Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Световния ден за борба с ВЧЗ сградата на НДК ще светне в лилаво

Възпалителните чревни заболявания нямат граници

Лекари настояват за повече специализирани звена за лечение на тези болести

Снимка: ФБ/Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит


Около 4 хиляди българи живеят с възпалителни чревни заболявания, които изискват редовно проследяване и поддържане на организма чрез правилно хранене и спорт. Данните са на Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит, които в днешния Световен ден за борба с тези заболявания организират среща между лекари и пациенти в София.

Довечера сградата на Националния дворец на културата ще бъде осветена в лилаво, в знак на подкрепа към хората с възпалителни чревни заболявания.

Сред честите симптоми на тези заболявания са болки в корема, продължителна диария, ректално кървене. Това са автоимунни заболявания, които се отключват в активната възраст на човек – между 15 и 25 години, но също така при хора между 45 и 55.

Димо Гатев от Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит

Преди 20 години такава диагноза е поставена на Димо Гатев. Тогава студент, при него се появило кървене, което лекарите у нас не успели да свържат с болестта на Крон. Това се случило в САЩ, по време на студентска бригада. Димо получил нов кръвоизлив и постъпил в спешно отделение.

"В началото нямах представа какво представлява тази диагноза. Предписаха ми лекарства, мислех, че е някакво временно състояние, но не се оказа такова. Върнах се в България, отидох на лекар и там ми обясниха колко сериозно е състоянието ми. Оттогава до момента се проследявам в университетската болница "Св. Иван Рилски", разказва мъжът.  

Днес диагнозите болест на Крон и улцерозен колит се поставят в по-големите градове у нас, като София, Варна, Пловдив, Бургас.

Д-р Милена Перухова

Процесът е бавен за хората от по-малките населени места, които трябва да стигнат до такова лечебно звено, разказа д-р Милена Перухова, гастроентеролог в болницата "Сърце и мозък" в Бургас. Забавяне има и поради липсата на опит сред лекарите-специалисти.

"При тези заболявания оценката е по-комплексна. Понякога трябва да се направят ендоскопии – високоспециализирани изследвания. В други случаи са нужни изследвания със скенер и ЯМР. Такъв тип центрове няма много в провинцията, като по-високо ниво на оборудване с апаратура и с по-квалифицирани гастроентеролози. Всичко това оказва влияние върху ранната диагностика на пациентите“, обясни д-р Перухова.

Според нея са нужни повече специализирани центрове за проследяване на тези заболявания. Болестта на Крон изисква поне два пъти годишно да се посещава лекар-специалист и да се правят изследвания, споделя от своя страна Димо Гатев.

Пациентите с възпалителни чревни заболявания спазват диета, като не бива да консумират полуфабрикати и други изкуствено обработени храни.


Един от проблемите, с които се сблъскват тези пациентите, е бумащината, изисквана за отпускане на лечение от Здравната каса, обясни Димо Гатев, който е и заместник-председател на Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит.

„Друг проблем е как обществото възприема хората с тези заболявания – повечето работодатели у нас не са добре разположени към хора с един или друг вид инвалидност“, допълни мъжът.

Световният ден за борба с възпалителните чревни заболявания се провежда за 14-а година в подкрепа на хората по света, които живеят с тези заболявания. А те са близо 7 милиона души.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силен вятър засилва риска от разпространение на пожари в Гърция

Силният вятър днес поставя на риск разпространението на пожари в Гърци по информация на Гражданска защита. В Солун и Халкидики охраняват районите с гори. През изминалото денонощие пожарникарите са действали на 60 нови огнища, като 45 от тях са се запалили в следобедните часове, съобщи министърът по борба с климатичните промени Кикилиас...

публикувано на 05.08.24 в 12:47
Плаж в Пелопонес, Гърция

Чуждестранни собственици на апартаменти в Гърция ги дават нелегално под наем

Хотелиерите на Халкидики се оплакват, че собствениците на жилища от балканските страни ги отдават нелегално под наем. Туристите на Халкидики са много повече от миналата година, а приходите са с 30% по-малко.Това съобщи председателят на търговската камара в региона Янис Куфидис. Закупените жилища в Халкидики от граждани на съседните балкански..

публикувано на 05.08.24 в 12:41

Любляна Начева: Гостите на Кюстендил ще могат да си приготвят и изпекат обреден хляб на Света Богородица

Православният празник в Света Богородица ще бъде отбелязан с традиционния за Кюстендил ритуал „Панагия – въздигане на хляба“ и патриаршеско присъствие в града. Това съобщи в предаването „Пътувай с Хоризонт“ Любляна Начева, началник на отдел Култура и духовно развитие в Община Кюстендил, организатор на събитието. „Ден преди..

публикувано на 05.08.24 в 12:40

Опасни електрически кабели заливат пазара

Опасни електрически кабели заливат пазара, предупреждават от Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ). От там настояват държавата да предприеме стъпки за задължителна сертификация и контрол на вноса. Опасните кабели се внасят от Турция, Северна Македония, Китай, Босна и Херцеговина. Използват се най вече при изграждане..

публикувано на 05.08.24 в 11:37
Георги Милтиядов, Вероника Тодорова, Любомир Дяковски и Веско Ешкенази

Любомир Дяковски: Това е правилният път, Плевенската филхармония да достигне до по-широк кръг от хора

Наградата за музикален проект на годината не е на Любомир Дяковски, а е на Плевенската филхармония. Това заяви директорът на музикалната формация Дяковски в интервю пред БНР. В проекта участват Веско Ешкенази, Вероника Тодорова, Георги Милтядов и Плевенската филхармония. „Завършихме символично проекта и сезона на поляната пред 10 000..

публикувано на 05.08.24 в 11:16
проф.Искра Баева

Искра Баева: Преходът завърши с влизането на България в ЕС

Преходът завърши с влизането на България в ЕС . Това каза пред БНР проф. Искра Баева, историк и автор на книги, която представи в "Преди всички" най-новата си книга - "Личностите, които определиха нашата съдба".  "В книгата са събрани  12 по-кратки и по-странни биографии   на политици и други дейци от епохата на социализма и от..

публикувано на 05.08.24 в 11:07
Снимката е илюстративна.

Доугасяват пожара край с. Църварица

Екипи на пожарната и на Горско стопанство-Невестино и днес са на терена при пожара, който възникна в петък след обяд и обхвана близо 1000 декара гора - около 500 декара иглолистна гора, бивши земеделски земи и площи, храсти, сухи треви край граничното с. Църварица за доугасяването му. Пожарът беше локализиран от четирите страни още вчера...

публикувано на 05.08.24 в 10:51