"Постепенно писането ми се ориентираше към децата, наум пишех все едно за дете, така че, искам гласът ми да се свърже с детските ушички, сподели в "Нощен Хоризонт" Петя Кокудева, детска писателка.
С обич към децата и възрастните Петя Кокудева е и нестандартен пътешественик. Нестандартен, защото тя търси главно връзка с местните хора, с тяхната култура и с природата там.
Обиколила е над 70-ет държави с раница на гърба и е живяла на палатка или при местните хора.
Петя Кокудева е завършила журналистика и има магистратура по творческо писане. Автор е на 8 книги за деца и е носител на знакови национални награди за литература като: Национален конкурс за дебютна литература „Южна пролет“ (2012) - за книгата „Лулу“; Национална награда „Константин Константинов“ (2017) - за „Питанки“; Националната награда „Христо Г. Данов“ (2018) в категория „Автор на издание за деца“ - за „Лупо и Тумба“; и Награда „Перото“ в категория „Детска литература“ - за „Юху-буху-измислячус“ (2022).
Пише и книги за възрастни с истории от пътешествията ѝ по света. Последната ѝ книга, "Патагонци, тролове и още мои роднини", е номинирана за Националната награда "Йордан Радичков" (2024).
Ангажирана е активно в образователни проекти. Автор е на "Вълшебно лято" - учебни помагала под формата на приключенски истории; "Колелото на Кинан" - картинен сборник с истории на деца бежанци; "Вкусни писма" - книга за уважението към храната.
"Книгата "Колелото на Кинан" е някакъв вид дебют, макар че преди нея имам доста детски книги, защото тя е документална, в нея за първи път на територията на детската книга не съм си измисляла, не съм развихряла въображението си, освен когато трябваше да се срещаме със самите деца бежанци и да разговаряме с тях, което беше трудно.
Това е книга, която произтича от живия живот, от срещите ми с настанените и децата във "Военна рампа" - София, бежанския лагер в кв. "Овча купел", а също от срещите с деца извън лагера, с техните родители, както и с деца, които нямаха близки - т.нар. непридружени деца - от Сирия, Йемен, деца кюрди...
В книгата са представени 19 вълнуващи истории, но аз се срещнах с много повече от 19 деца, разказа още Кокудева.
Нейни текстове за деца са включени в читанките, а много от стихотворенията ѝ са превърнати в песни. Няколко поредни години е в топ 10 на Столична библиотека за най-четени детски автори.
Нейни детски книги са издавани на немски и унгарски, предстои излизането им на турски, фарси, хърватски и румънски. Често се среща с деца из цяла България. Представяла е книгите си и в Германия, Малта, Люксембург, Украйна, Италия.
Мечка се е появила край границата над кюстендилското село Гърляно, разказа за БНР кметът на селото Венелин Енчев. Забелязали са я и граничните патрули, които охраняват в този участък на планината. Мечката изглежда се е събудила след зимен сън, изтощена и гладна е, затова може да започне набези по селото, опасява се кметът Венелин Енчев, който..
От Министерството на външните работи информират българите, които възнамеряват да посетят Истанбул, че от днес турските власти са наложили ограничения за придвижване по определени пътни артерии на града, спирки на градския транспорт и метрото. Екрем Имамоглу: Моят народ ще даде необходимия отговор на лъжите Кметът на Истанбул Екрем..
Държавата отпуска близо 2 и половина милиона лева, с които да бъдат компенсирани родителите, за чийто деца няма място в общински детски ясли или в яслени групи, както и в държавни и общински детски градини. Сумите са за ноември и декември миналата година. Те ще бъдат предоставени авансово на общините София, Пловдив, Варна и Родопи, докато бъде приет..
Ресторантьори и хотелиери от Кюстендил се включиха в протеста на бранша, като организираха автошествие до Симитли. Кюстендилци са един от лъчовете на протеста, към тях се присъединяват работещи в бранша от Дупница, Сапарева баня и др. Те отново заявяват, че увеличението на ДДС на 20% ще доведе до фалити, до съкращаване на работни места, ще увеличи..
За борба с градушките на територията на областите Ямбол и Бургас ще бъдат изградени 70 площадки с наземни генератори със сребърен йодид ( AgI) . Земеделското министерство планира те да влязат в действие през следващото лято. МЗХ ще ползва наземни генератори за противодействие на градушките Ямбол и Бургас са сред регионите, в които няма..
Български гражданин, който работи в системата на ООН, е загинал днес в Газа, според постъпила предварителна информация в министерството на външните работи. От ведомството уточняват, че допълнителна информация ще може да бъде съобщена на по-късен етап, след като българската страна бъде запозната с резултата от извършваната от страна на..
Още едно лице е задържано за 48 часа във връзка с трагедията в Кочани, с което общият брой на обхванатите от тази мярка лица става 17, съобщи МИА. Прокурорът Люпчо Коцевски обяви, че бързо и ефективно разследване ще бъде извършено по най-професионален начин. По думите му това е много тежък, сложен случай, в който има много пострадали, посочва..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Протестите в Сърбия показват нов път на широка обществена солидарност, каквато не сме виждали . Има някакъв идеализъм, който е антикапиталистически и..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..