Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симеон Цончев: Това е една добра и светла история

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Анимари Димитрова: Искаме да отворим повече пътища, възможности и светове за децата

| Интервю
Училище за надежда
Снимка: Facebook - Училище за надежда

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от първи ноември.

Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства, като им се осигуряват качествено образование, възпитание и грижа.

Създатели на учебното заведение са актьорите Златко Златков и Анимари Димитрова. Те продават собственото си жилище в София и прекъсват актьорската си кариера, за да се посветят на децата. 

"Тръгнахме по този път осъзнато и с огромно желание. Искаме да им отворим повече пътища, възможности и светове". 

Симеон Цончев разказа, че е открил училището благодарение на Яна Алексиева, която е и режисьор на филма.

"Образованието дава възможност на децата да изберат сами това, което искат да правят. Тук виждам надеждата". 

Димитрова разказа в предаването "Преди всички", че първата стъпка на екипа е била да направи капсули на времето за децата, които са в училище.

"И след няколко години да им пуснат всичко, за да видят какво са мислили, за какво са мечтаели и как са виждали света. За децата всичко беше като на игра. Толкова се радваха, когато екипът идваше при нас!" 

Учениците живеят през цялата учебна година в пансион към учебното заведение.

"Някои от тях остават при нас дори и по време на ваканциите. В момента имаме 25 деца, които са от предучилищна група до седми клас. 

Заложили сме четири пътеки на изкуството – танц, музика, театър и приложно изкуство. Това са неща, с които те се занимават всеки ден. Изкуството развива ума, въображението и емоционалната интелигентност". 

Подкрепата във финансово отношение за нас е много важна, посочи Димитрова. 

"Трудно е, нямаме тази устойчивост, която бихме искали".

Огромното им желание е да разширят дейността си. Недостигът на средства е това, което ги спира да работят с повече деца. 

Не е лесен и подборът на ментори и учители, обясни тя. 

"Тези хора, които са тук, са малко по-различни. Те са заредени с желание и любов към децата".

Много се надяваме този филм да стигне до сърцата на повече хора и те да припознаят това, което се случва тук, призна Димитрова.

Цончев отбеляза, че трябва да сме любопитни. 

"Това е нещо чисто, което ще ни зареди с позитивни емоции, една добра и светла история.

Много ми се иска да си спомним за българските будители и годините, в които се изгражда новата българска държава, а умните хора инвестират в образование".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война

България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..

публикувано на 14.05.25 в 13:09

Александър Шопов: Ако не ни чуят - ефективна стачка!

" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ".  Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ.  София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..

публикувано на 14.05.25 в 07:13

София под блокада - осъмна без градски транспорт

Снимки: Евелина Стоянова

публикувано на 14.05.25 в 06:23

"Грийнпийс" и учени: България да ратифицира договора за океаните

"Грийнпийс" излезе с призив за опазване на Световния океан. Каузата бе подкрепена от български учени и природозащитници . Отворено писмо с настояване България да ратифицира международния договор за океаните , който ще осигури възможност за защита на водите извън национални граници, бе изпратено до премиера, министъра на околната среда и..

публикувано на 13.05.25 в 12:19

България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме?

Когато в обществото ни се противопоставят позициите "за" и "против" Европа, когато от най-високите държавни позиции, вместо да ни водят, искат ние да им показваме пътя – да си припомним важните неща – къде бяхме, къде сме и къде отиваме. На 9 май 1945 г. хитлеристка Германия капитулира. Четири месеца по-късно е сложен край на Втората световна..

публикувано на 12.05.25 в 11:16

Инспектор Камен Николов, разследвал случая от Перник: Съседът ви може да снима и продава престъпления

Бъдете бдителни, защото е възможно съседът ви да заснема престъпление и да го продава. Това заяви в интервю за "Хоризонт" инспектор Камен Николов от Главна дирекция "Национална полиция" , разследвал нашумелия случай от Перник с продажбата на порнографско съдържание с насилие над животни. Във връзка с престъпленията през март бяха..

обновено на 12.05.25 в 10:27

Почти всеки трети с хепатит остава без лечение у нас

Всеки ден в България умират четирима души от хепатит В и С заради ненавременна диагностика и лечение . През 2024 г. у нас са лекувани едва 752-ма души с хепатит С при нужни над 9000, за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. По отношение на хепатит В лекуваните са едва 2 500 пациенти при нужда..

публикувано на 12.05.25 в 08:07