Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

7 пъти са намалили броя на животните, които могат да пасат в национален парк

| Интервю
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Отново има проблеми с фермерите и пашата на стадата в националните паркове. За промените и нормативните рестрикции разказа фермерът Николай Василиев и адв. Емилия Тончева в интервю пред БНР.

Както всяка година, и тази има рестрикции за боря на животните, които могат да бъдат изведени на паша по високите части на националните паркове.

"Има нещо фундаментално сбъркано. Каква е целта на Плана за паша в националните паркове. Според мен целта е как по-добре да се организира пашата на домашни животни и как по-добре да влияе на околната среда. В последните години плановете се променят, така че да нагласим определени хора да пашуват определени животни на определени места", коментира Николай Василиев.

Той даде пример с пасище на Белмекен, което е ползвал през 2008 и 2009 г.

"Тогава можеше да се качат на паша 2100 животни, в моменти при рестрикциите можем да качим 300 животни. 7 пъти се намалява възможността да се качат животни, а тези площи се поддържат само чрез паша на животни, териториите са едни и същи", сподели Василиев.

Според него проблемът е това, че "досега ние разчитахме на този ресурс, който е възобновяем и правим планове за стадата спрямо ресурса, който имаме и ни се дава в тези национални паркове. А държавата казва "ние решихме този ресурс да го спрем, защо?".

Фермерът обясни, че няма сериозни аргументи и мотиви за рестрикциите и затова той печели всички дела срещу плановете за паша в последните 2–3 години.

Еколози препоръчват да се пуснат зубри в планините, за да се възстановяват пасищата, а Василиев, който е зооинженер, е категоричен, че кравите имат същата физиология и вършат същата работа за пасищата.

"Нормативната уредба е категорична, че годишните планове и цялостното управление трябва да са на основата на актуални научни данни, събрани на терен. Мониторингът, който правят природозащитни организации, трябва да е съобразно правилата на такова проучване. Нормативната уредба повелява да се изготви методика за този тип мониторинг, а такава няма. Това е сериозен проблем, липсват правила как да се проведе мониторингът. Това означава, че парковата администрация може да прецени как ще извърши наблюдението, но то няма научна стойност", коментира адв. Емилия Тончева.

И препоръча МЗХ и МОСВ да обсъдят всички предимства и недостатъци, натрупани през годините, и да се намери начин за баланс, защото животновъдство и екология са изключително свързани.

Адв. Тончева даде за пример как срокът за подаване на заявление за парк "Рила" е от 29 април до 9 май, което е по време на общественото обсъждане на Плана.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владислав Ванков: Виното е уникална реклама за България

В двора на Археологическия във Варна музей се проведе един от най-разпознаваемите винени фестивали у нас. Сред инициаторите са братята Георги и Владислав Ванкови, които създават свой винен проект – изба, която да развива местната винена култура от района на Северното Черноморие. Издали са карта на избите на Североизтока и на..

публикувано на 22.07.24 в 14:38
Министърът на образованието проф. Галин Цоков (вдясно) участва в церемонията по първа копка на нов корпус на НПМГ, София, 22 юли 2024 г.

НПМГ ще има нова четириетажна учебна сграда с физкултурен салон и СТЕМ-център

Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков направи първа копка на нов корпус на Националната природо-математическа гимназия "Академик Любомир Чакалов" в София. Към учебното заведение ще бъдат изградени нова четириетажна учебна сграда, както и физкултурен салон и многофункционална зала. Първа копка на нов корпус на НПМГ "Акад...

публикувано на 22.07.24 в 14:24
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Имаше шанс за правителство на ПП-ДБ, но ако има желание

Бойко Борисов е основният проблем на държавата. Той сваля всяко управление чрез регулатори, служби и т. нат. Сега ПП си мислят, че го опитомяват и след следващите избори ще управляват. Не, ще ги последва съдбата на ДПС. Това каза в интервю пред БНР политологът Калоян Методиев, изпран за депутат от БСП, който бе изключен и сега е..

публикувано на 22.07.24 в 14:10
Кристиан Вигенин

Вигенин: Връщането на втория мандат не беше неочаквано

Връщането на втория мандат не беше неочаквано, коментира зам.-председателят на БСП Кристиан Вигенин. Според него   перспективата да се стигне до правителство в този парламент изглежда все по-трудно постижима. Въпреки това, от БСП са готови, ако получат третия мандат, да опитат да съставят експертен кабинет и затова предлагат на   президента..

публикувано на 22.07.24 в 14:05

Върнаха десетки откраднати и изнесени от Кипър църковни реликви и антики

В Кипър бяха върнати 60 откраднати и незаконно изнесени след турската инвазия преди 50 години църковни реликви и праисторически антики. Ограбването на религиозното и културното наследство е една от най-трагичните открити рани на турското нашествие и продължаващата окупация, заяви президентът Никос Христодулидис на церемонията днес в..

публикувано на 22.07.24 в 14:02

КНСБ настоява за ръст с поне 20% на бюджета на МВР за пожарна безопасност

КНСБ настоява да бъдат увеличени минимум с 20 процента парите за издръжка и капиталови разходи в бюджета на МВР за пожарна безопасност и защита на населението от бедствия и аварии. Синдикатът оповести пакет от мерки във връзка с повишената опасност от пожари в страната и работата в условия на високи температури. Сред другите искания на..

публикувано на 22.07.24 в 13:57

КФН: Пенсионните фондове са с положителна доходност

Bcичĸи yнивepcaлни, пpoфecиoнaлни и дoбpoвoлни частни пенсионни фoндoвe са с пoлoжитeлнa дoxoднocт – това сочат данните на Комисията за финансов надзор за последния до момента наблюдаван двегодишен период от 30 юни 2022 година до 28 юни 2024 година. Средноаритметичната доходност на годишна база за изминалия 24-месечен период за най-масовите..

публикувано на 22.07.24 в 13:36