. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Панихида за Алексей Навални в софийската църква "Света Неделя"

Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..

публикувано на 16.02.25 в 14:12

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34