Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зараза...

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Коронавирус – да разсеем митовете за изтърван от лаборатория вирус или биологично оръжие. Няколко града в Китай са с обявена карантина (5 града с 40 млн. население). У нас започнаха грипните ваканции. Актуалните здравни теми налагат спешен разговор с доцент Атанас Мангъров, консултант по педиатрия и инфекциозни болести. 

"Това са вируси, които ги има, откакто свят светува. Тези вируси по начало причиняват т.нар. "епизоотии" – взривове от инфекциозни заболявания, но сред животните. И понеже тези вируси, както вирусът на грипа, са силно изменчиви, понякога те могат да прескочат от животните върху хората, да се появят щамове, които са модифицирани и стават болестотворни за хората. Някои от тези нови щамове имат свойството да се предават от човек на човек и това създава проблем за популацията."

Няма определено време за грипа у нас. Той се появява, когато си поиска. "Хубавото тази година е, че грипните ваканции за децата ги обявиха овреме. Защото обикновено ги обявяват, когато всичко е пламнало и попреминало вече." Доц. Атанас Мангъров

Част от превенцията е навременно обявена грипна ваканция, за да не стане разпространението твърде масово и тогава вече е късно. Има много неща, които са противогрипни, които усилват имунната система по определена схема и се вземат преди да настъпи епидемията. 

"Когато говорим за грипа, стигаме до въпроса с ваксините. Тази година имаше проблеми с количеството на ваксините – нямаше достатъчно..."

Доц. Мангъров подчерта, че по принцип не трябва на всяка цена да се сваля високата температура. "Ако човек бъде оставен намира, температурата сама ще спадне. Трябва да се действа много рестриктивно, внимателно, без да се изпада в паника. Принципът е, че когато сваляме тази висока температура, не помагаме, а пречим. Стандартната продължителност на острата вирусна инфекция е около 7-10 дни. Острата фраза в началото е, когато симптомите са изразени в силна форма, е 4-5 дни."

Вътреболнична инфекция – рискове и вероятности

"При инфекциозните заболявания дете и майка са отделени в самостоятелна стая. В повечето болници обаче в една стая са повече от две деца. В хирургичните блокове нещата опират до хигиена, антисептика... При пропуск по веригата, всичко отива на кино..."

Коронавирус в Китай, грип в България, борбата с рака на маточната шийка по света, епидемии от хепатит у нас. Добри истински здравни новини от Бургас, Плевен, Силистра, София... и още подробности можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят на мозайките в турския град Шанлъурфа представя една от най-ценните колекции на мозаечното изкуство

Какви истории разказват мозайките

Музеят на мозайките в град Шанлъурфа е нов музей, но съхранява едни от най-добрите образци на древното мозаечно изкуство. През 2006 г., по време на строителни дейности, на това място е открит голям римски комплекс и по-късно е изграден музеят. Разположен е на голяма площ – от близо 6 декара, и днес тук могат да се видят множество изображения на..

публикувано на 02.08.24 в 14:10
доц. Катя Михайлова

Необходимо е експерти достоверно да оценят културното ни наследство

България е домакин на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Българската страна издигна кандидатурата си за председател и домакин, след като министърът на културата Найден Тодоров проведе поредица от срещи с делегати от различните държави, на които се установи положителна нагласа и желание да подкрепят България...

публикувано на 02.08.24 в 11:18

Разказ за Алиолувата къща в Казанлък

Алиолувата къща в Казанлък е паметник на културата и своеобразен културен център, в който сега, в разгара на лятото, текат театрални репетиции. Тя е построена в средата на 19 век от български майстори за богат турски бей, а днес се приема, че Алиолувата къща е една от най-интересните къщи в града и е обявена за паметник на културата с местно значение...

публикувано на 02.08.24 в 08:05
доц. Любомир Цонев

Добре е в България да се създаде лаборатория за луминесцентно датиране

"Луминесцентното датиране е свързано с тъй наречените "дозиметри" в атомната физика, та за това този метод използва изследването на естествените кварцови песъчинки, които се намират навсякъде около нас, като природни дозиметри", разказва в предаването "Следобед за любопитните" физикът доц. Любомир Цонев. "Тези частици, – допълва той, – могат да..

публикувано на 01.08.24 в 09:35

Антарктида – познатата и непозната земя: 2 епизод – Българската база

С думите на инж. Петър Сапунджиев, инженер по електроника, започваме втория епизод за Антарктида на Радиоенциклопедия, в който ще разкажем повече за базата ни на остров Ливингстън. Инж. Сапунджиев се запознава по-подробно с дейността на Българския антарктически институт, докато работи върху специално измервателно устройство, необходимо за базата ни на..

публикувано на 30.07.24 в 16:30