Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Хинков си писа "Добър 4" за работата си като здравен министър

Проф. Хинков: Бях спрян от правителството за конкурсите за болнични директори

Има голям натиск детската болница да се осъществи от частна структура, каза той

| Интервю
Проф. Христо Хинков
Снимка: Министерство на здравеопазването

Здравеопазването е един възел от проблеми, свързан с много фактори, много интереси, много зависимости – неща, които трябва да се решават екипно, постепенно, целенасочено и устойчиво.

Това заяви пред БНР бившият здравен министър проф. Христо Хинков, който си постави оценка "Добър 4" за работата си на поста. Той сподели, че му е олекнало, след като вече не е министър, но не съжалява за нищо. Много е тежка тази задача, обясни професорът и подчерта, че не е канен от служебния министър Димитър Главчев да продължи да бъде на поста. Хинков повтори отново, че не желае повече да заема поста на здравен министър, като най-важната причина за това е, че не може да се създаде устойчив екип и устойчива политическа подкрепа, която да "не бъде свързана с влияния и интереси и в областта на лекарствата, и в областта на назначаването на директори".

Като наследство, което оставя проф. Хинков в здравното министерство, е именно провеждането на конкурси за директори на болниците, защото мандатите на повечето от тях изтичат.

"Тези процедури трябваше да ги проведа аз. Но аз бях спрян. От правителството бях спрян. Бях спрян от премиера, вицепремиера. Тогава беше казано, че министър, който си отива, не трябва да провежда конкурси", разказа той, но попита какво значение има това, след като конкурсите би трябвало да бъдат обективни, честни и прозрачни.

А казуса "Пирогов" го определи като продължаващ скандал:

"Принципалът на тази болница е министърът на здравеопазването. След като той е взел решение, че този директор трябва да бъде отстранен и е издал заповед за това, той продължава да функционира на това работно място. Това са неща, които в държавата трябва да се решават системно, тъй като иначе се нарушава самият принцип и на разделение на властите, и законовата процедура".

В предаването "Преди всички" Хинков отбеляза, че завещава на новия служебен здравен министър Галя Кондева и започнати дейности, за които тя е съгласна, че трябва да довърши:

"Разплитане на проблеми, свързани със законодателство, което сме внесли в парламента, и проекти, които трябва да се довършват".

Като голям проблем бившият здравен министър посочи детската болница:

"Има голям натиск да се осъществява подобна инициатива от частна структура. Има неравнопоставеност между държавните и частните болници и по отношение на тяхното изграждане и поява въобще. Ще се получи така, че детската болница ще изчака да минат всички процедури, свързани с обжалване на всяка обществена поръчка, която тя е длъжна да прави, докато една частна инициатива може да построи частна болница за по-малко от 2 години. Това е голям проблем. От друга страна наличните човешки ресурси са ограничени и може да се получи така, че няма да има кой да работи в голямата болница, която е национален приоритет".

Според него решението в този случай е парламентът да освободи тази болница от обществени поръчки, за да може бързо да бъде завършена. В противен случай процедурите ще се протакат в годините, защото винаги се намира фирма, която да обжалва всяка стъпка в това изграждане, обясни той. По думите му в момента се очаква решение на Върховния административен съд по жалба на фирма, но то се бави. Тромава процедура, заключи проф. Хинков.

Като друг голям проблем той посочи периодичното изчезване на лекарства. Завещах на следващия министър и това решение - да се удължи срокът за забрана на изнасяне на лекарства, каза бившият министър.

Той добави също, че са говорили с новия министър и за най-проблемните болници в страната, където трябва да се внимава. Една от тях е болница "Св. Анна" във Варна, даде пример проф. Хинков.

"Проблемът е системен и той е свързан с това, че държавните болници, поради редица причини, тяхното управление, смяната на директори е изключително трудно и се получават такива неща, като болницата в Котел. Появява се директор, който вероятно има други намерения, а не да оздравява и да води болницата както трябва", коментира той.

Според него би било добре да се потърси съдебна отговорност на предишния директор на болницата в Котел.  

Цялото интервю на Спас Крайнин с Христо Хинков и д-р Григор Малев, както и репортажа на Стоян Радев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И в Гърция бойкотират големите търговски вериги

Гърците днес бойкотират магазините заради високите цени, като особено активни са пенсионерите. "Нито едно евро на търговците", призовават днес в деня на протест срещу високите цени на стоките от първа необходимост. Големите търговски вериги са празни въпреки намаленията, които обявиха днес. Пазаруваме най-необходимото от малките..

публикувано на 19.02.25 в 10:13

"Възраждане" пита министри: Ще участваме ли във военна операция в Украйна?

Депутатите включиха нова точка в дневния си ред, с която ще започнат работа утре. По искане на "Възраждане" ще се проведе изслушване на министрите на отбраната и външните работи за въпросник, изготвен от Съединените щати, по теми, свързани с готовността на България за участие в специална военна операция на територията на Украйна. Против..

публикувано на 19.02.25 в 10:12

Мартеници от Кюстендил отново ще зарадват децата в Босилеград

Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов и група общинари посети Босилеград за поклонението за 152 години от гибелта на Левски. Те занесоха и мартеници и учебни помагала за децата там. Над 100 ръчно изработени мартеници, както и учебни помагала, занесе в Босилеград кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов. Това се прави всяка години от страна..

публикувано на 19.02.25 в 09:47
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: 34 г. не се приема закон за оспорване на изборите, предвиден в Конституцията

От 34 години в България се самозаблуждаваме, че имаме честни и прозрачни избори . Това заяви пред БНР Красимира Катинчарова депутат от "Величие" в 50-ото Народно събрание. В преходните и заключителни разпоредби на Конституцията през 1991 г. има заложен текст, в който се казва, че до 3 години трябва да бъде приет  специален закон за оспорването на..

публикувано на 19.02.25 в 09:45
Мария Спирова

Мария Спирова: Tръмп и Путин играят ръгби, а Зеленски ще е топката

" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ".  Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според нея обаче съпротивителни сили има:  "Тях ги има, защото ние скоро ще разберем, че Тръмп изобщо не се интересува от това ние дали ще станем като него или не, той иска нас да ни няма . Ние рано или..

публикувано на 19.02.25 в 09:33

Мерки срещу безконтролното палене на Великденските огньове в Кипър

Два месеца преди Великден правителството на Кипър се опитва със спешни нормативни решения да се справи с безконтролното палене на традиционните огньове в нощта на Възкресението, които всяка година причиняват инциденти и пожари. На заседанието му днес ще бъде внесен законопроект за регулирането на този обичай на острова. С новия закон за първи..

публикувано на 19.02.25 в 09:26
Росен Желязков

Росен Желязков ще участва чрез видеоконферентна връзка в срещата за Украйна в Париж

Премиерът Росен Желязков ще участва във втората извънредна среща за Украйна, чийто домакин е френският президент Еманюел Микрон, съобщиха дипломатически източници от Брюксел. България получи покана от Елисейския дворец за участие в срещата, която ще се състои по-късно днес. Премиерът Желязков ще участва чрез видеоконферентна връзка. На..

публикувано на 19.02.25 в 09:19