Мултикултурни диалози

Архив на предаването

Предаването е насочено към широк кръг слушатели с интерес към „другия“ и към себе си през очите на този „друг“. Постиженията и проблемите в съвместното съжителство на различни етноси, мултикултурният диалог,  смесени бракове, живот на българи в чужбина и живот на чужденци у нас, човешкото общество като пъстра палитра - това са само част от темите на предаването.

Екип на предаването: Цветан Цветанов, Ана-Мария Кръстева, Людмил Фотев, Румен Дечев, Албена Велева, Весела Цанкова, Цвети Бахариева

Публикации

Раби Абу-Халил (вляво) и Людмил Фотев

Раби Абу-Халил, сюрреалистът на уърлд-джаза

Раби Абу-Халил е сред първите изпълнители на уд, осмелил се да го вкара в джаза още преди над четвърт век. Свири с най-големите имена и непрестанно търси себеподобни музиканти от цял свят, които да познават отлично традиционните си музики и да са готови да..

публикувано на 29.06.19 в 15:35
Академик Георги Марков (вляво) и Румен Дечев в студиото на програма „Христо Ботев“

История и геополитика: Тайните на Втората световна война

В предаването „История и геополитика“ (Мултикултурни диалози) на програма „Христо Ботев“ на БНР, единственото предаване за обща история и геополитика в националния ефир, гостува акад. Георги Марков, един от водещите български историци. Темата е Втората..

публикувано на 17.06.19 в 10:40
Ерве Дино и Дени Босампиер по време на снимки

В навечерието на eвропейските избори

В навечерието на eвропейските избори разговаряме с двама колеги от националната обществена телевизия Франс 3 за някои от страничните ефекти на европейската идея. Ерве Дино е автор на месечното магазинно предаване "Авеню Европа", чийто последен брой на..

публикувано на 24.05.19 в 18:10
Александър Николов

История и геополитика: Ватиканът

Завършилото наскоро посещение на папа Франциск I в България предизвика много въпроси и дискусии. Отговорите на много от тях могат да се намерят назад в историята на Западната църква. С проф. Александър Николов, ръководител катедра „Антична и..

публикувано на 18.05.19 в 16:20

Апостолическата визита на папа Франциск в България – очаквания и значение

Какво се очаква от това посещение? С какво е важна България за папа Франциск? Как българите католици очакват своя духовен отец? За събитията, които ще съпътстват това посещение и за решението на Св. Синод на БПЦ да не участва в нито едно от тях, освен в..

публикувано на 20.04.19 в 15:35
Поетът Александър Петров в студиото на програма „Христо Ботев“

Музика и политика

В предаването „Мултикултурни диалози – История и геополитика“ на програма „Христо Ботев“ гостува поетът Александър Петров, автор на едни от най-хубавите текстове на песни в българската поп и рокмузика, да споменем: „Нашият град“, „Любовта, без която не..

публикувано на 15.04.19 в 10:15
Веселин Желев в студиото на програма „Христо Ботев“

История и геополитика: Световната политика и интернет

„Ще остана в държавната администрация до момента, когато разбера от Туитър, че президентът ме е уволнил“, пошегува се с прословутия Туитър на Доналд Тръмп неговият държавен секретар Майкъл Помпео. В шегата обаче има много истина. „Днес без интернет и..

публикувано на 25.03.19 в 10:05

История и геополитика - Изборите за европейски парламент и бъдещето на Европа

Наближаването на изборите за европарламент изостри политическото противопоставяне в Европа. На преден план излезе конфликтът между Матео Салвини и Емануел Макрон. Салвини призова французите да свалят Макрон, а френският президент отзова посланика на Франция..

публикувано на 18.02.19 в 10:15
Румен Дечев и Анастас Герджиков

История и геополитика: Образование и държава

В преведената и на български книга „Съвременната геополитика“ най-изтъкнатият съвременен френски геополитик Паскал Бонифас застава зад тезата, че образователното равнище на населението е най-важният фактор за изграждане мощта на държавата. За..

публикувано на 19.01.19 в 16:15

„Аполония Понтийска – по пътя на археологията“ – френски и български разкопки по южното Черноморие

Не само гръцките корени на изследователя от Лувъра Александър Баралис са причина за интереса му към Аполония Понтийска. Заедно с доц. д-р Кръстина Панайотова ръководят вече 10 години българо-френските разкопки в Созопол. Изложбата „Аполония Понтийска - по..

публикувано на 12.01.19 в 15:35