Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Христо Хинков: Болницата е закрепена, ще бъде спасена

Специализираната болница за рехабилитация в Котел е на ръба. Ще затвори ли?

Директорът д-р Григор Малев: 10 месеца работим на батерии

| Репортаж
Снимка: bdplr-kotel.org

Ще затвори ли врати Специализираната болница за рехабилитация в Котел заради натрупани задължения за ток и вода и неизплатени заплати? Ще стигнат ли до лечебното заведение отпуснатите от Министерския съвет в началото на април средства за погасяване на дълговете?

Преди година Специализираната болница за рехабилитация в Котел бе пред затваряне. Причината - 300 хиляди лева задължения към доставчици, пълните заплати на персонала не бяха изплащани от повече от година. Според тогавашния управител Цветан Влахов болницата се е изправила пред проблемите по време на пандемията и оттогава постепенно затъва.

Тогавашният здравен министър д-р Асен Меджидиев посети болницата в Котел и обеща, че пари ще се намерят и тя няма да бъде затворена. По негова заповед тогавашния управител бе уволнен, а коментарът му бе, че болницата е целенасочено саботирана.

"Това, което като мярка Министерство на здравеопазването веднага ще вземе, е освобождаване на управителя и назначаване на нов управител. Медицински надзор влиза на проверка. Трябва да влезе и вътрешен одит на Министерство на здравеопазването. Министерството на здравеопазването ще съдейства тези задължения, които са натрупани, да бъдат компенсирани и да персоналът да получи възнагражденията, които са първо задължение на всяко едно лечебно заведение", увери тогава здравният министър. Меджидиев обяви още, че са били връщани болни при свободен леглови ресурс.

Защо болницата е била умишлено саботирана и търсен ли е ефектът да бъде приватизирана, като фалира, не стана ясно, но подозренията останаха.

Резултатите от назначените проверки и одит не бяха оповестени медийно. Година след това единственото известно е, че болницата отново е застрашена от затваряне.

С решение на Министерския съвет от 5 април на лечебното заведение се отпускат общо 750 хиляди лева. Към момента обаче това не се случва.

Местната общественост и работещите в болницата търсят отговори на редица въпроси:

·  Какво е показал медицинският одит, назначен преди година?

·  Защо след близо година и обещания за отпускане на средства за погасяване на дълговете това не е направено?

·  Защо никой от здравното министерство години наред не е обръщал внимание на проблемите в тази болница?

·  Имало ли е политически чадър над старото ръководство и приватизация чрез фалит ли е била крайната цел?

На този етап болницата е закрепена, няма да затвори врати, изрази мнение пред БНР проф. Христо Хинков, министър на здравеопазването в кабинета "Денков". Има и възможност да мине в режим на работа на болница в отдалечен район, като получава допълнителни субсидии от министерството, допълни той. Досегашният здравен министър е съгласен с твърденията, че болницата умишлено е била водена към фалит и че "има интереси за приватизацията на болницата". 

"Едно от решенията е тя да се слее с големия комплекс на "Болници за рехабилитация", което ще доведе до разпределение на нейните дългове. При положение, че сега тя може да влезе без дългове в този комплекс, това може да бъде решено от новия министър. Болницата е спасена", изтъкна проф. Хинков. Той смята, че "би било добре да се потърси съдебна отговорност" на бившия директор на болницата в Котел. 
"Проблемът е системен и той е свързан с това, че държавните болници, поради редица причини, тяхното управление, смяната на директори е изключително трудно и се получават такива неща, като болницата в Котел. Появява се директор, който вероятно има други намерения, а не да оздравява и да води болницата както трябва", коментира Христо Хинков.

Трябва да се изготви оздравителен план, потвърди в предаването "Преди всички" и директорът на лечебното заведение д-р Григор Малев. Той увери, че планът ще бъде предоставен през следващата седмица.

"Работим 10 месеца на батерии", обясни Малев и определи като "много странно всичко, което е ставало с болницата от 2020 година". 

Към момента в болницата в Котел работят 24 души.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59