Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на ледения континент. По-късно се присъединява към екипа като инженер и за трета поредна година бе част от българската антарктическа експедиция.

Към неговия разказ добавям и този на хидробиологът доц. Любомир Кендеров от Биологическия факултет на СУ "Климент Охридски".

За първите постройки на българската база разказва проф. Христо Пимпирев, учен, полярен изследовател, председател на Българския антарктически институт и директор на Националния център за полярни изследвания.

Своите първи впечатления споделя музикалният редактор от БНР Марина Великова, която през тази 2024 година за първи път посети ледения континент.

За условията и усещанията на тази далечна земя, разказът продължава ядреният физик Васил Гурев, който 13 пъти е бил на непознатата южна земя.

За едно от най-любопитните кътчета, способни да предизвикат възхищение, очаквания и обич – Антарктика ви разказваме днешната Радиоенциклопедия.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Пием ли чиста вода? Как да филтрираме водата в домашни условия

Още от началото на света водата се върти в безкраен кръговрат. Понеже е добър разтворител, тя неизменно понася след себе си всякакви химически вещества и минерали наред с микроорганизми, твърди частици и още редица други примеси, с които влиза в досег по пътя си. Затова и съставът на водата навсякъде е различен. Огромният проблем настъпва..

публикувано на 20.12.23 в 10:40