Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".
Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов.
"Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут. Най-вероятно са и много повече, тъй като много често руските власти прикриват такава информация. Учените, които работят с "Грийнпийс", следят много стриктно ситуацията. Вече има много действия по почистване на мазута, който отиде по плажовете, но всички са видели всъщност колко големи щети нанесе и върху биоразнообразието", каза Томов.
Засега изглежда, че проблемът със замърсяването няма да засегне пряко страната ни.
"Това няма да се пренесе към България най-вероятно, тъй като естествените течения в Черно море биха го насочили по-скоро на другата страна. Ситуацията е доста непредвидима, така че не се знае какво би могло да се случи", допълни експертът.
Преди дни Русия въведе извънредно положение на федерално ниво заради разлива след аварията на двата танкера. При инцидента на 15 декември в Керченския проток между Черно и Азовско море единият танкер се разцепи на две, а другият заседна в плитчина. Президентът на Русия Владимир Путин заяви, че случилото се е екологична катастрофа, но според руски учени хилядите доброволци не са достатъчни за справяне с последствията от бедствието, защото не разполагат с правилното оборудване.
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...