Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По суша и по вода с професор Емилия Стоева и доцент Людмил Георгиев

БНР Новини
Доцент Людмил Георгиев, професор Емилия Стоева и Симеон Идакиев в студиото на "Един мъж, един микрофон"
Снимка: БНР

И двамата ми днешните ми събеседници са изкушени освен от изкуството и от пътешествията по суша, и по вода. Това са  професор доктор Емилия Стоева, изявен филмов оператор в Студия ”Време”, а сега преподавател по кино- и телевизионно операторско майсторство в НАТФИЗ ”Кр.Сарафов”, в Нов Български университет и в „Арт колеж”. Не мога да изброя всичко, което е сторила, но трябва да подчертая, че е заснела повече от 40 документални, научно-популярни, корпоративни и рекламни филми, които са й донесли награди от различни фестивали.
А доцент доктор Людмил Георгиев се занимава с толкова много неща в различни области, че е изключено да изброя всичко. Съдете сами: дългогодишен полицейски служител, журналист, писател и преподавател, фотограф, видеооператор и създател на филми, пътешественик, ветроходец....
От разговора с днешните ми събеседници, който можете да чуете в звуковия файл, ще научите неща, които не сте знаели - за инициативата на НАТФИЗ „Учи в България, завладей света”, за плавания по реки и море, за един различен поглед към Гърция, Индия, Куба и още няколко държави.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45

Ученици събират семейни спомени за историята на родния си край

Разкази за паметни събития, местни легенди, стари снимки, книги и тефтери… всички те са малки парченца от "голямата" история. Има ги във всяко семейство и селище. Много от тях си отиват заедно с хората, които ги помнят, и изоставените сгради, които се рушат. Могат да имат и по-щастлива съдба, ако попаднат в добри ръце и не просто бъдат опазени, но и..

публикувано на 11.05.24 в 10:25
доц. Борислав Павлов

Физическият факултет на СУ е с богата програма на Софийския фестивал на науката

Закриващото събитие на ХІV Софийски фестивал на науката е посветено на най-вдъхновяващия проект на ХХ век – основаването на Европейския център за ядрени изследвания – ЦЕРН , както и 25-годишнината от българското участие в най-амбициозния проект на човечеството. То ще се проведе на 12 май в зала "Космос" .  На учените в ЦЕРН дължим интернет, надяваме..

публикувано на 11.05.24 в 08:15
акад. Никола Съботинов

Разработват се нов вид лазери със свръхкъси импулси на излъчване

50 години от разработването на лазера с пари на меден бромид от акад. Никола Съботинов бяха отбелязани на научна сесия в Българската академия на науките. Идеята на акад. Никола Съботинов за създаване на нискотемпературен меден лазер в България е реализирана през 1974 г., когато под неговото ръководство в Института по физика на твърдото тяло (ИФТТ) е..

публикувано на 10.05.24 в 16:05
Музеят на Троя

Музеят на Троя – един от най-важните съвременни археологически музеи в света

"Миналото е навсякъде. Реликви, истории, спомени заливат човешкия опит. Всяка отделна следа на миналото накрая изчезва, но заедно те са безсмъртни", пише американският историк и географ Дейвид Лоуентал, който казва, че днес почти всеки ден се открива поне по един нов музей някъде по света. А ние този път ще погледнем към един нов музей, който събира..

публикувано на 10.05.24 в 14:10