Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Девети септември като литературна дата: промяна на естетическото поле

БНР Новини

Девети септември е една от „най-конфликтните дати” в българската история през ХХ век, тъй като продължа разнопосочното ѝ тълкуване: за едни тя е краят на монархо-фашистката диктатура, за други е преврат на чуждоземни идеологически поклонници, за трети е агресия и окупация от страна на Червената армия, за четвърти е освобождаване на страната от нацистките бойни части… Каквото и да е обаче Девети септември, ясно е, че това е повратна дата, след която, както се казва, България вече не е същата. И не е същата не единствено в политически, социален и икономически план, не е същата особено в културен план. А това „не е същата” се вклинява като че ли най-осезаемо в литературата, която - може би само след киното, е за съветската власт най-важното изкуство.

Промените в българската литература по време и след Девети септември – това че бъде темата на предаването. Ще разгледаме случките и инцидентите, извършени на тази дата, промяната в писателските съюзи, изчезването на крупни литературни фигури и поставянето на други в маргинална позиция, израстването на дотогава сравнително неизвестни и второстепенни творци до командири и законодатели на писателското поле. В предаването ще участват доц. д-р Пламен Дойнов, ръководител на Департамент „Нова българистика” в Нов български университет, автор и съставител на сборника „Девети септември в литературната история”, литературен историк и изследовател, и доц. д-р Морис Фадел, литературен теоретик и историк, автор на множество статии за съдбата на български творби и писатели в годините на т.нар. „социалистическо строителство”.

Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво да направим с изпаднала от гнездото птица?

В сезона на гнезденето Александър Маринов-Санчо , орнитолог, активист и автор на филми за опазването на природата, обяснява какво да правим, когато видим изпаднала от гнездото си птица . Отговорът на този въпрос е – нищо. "Птиците в този сезон са излюпили малките, отгледали са ги в начален етап и младите птици в момента са във фаза, в която..

публикувано на 21.05.24 в 12:41

"Частни уроци" изобщо не съществува като термин в Швеция

Ако за нас това звучи изненадващо, също толкова шокиращо би било за шведските родители да си представят, че трябва да плащат за допълнително обучение на децата си извън редовните занимания в училище. В скандинавската страна се смята, че училището е длъжно да осигури образование и подкрепа на учениците, така че да бъдат готови за самостоятелен живот..

публикувано на 21.05.24 в 11:44
Доц. д-р Веселина Вачкова (вляво) и Цвета Николова

Познатите и непознати свети равноапостоли Константин и Елена

Едва ли някой (освен историците, занимаващи се с църковна история) знае, че на 20 май 325 година е открит Първият Никейски събор. Той е важен за православния християнски свят, защото на него се съставя Никейският Символ на вярата, който става основа на познатия ни днес Символ Верую. А причината той, въпреки споровете, да бъде приет, е не кой да е друг,..

публикувано на 21.05.24 в 09:58
Проф. Мария Малинова

За жените... като за майки

За женското здраве разговаряхме с проф. Мария Малинова. По време на Националната конференция за иновациите в акушерството и гинекологията, опитният специалист и преподавател направи обстоен анализ на причините, симптомите и коварните последици от заболяването ендометриоза. И не само – проф. Малинова отправи полезни съвети към дамите от всички..

публикувано на 21.05.24 в 07:50
Христа Иванова

Еврика! Успешните българи: Христа Иванова

Христа учи Квантова физика в СУ "Св. Климент Охридски". Любовта ѝ към физиката е още от най-ранна детска възраст, когато получава подарък книга. Днес Христа мечтае да стане откривател, може би не голям откривател, но да даде нещо поне мъничко на Света, в който живеем. Освен това, тя е сигурна, че иска да се върне в България, където и да отиде да учи с..

публикувано на 20.05.24 в 17:05