Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По програмата се финансира само изпълнение на строително-монтажни работи

"Затворник №1 съм." Защо националната програма за достъпна среда не помага на хора с увреждания?

1000 лева струва само проектът. Ако не ни одобрят, всичко си остава за наша сметка, разказват желаещи да кандидатстват

Снимка: Румен Сарандев

Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност за хора с увреждания се оказва трудна или неприложима за някои от потенциалните ѝ бенефициенти.

76-годишният Кольо Колев от Ловеч живее затворен в апартамента си. За да излезе навън, съпругата му и приятели го изнасят на ръце в инвалидната му количка.

"В блоковете много лица с рингови колички не могат да излязат навън от входа си, защото от първия етаж, където спира асансьорът, до входа, има мининум 5 стъпала. В повечето случаи по панелките са 10. Това лице е затворено в дома си вовеки веков. Тази национална програма е чудесна. Отворена е за кандидатстване, но документите, които трябва да се подават за кандидатстване, са толкова сложно написани, че средностатистическо лице няма да се справи! Не са лесно достъпни за хората", коментира Людмила Ичева, която е приятел на семейството. Ичева, която също има син с увреждане, твърди, че документите ги няма в дирекциите по социално подпомагане.

Решението е да се измести входната врата на блока, за да има място за поставяне на рампата, която е на ток. За целта се изисква съгласието на всички обитатели на входа. Най-близката фирма, която се занимава с проекти по програмата, се намира в Плевен.

1000 лева струва само проектът.

"Строителите колко ще вземат за преместването на входа? Самата рампа колко струва? Ние се отказахме да проверяваме. Трябва да го заплатим ние и ако министерството ни одобри всичките документи, проекта и молбите, ще ни върнат парите. Ако не ни одобрят, всичко си остава за наша сметка", изтъква Людмила Ичева.

Проектът за монтаж на такива трайни съоръжения се оказва неподходящ за панелни блокове, смята съпругата на Колев – Радинка.

Алтернативата е робот за качване на стъпала. Работи на батерия и е сгъваем. Той обаче струва около 5500 лева и не е включен в националната програма.

"Вече сме свикнали с мисълта, че ще си купим нещо, което ще ни струва повече от колата", споделя Радинка Колева.

"Не излизам. Затворник №1 съм аз. Девет години гледам таван и екран. Докато може, те използват. След това те забравят като умрял", коментира Кольо Колев, бивш учител по физкултура, майстор на спорта по десетобой, ловец, рибар.

По програмата се финансира само изпълнение на строително-монтажни работи по изграждане на рампи, платформи и асансьори, пояснява в предаването "Хоризонт до обед" Любка Анастасова от МТСП, която ръководи звеното за изпълнение на проектите по програмата.

Проектирането се финансира от кандидата. Когато обектите в жилищната сграда са над три, се учредява сдружение, което да кандидатства по програмата, допълва тя.

"Няма значение каква е сградата. Ние правим в съществуващи сгради достъпна среда", уточнява експертът.

"Това, че е панел, изобщо не е пречка да се направи достъпна среда."

Има голям интерес към програмата, който расте, коментира Анастасова.

За 2019 г. са кандидатствали 55 проекта, а са били одобрени 37. През 2022 г. са финансирани 58 от 68 кандидатствали. През тази година са постъпили 110 проектни предложения. Парите по програмата обаче стигат едва за 50-60 предложения.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Главчев

Кабинетът предлага до края на март да е в сила законът, който трябва да замени редовен бюджет

Служебният кабинет предлага до края на март да е в сила законът за извършване на разходите и събиране на приходите, който трябва да замени редовен бюджет. Това става ясно от публикувания на сайта на Народното събрание законопроект, показа проверка на БНР. В него се уреждат приоритетите при плащанията от държавната хазна, както вече бе анонсирано от..

публикувано на 02.01.25 в 12:08

Защо еврорегулациите на ИИ може да направят ЕС неконкурентноспособен?

"За" или "против" европейските регулации на изкуственият интелект? Това като че ли е малко закъснял дебат на фона на действащото законодателство в ЕС. Бизнесът предупреждава – законодателството може да доведе до отлив на знаещи и хора от Европа в полза на САЩ и Китай .  Може ли Европа да има изкуствен интелект при наличие на зелени политики в..

публикувано на 02.01.25 в 10:13

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..

публикувано на 31.12.24 в 15:02

Военен обзор за отминаващата 2024-а

Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...

публикувано на 31.12.24 в 12:39

Скандалите в земеделието и земеделието извън скандалите

" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..

публикувано на 31.12.24 в 11:54

Историята на Теди: История за човечност, дарителство и вяра в чудеса

Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност.  Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..

публикувано на 30.12.24 в 10:48

Кметът на Ловеч: Ще имаме колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще искаме компенсации от държавата

В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..

публикувано на 30.12.24 в 09:26