Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плевен: Някои вече не помнят какво е да имаш редовно вода

| Интервю
Снимка: Pixabay

Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов. 

Петър Димитров и Виолета Коритарова ще обсъждат кризисната ситуация в Плевен и Ловеч, където проблемът с недостига на вода става все по-хроничен
От ведомството съобщават, че следят внимателно ситуацията с водоснабдяването в цялата страна. 

Припомняме, че има решение да се размрази проектът за изграждане на язовир "Черни осъм", който донякъде да помогне за решаването на водната криза в Плевен и Ловеч.
В Плевен последните дни хората все по-често си говорят и споделят за това как да се справят с тежкия воден режим. Освен обективните причини – липсата на валежи и трайното засушаване, има и субективни причини за тежкото положение, в което изпадна областният град и още 14 населени места - старата водопреносна мрежа и над 70 процента загуба на вода по нея - това казват експертите в тази област.

Анелия Мишева, която е директор на детска градина "Славейче" в най-големия квартал на Плевен "Сторгозия", разказа пред БНР как преминава един ден, в който няма вода от 10 ч. сутринта до 18 часа и от 22 ч. до 6 ч. сутринта. Тя обясни, че са закупени канчета, с които персоналът полива ръцете на децата, за да ги измият преди хранене. Директорът увери, че хигиената и всички правила се спазват. 

Областният управител на Плевен Николай Абрашев настоява за спешна среща със служебния премиер Димитър Главчев. Преди това събира на едно място кмета на Плевен и всички, които имат отношение към водоснабдяването.

"Ще кажа какво правим до момента. Но ще кажем и защо Плевен е това положение на безводие", обеща той. Според него са необходими спешни варианти

По думите му загубите са над 75%. Освен това и Плевен, и Ловеч нямат изграден язовир, подчерта още Абрашев. 

След проведени разговори с министерства кметът на Плевен д-р Валентин Христов е успял да предотврати още по-тежък режим

"Проблемът е, че аварии и загуби са се натрупали с годините. Плевен е единственият областен град, който няма воден цикъл", коментира той и подчерта, че проблемът става все по-сериозен. Според него проблемът е, че с години не е имало стратегия за решаването на бъдещия проблем с безводието.

"Сега сме изправени пред тази остра криза за вода и търсим някакви бързи решения, които не могат да решат дългогодишни проблеми, които са се натрупвали".   

Целия репортаж на Латинка Светозарова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42
Георги Еленков

Накъде върви детското правосъдие през 2025 г.?

Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области.  Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..

публикувано на 26.03.25 в 11:59
Боряна Григорова

Боряна Григорова: Как да не се спъваме в камъни, които са зад гърба ни

Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..

публикувано на 25.03.25 в 10:41

"Не" на болестта... "Българска история" с два билборда срещу хазартната реклама

Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори .  Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..

публикувано на 25.03.25 в 10:30
Снимката е илюстративна

Психологът Георги Добринов: Нашата цел е да изведем децата от моделите на насилник и жертва

Сред запазените писма на Иван Милев е едно от 5 май 1923 година – до Анна Пашова. В него художникът споделя: "Моят свят е приказен: всеки ден носи нови цветя, всяка нощ носи нови светове". Спомних си за тези думи, докато водих разговор с  психолога Георги Добринов , който ще чуете да казва:  "Когато работим, винаги е приказно.  Много..

публикувано на 24.03.25 в 12:06