Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

| Интервю
Снимка: Ройтерс
Чуй новината! Чуй новината:

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. 

Това коментира геологът проф. Янко Герджиков от СУ "Св. Климент Охридски" в интервю пред БНР за нестихващите трусове на гръцкия остров.

"Въпросът е кой сценарий ще се развие. Към момента обективно не можем да дадем аргументирано мнение дали ще затихне, или ще доведе до катастрофата от 1956 г. Това в Санторини се нарича земетръсен рой – серия от трусове, пространствено групирани между Санторини и един по-северен остров в акваторията на Егейския басейн", обясни проф. Герджиков.

Той оприличи серията от трусове на тези в Източна Турция през 2022 г., но за разлика от там, на гръцкия остров не е имало първи силен трус:

"Възможни са два сценария. Причините за земетръсен рой - освен че е сеизмично активен и наситен с разломи, имаме магмена дейност и вулкани. Движение на флуиди в земната кора или разлом - ние не знаем. Най-лошият сценарий е да е свързано с разломи, като през 1956 г., с катастрофално земетресение и цунами. По-добрият е ако просто тази активност затихне във времето".

Според проф. Герджиков няма научни методи, за да се прогнозира дали ще има по-мощен трус

"Просто ги наблюдаваме. Знаем, че са плитки и са процеси на разтягане на земната кора. Но точният механизъм - научната общност ще намери", каза той.

Живеещият на Санторини Ради Радев съобщи, че са пуснати 3 извънредни самолета и последният е в 23.30 ч. Самият той е решил да напусне острова, защото се очакват големи свлачища в селото, където живее, а и няма яснота какво ще се случва. С него се е свързал българският консул и го е питал дали има нужда от помощ.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк: Ако си търсят друго мнозинство - без нас, да го кажат!

В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не предлага нищо повече, освен разграждане. Това каза пред БНР евродепутатът Илхан Кючюк от ДПС-ДПС. Тези избори бяха много тежко компрометирани. Говорим не просто за пропуски, а за тежко..

публикувано на 15.03.25 в 14:14
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Доверието в изборния процес вече е близо до кота нула

Ситуацията около конституционното дело за изборите активира някаква енергия не само сред младите, а въобще сред гражданите.   Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие" - бивш председател на Националния младежки форум.  Според него има объркване в обществото за това какво точно се случва и какви точно са исканията в един..

публикувано на 14.03.25 в 11:26
Над 17 000 души са се подписали в подписката за категорична позиция на България в подкрепа на Украйна

Захари Карабашлиев: Всеки несправедлив мир е клокочеща нова война

Интелектуалци и общественици поискаха България ясно и недвусмислено да подкрепи Украйна в борбата ѝ срещу руската военна агресия. Това става ясно от отворено писмо, подписано от 17 000 души и адресирано до президента, председателя на парламента и министър - председателя. Автор на текста е писателят Захари Карабашлиев...

публикувано на 13.03.25 в 18:48
Румен Радев говори пред студенти в Пловдивския университет.

Румен Радев: Начинът на гласуване и неговото отчитане трябва кардинално да се променят

Начинът на гласуване трябва кардинално да бъде променен, каза президентът Румен Радев по повод случилото се в отделни секции с изборните резултати по време на последните парламентарни избори и последвалото дело в Конституционния съд за законността на вота: "Аз затова и призовах отново внимателно, без бързане, да се обмисли изборното..

публикувано на 13.03.25 в 13:17

Възможно ли е и у нас да има роботизирана рехабилитация за хора с инсулт?

Роботизираната рехабилитация извежда авангардни технологии на преден план в грижата за пациентите и вече се предлага в редица болнични заведения и специализирани центрове и у нас. Роботизирана рехабилитация е най-съвременният подход, който заедно с широките възможности за приложение на конвенциаоналните рехабилитационни методи, предлага..

публикувано на 13.03.25 в 11:31

Доц. Полина Михова: Трябва да има единен регистър за децата с комуникативни нарушения

Връчването на таблет на деца още на 6-месечна възраст меко казано е тревожен факт , заяви пред БНР доц. Полина Михова, ръководител на Департамент "Здравеопазване и социална работа" в НБУ. Тя напомни препоръките на СЗО, според които това е изцяло забранено до 3-годишна възраст, между 3 и 6 години максимумът е 15 мин., а за 10-годишните – половин..

публикувано на 12.03.25 в 11:43

Здравната грижа като супермаркет – защо пациентът е последният, за когото се мисли?

Пациентът е последният, за когото се мисли в здравната система . Този коментар направи пред БНР специалистът по медицинско право адвокат Мария Шаркова. "Често отношението е изключително патерналистично, без да се търси неговото мнение . Често чувам една мантра – защо пациентите имат толкова много права", посочи тя и обясни, че за..

публикувано на 12.03.25 в 10:35