Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестиращите призовават да се направи реален мониторинг на биоразнообразието

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Тодор Диклиев: Почти в средата на годината нямаме разрешителни за пашуване. Правят ни актове

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от 4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно.

Ще бъде вдигнат палатков лагер – "за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България, да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев, животновъд от Калофер.

"Не сме само животновъди на барикадата", уточни той.

Диклиев обясни, че систематично пред последните 25 години се ограничава възможността на животновъдите да извеждат животните на паша в Балкана заради "законови или извънзаконови мерки" за опазване на природата.

Животновъдите пишат до различни институции, включително МОСВ, и никой не им отговаря. Завели са и дело, но по думите на Диклиев "тези хора, които го правят, явно са много силни, защото пета година ни държат на първа инстанция в Карлово".

"Почти в средата на годината нямаме позволителни за пасища. Правят ни актове, където ни срещнат и когато ни срещнат", обясни Тодор Диклиев.

"Искаме да ни пуснат да пашуваме тази година. Както през миналата година режимът на пашуване - да може да изкараме животни!"

В предаването "Преди всички" той възрази срещу аргументите за опазване на биоразнообразието, с които се ограничава пашуването.

"Да направят един хубав мониторинг, да се види как е запазено биоразнообразието! Защото имаме доклад от 2013 г., който доказва – едно от тревните местообитания, най-често срещаното пасище е намалено с 50% вследствие на слабо изпасване. Те правят по окомерния метод мониторинг и казват, че всичко е преизпасано и ерозирано вследствие на пашата. В България няма институции, които да погледнат сериозно на нещата", твърди животновъдът, който призова "да се направи истински мониторинг, пасище по пасище".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирена Киркова

Ирена Киркова: Чувството за вина ни пречи да си починем ефективно

"Според определението "почивка" е възстановяване на силите след умора или продължителен труд , или свободно от редовната работа време, разказа за "Нощен Хоризонт" психологът от Варна Ирена Киркова . Тя е от Българската школа за психоанализа. "В контекста на психологията обаче, почивката в най-общ план се разглежда като дейност, която успокоява и..

публикувано на 18.07.24 в 09:15
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45