Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любомир Попйорданов

БНР Новини
Любомир Попйорданов (вляво) и Симеон Идакиев в студиото на предаването.

В предаването ми гостува Любомир Попйорданов – един запален, но нестандартен пътешественик, който обожава природата и искрено негодува срещу посегателствата върху нея, особено когато става дума за природата на България.
Той е юрист по образование, но през 1990 година основа известната туроператорска агенция „Одисея-ин”, а по-късно и „Зиг Заг Холидейс”. Сред учредителите е на БААТ (Българската асоциация за алтернативен туризъм) и неин председател. Пътувал е много, зад гърба си има множество изложби живопис, фотография, автор е на книгата „Усещане за планина”, продуцент е на филми и организатор на десетки журналистически пътувания. Едни от най-ползотворните за екипа на „Атлас” – в Турция и Йордания – бяха организирани именно от него, за което съм му благодарен и днес.
Въпреки краткото време (само 30-тина минути) успяхме да си поговорим за много неща – посещението му в две от най-интересните страни на Южна Америка – Чили и Боливия, за причините, поради които българският туризъм все не успява да дръпне напред както трябва, за главните предпочитания на туристите: природни забележителности, обекти на културния туризъм, поклоннически, винен, приключенски и велотуризъм?





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврика! Успешни българи: Баян Гечев

Баян Гечев е ученик от 12 клас на Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски". Носител е на множество медали – златни, сребърни и бронзови от международни олимпиади по астрономия и астрофизика. Последният от тях е от олимпиадата в Япония през 2023 г. Екипът ни беше впечатлен от името му – Баян. Рядко се намират хора, които да нарекат сина..

публикувано на 13.05.24 в 17:05
доц. Ваня Мичева

Да бъдем великоразумни, великонравни и великодействени, но не велеречиви и велехвалени

В средновековните писмени паметници от IX – XI век се срещат поредица от сложни думи, образувани с прилагателните "велик" и "велии" (със същото значение). Те са се отнасяли до нравствени и духовни качества на човека, най-вече положителни, но и отрицателни като "велеречив", т.е. който говори надменно или "велехвален" – който много се хвали...

публикувано на 13.05.24 в 16:07

Фолклорните области на България: Епизод 2 – Странджа

Втория епизод от поредицата "Фолклорните области на България" посвещаваме на Странджа. Странджанската област заема най-югоизточния край на България. На запад тя се простира до селата Факия, Желязово и Горно Ябълково. На север – до град Царево, на изток – до Черно море, а на юг достига до турската граница. За музикалния фолклор и неговото..

публикувано на 13.05.24 в 15:10

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45

Ученици събират семейни спомени за историята на родния си край

Разкази за паметни събития, местни легенди, стари снимки, книги и тефтери… всички те са малки парченца от "голямата" история. Има ги във всяко семейство и селище. Много от тях си отиват заедно с хората, които ги помнят, и изоставените сгради, които се рушат. Могат да имат и по-щастлива съдба, ако попаднат в добри ръце и не просто бъдат опазени, но и..

публикувано на 11.05.24 в 10:25