Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Деян Цвятков: Когато липсват достатъчно средства, се намира друг път

Българският научнофантастичен филм „Ви“ с награда от Berlin Sci-Fi Filmfest

| обновено на 25.11.21 в 08:16
Деян Цвятков (вдясно) получава наградата от директора на фестивала Антъни Стрегер
Снимка: Личен архив

Българският късометражен филм „Ви“ /Vi/ на режисьора Деян Цвятков спечели наградата за най-добър филм на Berlin Sci-Fi Filmfest. Фестивалът се проведе на 5 и 6 ноември в легендарното Babylon Cinema. Призът се връчва за пета поредна година на филма, който едновременно заслужава всички останали награди – за най-добра режисура, сценарий, игра и звук.  

„Ви“ на българския режисьор Деян Цвятков бе отличен сред 70 научно-фантастични филма от 27 държави в различни категории.

“Това е една научнофантастична къса история, разказваща за компютърна система, която има способността да превръща емоциите в компютърна мощ. Хората могат да се свържат с компютрите, да заспят, а самите компютри ще си вземат от мозъците им мощ и ще свършат работата. Има уловка в това, че компютърът кара хората да сънуват повече кошмари, за да може да извлече повече емоции“ – разказва в предаването “Нашият ден“ на БНР режисьорът Деян Цвятков.

Режисурата

"Нещо, което винаги ме е спирало в актьорството, е, че няма достатъчно креативност. Актьорът е по-скоро изпълнител на визията на режисьора на текста. Аз винаги съм търсел да разкажа някаква история.

Това е третият ми филм, когато направих стъпката към режисурата, се почувствах свободен, с отвързани ръце. Първият ми филм се казва “Сладки“ – може да се види в интернет. В първия ми филм “Сладки“ става дума за една мистериозна сладкарница, в която човек може да отиде и да си купи сладка, която решава проблеми."

Киното

Виждам киното като едно изкуство, в което самите образи трябва да бъдат красиви. Малко ми е трудно да намирам автентични истории от нашата действителност, които да успея да преведа в красиви образи.

Киното е много скъпо удоволствие, тук идва и проблемът с финансирането. Има нещо много позитивно в цялата работа и то е, че когато липсват достатъчно средства, трябва да се намери друг път, който да се направи с по-малко средства.

Разпространението

Държа филмите ми все пак да достигнат и до чуждестранна аудитория и да могат да покажат по един друг начин културата на България. Опитвам се да намеря правилните фестивали за всеки конкретен филм. По света има хиляди.

Киносалоните

Когато един филм се гледа заедно с други хора, той се изпитва по различен начин. Гледал съм мои филми и в зависимост от това какви хора са в салона, ги изпитвам по различен начин.

Театърът

Той ми даде в голяма степен свобода на духа. Научил съм от театъра, че независимо какво се случва, не мога да се откажа, докато не се завърши работата.

Чуйте Деян Цвятков в звуковия файл.

Снимки: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов сборник с разкази на Палми Ранчев

Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева:  "Талантът на Палми Ранчев е, че от една обикновена случка той прави нестандартна история."  В тях диша големият град, често заплашителен и груб. Там сякаш няма място за чувства и нежност, но писателят успява да ни срещне и с такива..

публикувано на 29.11.24 в 08:45

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10