Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Петър Калинков и проф. Емил Гачев пред БНР

Експерти: Вода в България има, проблемът е в управлението

| Интервю
Снимка: БТА

В регионалното министерство днес ще има среща заради безводието в Плевен и Ловеч. Мерки трябва да се обмислят и за Черноморието. Институциите посочват много причини за намаляващата вода у нас - по-малко валежи, намален дебит, повишена сезонна консумация, високи температури, липса на резервни водоизточници и остаряла ВиК инфраструктура. Като решения се приоритизират резервните водоизточници и стратегическите язовири, които тепърва трябва да се построят или да се поправят. 
"Погледнато на многогодишна база - вода има. Проблемът обаче е в нейното разпределение през годината и в климата, който в последните години става все по-колеблив. Това е проблемът - ние да уловим по-рационално тази вода, която пада в моментите с валеж, които стават все по-кратки, но някои са по-изразени като количество".

Това е мнението на проф. Емил Гачев от секция "Води" в Института за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН. Пред БНР той подчерта, че подобряването на начина на разпределение на водния ресурс е предизвикателство пред страната

На многогодишна база водният ресурс е достатъчен, но не и ако се вглеждаме в отделните сезони, категоричен бе специалистът и напомни дългата суша през лятото и последващите малко валежи. Според него властите се надяват, че валежите ще свършат работата на тези, които не са се погрижили да има адекватно съхраняване и разпределение на водата. Ако не я свършат обаче, хората остават без вода, отбеляза със съжаление той.

В интервю за предаването "Преди всички" проф. Гачев изтъкна и големите запаси от подземни води, за които обаче спомена, че не всички са рационално включени и използвани. Според него това е една възможност нещата да се подобрят. Той наблегна и на състоянието на ВиК инфраструктурата и загубите. По думите му за всяка част от страната решението е специфично

Той посочи също, че трябва незабавно да предприемем мерки за нашата гора и стратегия за развитието ѝ. Гората е инвестиция в бъдещето, подчерта той и обясни, че когато има добре развита гора, тя пази от суша и наводнения. По думите му нямаме никакво време за губене, а трябва да започнем залесителна кампания.

Вода в България има, съгласи се и проф. Петър Калинков, зам.-председател на Българската асоциация по водите. По думите му средно годишно страната разполага с около 15 млрд. кубически метра възможности за вода и отделно 5 млрд. кубически метра подземни води. А разходът на вода общо средно годишно е около 5 млрд., посочи той и заключи:

"Ние разполагаме с ресурси 4 пъти повече отколкото ни е необходимо".

Проблемът за него е в управлението. Според него няма проблеми там, където има големи язовири за чисто водоснабдяване, и там, където има язовири за напояване и са трансформирани за водоснабдяване. По думите му където има язовир, не би следвало да има проблеми

При намаляване на притока на вода в язовирите - има приоритети, напомни експертът и подчерта, че водоснабдяването на населението е на първо място. 

Той коментира и проблемите с водата в Плевен. По думите му по време на обсъжданията на регионалните прединвестиционни проекти той е отговарял за частта "Осигуряване на вода". "Проблемът с необходимостта от изграждане на яз. Черни осъм ни беше изобщо забранен да го споменаваме", подчерта проф. Калинков и обясни, че забраната е била от МРРБ. Проектът е започнал от 2021 г. и е завършил през 2023 г. Според него това е била най-добрата възможност за инвестиции и осигуряване на вода за Плевен.

Една от основните възможности за справяне с кризата с водата е намаляване на загубите на вода, категоричен бе професорът и посочи 2 подхода - възможно най-голяма подмяна на старата водопроводна мрежа и постоянно провеждане на политика от всички ВиК оператори - да се изготви програма за намаляване на загубите на вода и тя да се изпълнява. 

Цялото интервю на Лора Търколева с проф. Петър Калинков и проф. Емил Гачев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцките фермери се готвят за нови протести

Гръцките фермери съобщават за готовност за протести без да посочват местата за блокиране на пътища. Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница при Ормениеон, съобщават от железниците. Пътниците се извозват с автобуси. Причината за прекъсване на трафика е претоварване на линията с товарни композиции. Местните медии..

публикувано на 22.01.25 в 09:11

Десетки сигнали за бомби в училища в страната

Десетки сигнали за поставени взривни устройства са получени на имейлите на училища в няколко града в страната. От МВР обясниха, че се извършват проверки. Сигнали има за учебни заведения в Стара Загора, Враца, Варна и София. Сигнали за бомби в училища в община Стара Загора В три русенски училища са получени сигнали по телефон и..

публикувано на 22.01.25 в 09:10
Димитър Ганев

Димитър Ганев: При избори всяка от партиите в коалицията ще плати цена

Конструкцията е сложна. Изглежда крехка, но може да се окаже устойчива . Тази конфигурация ще се крепи върху това, че нито една от тези формации 3+1 няма интерес от отиването на нови избори . Може да се окаже по-трудно свалянето на тази власт. Това мнение изрази пред БНР политологът Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд". "..

публикувано на 22.01.25 в 08:57
Президентът Румен Радев.

Работим за България... Радев с пост за старта на 9-ата си година на "Дондуков" 2

"С вицепрезидента Илияна Йотова ще продължим да работим за България", написа в профила си във Facebook държавният глава Румен Радев по повод годишнината от встъпването им в длъжност като президент и вицепрезидент. Радев подчертава, че пътят на България отвъд вътрешните и международни кризи изисква трезва оценка на предизвикателствата и..

публикувано на 22.01.25 в 08:52
Снимката е илюстративна, архив

Арестуваха двама младежи, откраднали модули от зарядни на електромобили в София

Полицията в София задържа двама младежи, откраднали 11 модула от зарядни за електромобили. Стойността на откраднатото е над 20 хиляди лева, научи БНР. Престъплението е било извършено в началото на месец януари. Арестуваните са на 19 години. Част от откраднатите модули на зарядни станции са били открити в трети човек, на когото са..

публикувано на 22.01.25 в 08:27
Ина Лулчева

Ина Лулчева: Никой не иска да прочисти архивите, да види колко дела са на трупчета и защо

"Борислав Сарафов сам се постави в ролята да не изпълни това, което можеше да направи – да постави началото на разчистване на прокуратурата . Той можеше да свърши страшно много полезна работа и да изложи ясно картината на зависимостите , да реагира." Това каза в интервю за БНР адвокат Ина Лулчева. " Компроматите явно се намират..

публикувано на 22.01.25 в 08:26
Мигрантски лагер на остров Лесбос

Продължават вторичните трусове в Гърция след земетресението на о-в Лесбос

Продължават вторичните трусове след мощното земетресение на остров Лесбос с магнитуд 5,1 по скалата на Рихтер. Няма пострадали хора, съобщават властите от острова. Много от жителите прекараха нощта навън, в колите и на палатки, поради честите вторични трусове. Има срутени стени на сгради и паднали скали по пътищата, които са затворени. От..

публикувано на 22.01.25 в 08:08