Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ако Тръмп спечели, демокрацията в САЩ може да бъде застрашена"

Проф. Бил Бене: Когато не направим демокрацията реалност за повече хора, отваряме вратата за лидери като Путин и Орбан

"Само през демократичните ценности можем да стоим срещу насилието"

| Интервю
Проф. Бил Бене
Снимка: Диана Янкулова

"Когато се провалим в превръщането на обещанията на демокрацията в реалност за повече хора, тогава отваряме вратата за всички, които настояват за това, че демокрацията се е провалила, че тя не работи и имаме нужда от човек със силна ръка - като Путин или Орбан, който да се грижи за нас".

Това каза пред БНР проф. Бил Бене, автор на теорията за полярностите на демокрацията, преподавател в университета на Торонто по Програмата за обучение на възрастни и развитие на общностите и в Департамента по публични политики и администрация на Уолдънския университет. Той е съосновател на Института за полярностите на демокрацията (НПО от Вашингтон, САЩ) и се занимава с граждански активизъм и политика от вече 60 години.

"В момента по света се случва един огромен дебат на две сили - едните са за демокрацията, а другите са за по-авторитарни режими, например като на Путин или Орбан. Този сблъсък е може би от 1945 г. насам. До голяма степен причината за този сблъсък днес е в провала на продемократичните политици да превърнат обещанията на демокрацията в реалност за много хора", обясни той. 

Проф. Бене изказа увереност, че "имаме инструментите да укрепим нашите демокрации":

"Моите изследвания чертаят пътя, по който бихме могли да вървим напред, за да засилим демократичните сили на нашите общества и как да превърнем обещанията на демокрацията в реалност".

Той беше категоричен, че демокрацията изисква добре образовани граждани и затова концепцията за гражданско образование е толкова важна за превръщането на демокрацията в нещо, което работи:

"Това е на всички нива - в училищата, на работното място, в гражданските организации, в цялото общество. Хората трябва да бъдат информирани и след това да могат да се мобилизират".

Според проф. Бил Бене легитимните медии, гражданските организации и преподавателите могат да са тези, които да противостоят на фалшивите новини в социалните мрежи.

"Трябва да разчитаме на гражданското образование, за да можем да се противопоставим на тези сили, които дори отказват да приемат реалността такава, каквато е и вярват в конспиративни теории".

Проф. Бене подчерта, че само през демократичните ценности можем да се противопоставим на насилието - като това, което се случва в Украйна от агресора Русия.

"Това е борба за оцеляването ни като човешки вид и за оцеляването на цялата планета".

По думите му има голяма вероятност, ако Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ, демокрацията там да бъде застрашена.

Проф. Бил Бене и Венелин Стойчев (вляво)

Интервюто на Диана Янкулова с проф. Бил Бене и политолога Венелин Стойчев от БАН в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07
Доц. Лазаров, проф. Захариев и доц. Михов

Уволнени университетски преподаватели създадоха сдружение за академична етика

Университетски преподаватели, които са дисциплинарно уволнени от Великотърновския университет, Стопанската академия в Свищов и Тракийския университет в Стара Загора, създадоха сдружение за академична етика и реформи във висшето образование . Те не търсят лично възмездие, а настояват за законодателни промени и търсят срещи със Съвета на..

публикувано на 03.02.25 в 08:55

Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт

На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..

публикувано на 02.02.25 в 05:37
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27