Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Атанас Атанасов: Очаквам НСИ да е първата част от пълноправното членство на България към ОИСР

Засега инфлацията е единственият критерий, който не отговаря за влизане в еврозоната

| Интервю
доц. Атанас Атанасов
Снимка: БГНЕС

За момента от техническите показатели за влизане в еврозоната единственият, по който не отговаряме, е инфлацията. Ако продължи да спада в бъдеще, ще покрием вероятно и този критерий за присъединяване. Тази прогноза направи доц. Атанас Атанасов, председател на НСИ, в интервю пред БНР.

Той е категоричен, че няма как да се манипулират данни, както се твърдеше, че преди 15 години е направила Гърция, за да се присъедини към еврозоната.

"През последните години Евростат изгради контролни механизми, включително чрез посещение на място в страните. Тази есен ще имаме мисия от Евростат с цел проверка на инфлацията и как я изчисляваме", опроверга опасенията доц. Атанасов.

Той съобщи, че през изминалата седмица е имало мисия от  Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в НСИ. 3 дни са правени проверки на място в родната статистика.

НСИ е готова за присъединяването към ОИСР, получихме изключително висока оценка. Сега до края на април ще се изготви доклад и юни се очаква да бъдем изслушани в Париж за готовността за присъединяване към ОИСР. Ще се задават въпроси и ще се проверяват всички страни на статистиката. И оценката, която получим, ще бъде гаранция, че стриктно изпълняваме не само европейски, но и международните стандарти. Очаквам НСИ да бъде първата част от пълноправното членство от присъединяването на България към ОИСР, коментира председателят на НСИ в предаването „Неделя 150“.

Той потвърди, че акумулираната инфлация у нас за последните 3 години е около 30%.

„Няма съмнение за инфлацията, че тя е такава каквато е, ако някой се съмнява, това се поражда от непознаване на материята – как се измерва. Ние прилагаме международните методологии определени от Евростат.  Ние имаме доказателства, как работим и защо се получават такива числа.

Каква е акумулираната инфлация за последните 3 години не съм е проверявал, но мисля, че е малко над 30%. Най-малкото през 2023 г. на годишната беше близо 17%, за тези 3 години може би се е натрупало около 30%", обясни доц. Атанасов. И допълни, че инфлация не означава обедняване, "запазва се тенденцията за повече пътувания на хората у нас и в чужбина", което не означавало обедняване.

Високата инфлация в България той обясни с липсата на силни антиинфлационни мерки: 

"Не е тайна, че се сетихме за инфлацията когато тръгнахме да се присъединяваме към еврозоната. За нея трябва да се мисли непрекъснатото. Миналата и по миналата година имаше доста висока инфлация и това сега ни играе доста лоша сега. Ако тогава беше овладяна, сега нещата щяха да изглеждат малко по-добре."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44