Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

И днес има хора, които са виждали принцесата

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя.
Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес тези легенда, в различни варианти, се разказва в България, Гърция и Турция.


Божурите цъфтят в началото на май. Това е времето, когато хората в Източните Родопи си спомнят легендата за принцесата, от която се появили тези цветя. Преданието е запазено сред мюсюлманите в района на Кърджали. В продължение на години Мухарем Мухарем събира невероятните разкази. Той е секретар на читалището в село Звиница и страстен краевед. За първи път чул легендата за жената воин в гръцкото село Руса. Там, според местните, момиче с името Саръкъз влязло в битка със Саид Али - един от завоевателите на Родопите.

Легендата се разказва и от алианите в района на Кърджали и Момчилград. Тя е свързана със средновековна крепост, чиито руини днес се извисяват близо до Кърджали.

Не е за вярване, но и сега има хора, които са виждали принцесата. Невероятно звучат техните разкази как преди изгрев слънце се появява жена в бяла риза, с дълга до земята руса коса и с меч в ръката. Тя водила бял кон, напоявала го на селската чешма и после изведнъж изчезвала. На точно тези разкази се натъкнал археологът от музея в Кърджали Милен Камарев. Преди повече от 10 години той провеждал разкопки край село Скалище, където проучвал средновековен некропол, станал известен в медиите като Гробището на магьосниците.


В средата на 14 век по долината на река Арда имало 6 големи града. След превземането на Димотика в днешна Гърция, завоевателите тръгнали срещу течението на реката в опит да покорят тези градове. Разказва се, че това отнело над 2 десетилетия. 

Няма писмени източници кой е водил съпротивата на българите. Но легендата на принцесата воин още е жива. Всяка година напролет, когато цъфтят алените божури, за нея си спомнят местните хора. И казват, че всяко червено листенце е капка от кръвта й. 

По публикацията работи: Евелина Стоянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Предизвестената смърт и случайното безсмъртие на културните феномени през очите на учен и дете

Как се раждат и умират културните феномени? Феномени ли са или просто продукти като наскоро загиналото легендарно ICQ? На 28 години платформата за съобщения, която някога ползвахме активно, официално умря. Разработчици се опитаха да реанимират месинджъра като предложиха на хората регистрация на старите акаунти на неофициален сървър, но..

публикувано на 30.07.24 в 17:40
Станислава Пирчева и Павлина Павлова

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден , в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и..

публикувано на 30.07.24 в 14:48
Анатоли Джоков в действие.

Олимпийски брейк в "Изотопия"

"През последните години брейкът стана доста масов затова и хората, които ръководят Олимпийските игри решиха да го включат в програмат, за да може повече млади хора да се включат. Брейкът винаги е бил атрактивен, интересен и неограничен. Може би това е една от причините тези хора от Международния олимпийски комитет да решат да го включат."..

публикувано на 29.07.24 в 19:22
Милко Клайнер

Олимпийската история на Русе и защо тя започва с колело?

До 11 август светът ще е Олимпиада и вниманието на всички ще е насочено към новите върхове на човешкия стремеж за по-бързо, по-силно, по-точно. Русе има своята олимпийска история и тя е украсена със злато, сребро и бронз, донесени през годините от кануистът Иван Бурчин, скачачът Христо Марков, стрелецът Таню Киряков и борците Валентин..

публикувано на 29.07.24 в 14:01
Якоб ван Бейлен

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново , колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство .  Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век. За него казват, че е к олекционерът с най-много килими в света , определят го и за по-българин от българите,..

публикувано на 29.07.24 в 10:27

Национален парк "Пирин" - богатство за (пре)откриване

В момента и чак до сепември Пирин е  най - посещаваната планина, предупреждава Георги Икономов. " Местата, които са най-натоварени в Пирин през лятото, това са заслон "Спано поле" и "Тевно езеро" . "Тевно езеро" е много мистично място, посочва Икономов и обяснява, че до него може да се стигне по различни маршрути. "Хората в планината..

публикувано на 28.07.24 в 21:13

Експерт: Винената култура се развива. 80 изби предлагат винен туризъм

"Виното е интелектуален продукт . С консумацията научаваме любопитни факти за самия регион, как се произвежда, откриваме философията и страстта, която са вложили в него неговите създатели." Това каза пред БНР Гергана Тодорова – винен специалист, главен редактор на първия онлайн пътеводител за винен туризъм у нас. Винарските изби, които..

публикувано на 22.07.24 в 13:40