Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли всеки да е екскурзовод? Туроператори и екскурзоводи срещу становище на КЗК

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Всеки ли може да е екскурзовод и какъв е смисълът това да е регулирана професия, ако сертифицирането вече няма да има значение? 

Въпросът възниква след като човек, който е практикувал професията екскурзовод, сигнализира Комисията за защита на конкуренцията за това, че от 2016 г. не е практикувал и сега отново трябва да се яви на изпит, който е изключително тежък, за придобиване на тази правоспособност.

Комисията излиза със становище от 22 страници. В заключението си КЗК посочва, че счита, че нормативната уредба, регулираща дейността на екскурзоводите, съдържа ограничение на конкуренцията. Има изречение, което гласи, че всеки може да направи подробно проучване на забележителностите на даден град и да подготви екскурзоводска беседа, а от качеството на предлаганите услуги ще зависи дали ще остане на пазара

Туроператорите от Обединение "Бъдеще за туризъм" веднага реагираха с писмо в подкрепа на екскурзоводите. 

"Меко казано сме учудени от такова становище на КЗК и защо въобще КЗК се занимава с такъв тип казуси при положение, че има доста по-сериозни казуси в сферата на туризъма, свързани със свободния пазар и нарушаването на конкуренцията", заяви пред БНР Даниела Стоева, зам.-председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. 

По думите ѝ трябва да има регулация при екскурзоводите. Според нея трябва да се работи върху контрола, а не върху отпадането на регулацията. Тя призна, че на пазара има недостиг на екскурзоводи, но:

"Преди всичко трябва да се гарантира качеството. Първата стъпка към това е да бъдат вписани във вече създадения регистър. Това е базата. Оттук нататък всеки екскурзовод сам надгражда собствените си познания. Екскурзоводите трябва да имат и доста познания в областта на психологията и организаторски умения. Без такава база не мисля, че можем да гарантираме качествен продукт и най-вече да защитим професионалния интерес на екскурзоводите в България". 

Стоева припомни, че регулацията е била въведена през 2016 г. България беше разграден двор и всеки можеше да прави каквото си иска по отношение на екскурзоводското обслужване, посочи тя. По думите ѝ сега, макар да е въведена регулация, контролът е на недостатъчно ниво и това отново се случва.

Според нея становището на КЗК няма реални правни последствия. Не мисля, че това е пътят, по който трябва да вървим, категорична е Стоева. По думите ѝ обаче така създадената наредба, която регулира тази дейност, се нуждае от осъвременяване в някои аспекти

Председателят на Обединение "Бъдеще за туризъм" Павлина Илиева също изказа възмущение:

"Нас ни провокира най-много заключението, в което една професия, която държавата издържа в училище и плаща за нея, за да може да излизат образовани хора и да бъдат квалифицирани в екскурзоводската професия, да бъдат принизявани на ниво "може ли да разкажат повече или по-малко и съответно клиентът да си изберял". Заключението на КЗК показва цялото неуважение към тези хора. Това, което те показват, е, че има абсолютно неразбиране и некомпетентност по работата на екскурзовода и веригата на туризма".

Тя подчерта, че отивайки в Европа, нито един български екскурзовод няма да бъде допуснат да води беседа. Ще му бъде наложена глоба, добави Илиева. 

"Една държава, уважавайки себе си и наричайки се туристическа, имайки лице пред останалите хора - това лице трябва да бъде представено от някой, който е компетентен да го направи. Абсурдно е да си мислим, че всеки, който е прочел нещо в интернет за България, може да дойде, да разкаже и да каже, че това е нашата страна. Не може държавата да разчита на някакви хора, които са прочели нещо в интернет - най-малкото е несериозно. Нито една уважаваща себе си туристическа държава не е оставила тази дейност в случайни ръце". 

По думите ѝ това е професия от национален интерес. Тези хора се готвят с години, те са висококвалифицирани, подчерта Илиева. 

В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Светлана Джанкова от Съюза на екскурзоводите бе категорична, че професията на екскурзовода е необходима и за нея е нужен голям обем знания. Според нея няма нищо в процедурата по придобиване на правоспособност, което да създава затруднения. 

В момента изпитите са два пъти в годината, посочи Джанкова и добави, че ако има повече желаещи, те могат да бъдат и по-начесто. Явяват се средно между 50 и 80 души на изпита, като малък процент не минават бариерата. 

Тя посочи друг проблем обаче - че гилдията застарява: "Младите хора се страхуват от този обем информация, който трябва да владеят. Професията не ги привлича и заради други трудности".

От КЗК уточняват, че становището е в унисон със съобщение на ЕК от 2021 г., което препоръчва на всички страни-членки, които регулират тази професия, да обмислят дали регулирането на екскурзоводските услуги е оправдано и пропорционално. 

Цялата тема на Мила Младенова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти от САЩ проучват възможността за модернизация на американската авиобаза в Кипър

Екип експерти от военновъздушните сили на САЩ започва оценъчната си мисия в Кипър за разширяването и модернизацията на авиобазата на острова. Първата им среща е днес с министъра на отбраната Василис Палмас. Американските експерти, които пристигнаха в Кипър в сряда от базата им в Германия, ще обсъдят с кипърските власти начини за..

публикувано на 23.01.25 в 04:41

Лондон е дом на над половин милион нелегални мигранти

Лондон е дом на около 585 000 нелегални мигранти или един на всеки 12 от населението на града, пише „Дейли телеграф“ като цитира доклад от проучване, поръчано от водната компания Thames Water, който доскоро е бил поверителен. „Дейли телеграф“ е получил достъп до проучването, съгласно закон за свобода на информацията за околната среда. Водната..

публикувано на 23.01.25 в 03:55
Илон Мъск

Мъск се съмнява, че може да се осъществи инвестиционното намерение за 500 млрд. долара за ИИ

Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..

публикувано на 22.01.25 в 22:15

Програма за младежи от 18 до 29 години от уязвими групи за стажуване в друга страна от ЕС

Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз.  Тази възможност се предоставя  по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май.  Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..

публикувано на 22.01.25 в 22:12
Лидерът на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо говори в долната камара на испанския парламент, Мадрид, архив, декември 2024 г.

В Испания заради коалиционни неразбирателства февруарските пенсиите ще са по-ниски от януарските

Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..

публикувано на 22.01.25 в 21:53

Ясни са състава и ръководството на постоянните комисии в НС, опозицията само с 1 председателско място

Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25.   Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..

публикувано на 22.01.25 в 20:32

Георги Господинов: Радиото е медията на общността

Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..

публикувано на 22.01.25 в 20:22