Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По суша и по вода с професор Емилия Стоева и доцент Людмил Георгиев

БНР Новини
Доцент Людмил Георгиев, професор Емилия Стоева и Симеон Идакиев в студиото на "Един мъж, един микрофон"
Снимка: БНР

И двамата ми днешните ми събеседници са изкушени освен от изкуството и от пътешествията по суша, и по вода. Това са  професор доктор Емилия Стоева, изявен филмов оператор в Студия ”Време”, а сега преподавател по кино- и телевизионно операторско майсторство в НАТФИЗ ”Кр.Сарафов”, в Нов Български университет и в „Арт колеж”. Не мога да изброя всичко, което е сторила, но трябва да подчертая, че е заснела повече от 40 документални, научно-популярни, корпоративни и рекламни филми, които са й донесли награди от различни фестивали.
А доцент доктор Людмил Георгиев се занимава с толкова много неща в различни области, че е изключено да изброя всичко. Съдете сами: дългогодишен полицейски служител, журналист, писател и преподавател, фотограф, видеооператор и създател на филми, пътешественик, ветроходец....
От разговора с днешните ми събеседници, който можете да чуете в звуковия файл, ще научите неща, които не сте знаели - за инициативата на НАТФИЗ „Учи в България, завладей света”, за плавания по реки и море, за един различен поглед към Гърция, Индия, Куба и още няколко държави.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В музея в Чепеларе има скелет на мечка, живяла в Родопите преди 12-13 000 години

"Музеят на родопския карст представя различни артефакти от Родопите. Експозицията насочва към пещерите и скалите, в които се образуват – варовиците, а след това преминава към биоспелеологията, множеството прилепи и един вид като бръмбара-светломразец, известен с това, че при излизане на светлина умира.  В началото е отдел "Геология", който..

публикувано на 22.08.24 в 14:10
Родната къща в Ново село

Думите, които водят към детството

В предаването "За думите" д-р Магдалена Абаджиева, главна асистентка в Института за български език, авторка на поезия и поетична проза, споделя своята любов и отговорност към живите спомени от един останал в миналото свят, към който се връща с помощта на думите от детството си. Какво означава "пищнк", "дулангач", "фараш", "тарпазан", "язлъ",..

публикувано на 22.08.24 в 12:10

Историята като ода

Националните чествания на Шипченската епопея отбелязват годишнини от най-значителните сражения през 1877 г., но и от построяването на паметника с усилията на целия народ. Паметникът е официално открит от Борис III през 1934 г, строен е цели 12 години. За битката на Шипка, както и за паметника, за символиката на върха, останала в народната памет..

публикувано на 21.08.24 в 17:58
Рио де Жанейро

Рио де Жанейро е единственият град извън Европа, който е бил столица на европейска държава

Бразилия е толкова голяма, че е по-лесно да кажем с кои държави от Южна Америка не граничи, отколкото да изброим кои са ѝ съседки. Оказва се, че няма общо КПП единствено с Чили и с Еквадор. Нормално, като се има предвид, че е пета по площ в света, а по брой население е на шесто място със своите 208 милиона жители. Името си страната дължи на дървото..

публикувано на 21.08.24 в 15:45
 Атанас Кръстанов

След закриването на Гражданска защита през 2011-а се създаде вакуум на специалисти и експерти

"През последните 2 години Столична община, дирекция "Аварийна помощ и превенция" е направила изцяло реиновация на 10 скривалища", съобщава в предаването "Следобед за любопитните" експертът и физик Атанас Кръстанов. Проблемът, според него обаче, не е само тези помещения да бъдат изчистени и подготвени, а това дали няма да се получи отказ на..

публикувано на 20.08.24 в 16:10