Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоенциклопедия „Храмовете в различните култури”: Нетрадиционни храмове

| обновено на 29.07.15 в 11:15
На снимката: Висящ храм в провинция Шанси, Китай
Снимка: hobyto.com
Ще говорим за свети места, които се отличават от общоприетата представа за храм. Независимо каква е религията на вярващия: струпани камъни, зареждащи с духовна сила в планините на Сибир, или по високите части на Килиманджаро, магически дървета, свещени острови в езерото Титикака, купчина камбанки, пред която произнасят мантрите си шофьорите на рикши в Индия, или скала в Япония, възприемана като храм, или Храма на литературата в Ханой, създаден през ХI век, или олтарчета на духове-пазители във виетнамските ресторанти... Ще стане дума за бахайски храмове в различни части на света, за интернет-храмове, където можеш да се молиш онлайн.
Събеседници: професор Александър Федотов, директор на Центъра по източни езици и култури към Софийския университет „Св. Климент Охридски”; доцент Нако Стефанов, доктор на философските науки в катедра „Езици и култури на Източна Азия” в същия център; Надежда Розова, преподавателка по хинди, по иконография на индийския пантеон и храмова архитектура; и Къдринка Къдринова, автор на книгата „Виетнам-феникс и дракон” и носител на виетнамския орден „Дружба”.

По публикацията работи: Гергина Дворецка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05