Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Попов: Да отпадне сертифицирането, ако има оплакване от екскурзовод - с или без значка, аз го отписвам

Асоциацията на екскурзоводите ще обжалва становище на КЗК

Момчил Дамянов: Да не отпада сертифицирането, но да се преразгледа процедурата

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Ще обжалваме становището на Комисията за защита на конкуренцията, обяви пред БНР Николай Миндов от Асоциацията на екскурзоводите относно документ на КЗК, според който нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничение на конкуренцията. В становището се казва, че всеки може да направи подробно проучване на забележителностите на даден град и да подготви екскурзоводска беседа, а от качеството на предлаганите услуги ще зависи дали ще остане на пазара. 

"Всички колеги са страшно ядосани. Не можем да проумеем защо точно в този момент, в началото на туристическия сезон, КЗК се е захванала с това нещо", посочи той в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
По думите му това е сериозна професия, която изисква много знания. Според КЗК всеки, който научи нещо за своя регион, може да води туристи, изтъкна Миндов и добави мнението си, че това е несериозно: 

"Туристите ни питат какви ли не въпроси, ние трябва да сме подготвени". 

Според него конкуренция и в момента има. Комисията иска всички да бъдем посредствени, смята Николай Миндов. 

"Ние трябва да сме подготвени във всяко едно отношение. Не мога да разбера защо изискват такива неща от нас. /.../ Не мога да разбера защо Комисията иска хората да не знаят много?", недоумява той. Според него изискванията трябва да бъдат високи, за да може тази професия да бъде упражнявана

Димитър Попов, който е управител на фирма, предлагаща специализирани форми на туризъм, подкрепя становището на КЗК. Той смята, че ограниченията са пречка за фирми, като неговата. По думите му значката има значение, но не трябва да се вменява като задължение
Димитър Попов, туроператор, работещ с клиенти от Скандинавските държави
"Екскурзоводската услуга не е животозастрашаваща или застрашаваща сигурността по някакъв начин. Говорим само за качество. Кое гарантира качеството? Кой определя качеството на една услуга?", попита той. И подчерта, че туристите имат различни потребности от екскурзоводско обслужване. А в България има страхотен недостиг на екскурзоводи. 

Нека да се сертифицират, но да не вменяваме задължение, препоръча Димитър Попов и обясни: 

"Ако групата или туроператорът реши да ползва друг човек за определен вид група - това е негово право. И няма да му скача общинска полиция и да каже, че този човек няма значка. Аз като туроператор нося отговорност за качеството на услугата. Ако има оплаквания от екскурзоводско обслужване, аз плащам обезщетението. Ако има оплакване от екскурзовод - с или без значка, аз го отписвам".

"За специализиран тур ще потърся специалист, без да гледам дали има значка. Аз ще го потърся като експерт, специалист, но за екскурзовод е важно да има сертифициране", отбеляза Момчил Дамянов, планински водач и екскурзовод, който се занимава със специализирани форми на туризъм.
Момчил Дамянов, планински водач и екскурзовод
Ако се случи нещо на някоя пътечка и стане проблем обаче, ще се пита кой ги е водил и би могло да стане проблем, каза той.

По думите му има хора с много познания и умения, които това ги ограничава. В заключение Дамянов посочи:

"Нещата, които се случват, не са измислени от нашата държава, а следваме европейски директиви. Изминали целия този път, не мога да си представя как ще се върнем назад. За екскурзоводите това ще означава една голяма вълна от недоволни клиенти на България. България няма нужда от този риск в момента".

Той е категоричен, че правилата трябва да се разглеждат и адаптират, за да отговарят най-добре на търсенето на туристите

Цялото интервю на Ирина Недева и Мила Младенова с Димитър Попов, Момчил Дамянов и Николай Миндов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хеликоптер на ВВС облита района на инцидента в Елин Пелин

Малко преди 9 ч. хеликоптер на Военновъздушните сили започна облитане на района на инцидента в Елин Пелин. Така наречените бронирани военни машини "котки" също влизат в периметъра, вероятно за да направят пореден опит да огледат ситуацията.  По-рано през деня стана ясно, че това не се е случило 2 пъти в изминалите часове след старта на инцидента...

публикувано на 26.07.24 в 09:07

Росен Белишки: Мит е, че през летните месеци има бум на домови кражби

1679 са извършените домови кражби на територията на цялата страна за първите 6 месеца на тази година . Това обяви пред БНР Росен Белишки от Главна дирекция "Национална полиция".  За сравнение той посочи, че за същия период на миналата година те са били 2018. " Имаме намаление на регистрираните престъпления с 16% , което е около 340 случая..

публикувано на 25.07.24 в 15:28

ГИТ: Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава

Нямаме правомощия да извършваме проверки на територия на друга държава , заяви пред БНР Димитър Маджаров от Дирекция "Трудова мобилност" в Главната инспекция по труда. "В случай, че българите сключат договор директно с работодател в чуждата държава, правомощията на Инспекцията по труда са ограничени единствено до подаване на сигнали до..

публикувано на 25.07.24 в 14:57
Илия Проданов, председател на НАЗ

Илия Проданов: Години наред държавата насочва към Гърция и Турция повече вода от договореното

Въпреки сериозните проблеми, които българското земеделие има с липсата на напояване, години наред държавата насочва към южните ни съседки Гърция и Турция повече вода, отколкото е договорено в междудържавните спогодби, защото страната ни не може да използва наличната вода в реките и язовирите. Това каза пред БНР председателят на Асоциацията..

публикувано на 24.07.24 в 10:46

Иван-Александър Кютев: Село Воден е шедьовър на абсолютното безхаберие на много институции

Пожарът беше овладян благодарение на младите воденци, на земеделските производители, на доброволците . Това заяви пред БНР фотографът Иван-Александър Кютев - жител на село Воден и създател на групата "Остави се да бъдеш Воден", която набира средства за пострадалите. Той започна разказа си преди 3 дни във Фейсбук така: "През 2020 г. бях..

публикувано на 24.07.24 в 10:16

Атанас Кръстанов: Без държавна агенция няма да можем да се справим с нито едно природно бедствие

Пресилено е да се каже, че е провал начинът, по който държавата се справи с пожарите на някои места, но действително не можаха да се справят както трябва .  Това е мнението на Атанас Кръстанов - специалист по природни и индустриални бедствия. Всяка година се повтарят абсолютно едни и същи неща , подчерта той пред БНР и заяви категорично, че..

публикувано на 23.07.24 в 14:18
Стопкадър /

Димитър Стоянов: Кабинетът "Главчев" оказва много сериозна подкрепа на Пеевски, може би заради компромати

"Няма как да не се съглася, че политическата система в този ѝ вид е в много тежка криза. Явно се вижда как кабинетът на Главчев оказва много сериозна подкрепа на Делян Пеевски през министрите, които очевидно са негови в този кабинет и които Главчев отказва да смени. Можем да подозираме, че тази подкрепа се гради върху компромати, които Пеевски има..

публикувано на 22.07.24 в 14:30