Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви екологично чисти източници на енергия използват в Израел

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Почти една трета от енергията добивана в Израел е произведена чрез соларни батерии. В пустинната Негев има огромна слънчева електростанция, в която има батерии, които директно трансформират слънчевите лъчи в електроенергия, а има и кула, в която се затопля течност от небесното светило, от която се добива електроенергия като при ТЕЦ, (за разлика от соларните батерии, които през нощта или в облачно време не работят, те произвеждат пред цялото денонощие).

В последно време са особено популярните фотоволтаични батерии, инсталирани край полетата, засадени с различни селскостопански култури и произведената на място енергия е насочена за задоволяване на нуждите на самата ферма или плантация. Над изкуствените езера, през топлите месеци се "разстилат" соларни батерии, които утилизират слънчевите лъчи, а и пазят водата от свръх изпаряване. Има и проблем: внасяните от Китай слънчеви батерии са тежки и използват метал и стъкло. Те ги правят потенциални замърсители на природата, веднага щом престанат да бъдат ползвани. 

В Израел са изработени соларни панели, които са 10 пъти по-леки от китайските и са много по- удобни за ползване дори при неравна повърхност.

"Когато се говори за екологично чисти източници на енергия, на първо място учените поставят слънчевата, тази от морските вълни и от вятъра. Още миналия век са изобретени начини за използването им. Но до скоро те бяха единствени и неизменни. Освен, че са морално остарели от техническа гледна точка, често те са част от замърсяването на природа, а и заемат големи площи, които могат да бъдат използвани в земеделието. 

Така се роди нашата идея да ги заменим с леки - тежащи по 3 килограма. Гъвкави са. В ранна пролет мнозина от притежателки и ги разпъват на покривите си, ( защото батериите ни могат да се свиват на руло и да се съхраняват през зимата или при неблагоприятни условия). Приличащи на килимчета, могат да се нагодят, ако площта под тях не е гладка. Така огромните полета на градските покриви ще могат да станат най-големите електроцентрали. 

Мислим ,че скоро поне една четвърт от електроенергията, употребявана във всеки дом ще може да се добива на място - от слънчевите батерии на покрива. Поддръжката им е значително по-лесна от стария вид. Евтини са. Има и още плюсове. В Израел парниците се използват не толкова за да се произвеждат зеленчуци или ягоди , например, през зимата, колкото да се отглежда селскостопанска продукция в горещите летни дни. Панелите осигуряват необходимата сянка, за да не изсъхват стеблата и листата, а в същото време използват слънчевите лъчите за енергия. Създадохме и панели-шамандури. Те покриват част от водните площи, не никога изцяло. В езерата и водоемите живеят различни животински и растителни видове, които се нуждаят от слънчева светлина, каза за БНР  един от изобретателките Ноа Арони. 

"Работим за олекотяване и на тези батерии. Само така те ще станат подходящи за инсталиране на покривите на автомобилите и получаваната по времена пътуването соларна и ветрова енергия (без перки, а на друг принцип) ще бъдат използвани вместо гориво. Въпросът е какво би станало с панелите при катастрофи. Всичко това в момента се изследва. За някои от показателите вече имаме резултати, други все още не са готови.

Създадохме няколко експериментални предприятия, които изготвят тези панели. Ако успеем да намерим оптимално решение, няма да сме толкова зависими от най-голямата производителка на старият вид слънчеви панели - Китай. Но нашите заводи в град Йокнеам, в северен Израел не могат да задоволят потребностите на всички, които искат да ни станат клиенти. Обсъждаме възможността да открием наши фабрики и в други краища на света. Мисля, че за десетте години, откакто се появи идеята ни за този нов вид слънчеви панели сме постигнали много, като един от измерителните на успеха ни е създаване на работни места за високо квалифицирани работници от периферията на страната".


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цар-Симеоновата градина

Какви мерки трябва да бъдат предприети за зеления ландшафт в Пловдив?

Жителите на Пловдив са свикнали с летните жеги . Много специалисти обаче вече предупреждават, че градът трябва да е по-добре подготвен за климатичните промени , които вече се усещат и призовават администрацията да реагира.  За това какви мерки трябва и могат да бъдат предприети в по-кратък и по-дългосрочен план разказва ландшафтния архитект..

публикувано на 11.08.24 в 08:30
Мартин Томов, координатор в

Как влияят климатичните промени на Черно море и защо е важно да има защитена морска зона в него?

Необичайно високи температури на морската вода бяха регистрирани по българското Ч ерноморие през настоящото лято. Какви са причините за това анализира Мартин Томов, който е координатор на кампанията "Живо Черно море“ в екипа на "Грийнпийс“ - България . Какви са причините за високите температури на морската вода и как влияе това върху..

публикувано на 10.08.24 в 07:10

Как да се грижим в жегите за цветята на балкона ни?

"Трябва да правим разлика между почвеното засушаване и атмосферната суша", подчерта в интервю за предаването "Чуй лятото" по програма "Хоризонт" специалистът по озеленяване Антония Василева  от Ботаническата градина на БАН.  " Почвеното засушаване много лесно може да го предотвратим чрез поливане, а атмосферното засушаване -  най-лесно..

публикувано на 08.08.24 в 17:40

Арх. Невена Цветкова за капковото напояване и подходящите дървета по улици и паркове в Пловдив

Пловдив, титулуван като Европейска столица на културата - винаги е бил горещ през лятото и в пряк, и в преносен смисъл.  Жителите на града са свикнали с жегите, които в Тракийското поле не са изненада, но това лято много високите температури, жарещото слънце и задухът продължават доста дълго време, а промяната е видима за всички. Масово изгорели..

публикувано на 07.08.24 в 22:34

Как се справят с огнената стихия в САЩ - страната с най-много и най-чести горски пожари?

Съединените щати са държавата, която оглавява световната класация по брой и честота на горските пожари . Те са концентрирани предимно в западната част на страната, като най-засегнатият щат е Калифорния , но множество пожари се наблюдават и в други щати като Орегон, Вашингтон и Аризона. През последните 5 години в третия по големина..

публикувано на 07.08.24 в 17:33

Как влияят високите температури и топлите ветрове на реколтата в Добруджа?

Промените в климатичните условия в световен мащаб неминуемо се отразяват и на земеделието. Така е и в  Добруджа, известна като житницата на България, която страда от суша, придружена с трайната тенденция за все по-високи средноденонощни температури.  За някои хора пейзажът в Добруджа е скучен – няма планини, реки, възвишения.  За други обаче, той..

публикувано на 07.08.24 в 17:09
Христо Панчев

Ако нямаше парников ефект, щяхме да живеем на ледена планета

Защо климатът се промени толкова бързо , защо слънцето стана толкова силно и трябва ли наистина да се приспособим към новите условия или можем нещо да променим? Оказва се, че да обвиняваме слънцето за високите температури е крайно несправедливо . Публикация в научно-популярната платформа Климатека.бг посочва, че слънцето далеч не е..

публикувано на 07.08.24 в 16:55