Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Деян Цвятков: Когато липсват достатъчно средства, се намира друг път

Българският научнофантастичен филм „Ви“ с награда от Berlin Sci-Fi Filmfest

| обновено на 25.11.21 в 08:16
Деян Цвятков (вдясно) получава наградата от директора на фестивала Антъни Стрегер
Снимка: Личен архив

Българският късометражен филм „Ви“ /Vi/ на режисьора Деян Цвятков спечели наградата за най-добър филм на Berlin Sci-Fi Filmfest. Фестивалът се проведе на 5 и 6 ноември в легендарното Babylon Cinema. Призът се връчва за пета поредна година на филма, който едновременно заслужава всички останали награди – за най-добра режисура, сценарий, игра и звук.  

„Ви“ на българския режисьор Деян Цвятков бе отличен сред 70 научно-фантастични филма от 27 държави в различни категории.

“Това е една научнофантастична къса история, разказваща за компютърна система, която има способността да превръща емоциите в компютърна мощ. Хората могат да се свържат с компютрите, да заспят, а самите компютри ще си вземат от мозъците им мощ и ще свършат работата. Има уловка в това, че компютърът кара хората да сънуват повече кошмари, за да може да извлече повече емоции“ – разказва в предаването “Нашият ден“ на БНР режисьорът Деян Цвятков.

Режисурата

"Нещо, което винаги ме е спирало в актьорството, е, че няма достатъчно креативност. Актьорът е по-скоро изпълнител на визията на режисьора на текста. Аз винаги съм търсел да разкажа някаква история.

Това е третият ми филм, когато направих стъпката към режисурата, се почувствах свободен, с отвързани ръце. Първият ми филм се казва “Сладки“ – може да се види в интернет. В първия ми филм “Сладки“ става дума за една мистериозна сладкарница, в която човек може да отиде и да си купи сладка, която решава проблеми."

Киното

Виждам киното като едно изкуство, в което самите образи трябва да бъдат красиви. Малко ми е трудно да намирам автентични истории от нашата действителност, които да успея да преведа в красиви образи.

Киното е много скъпо удоволствие, тук идва и проблемът с финансирането. Има нещо много позитивно в цялата работа и то е, че когато липсват достатъчно средства, трябва да се намери друг път, който да се направи с по-малко средства.

Разпространението

Държа филмите ми все пак да достигнат и до чуждестранна аудитория и да могат да покажат по един друг начин културата на България. Опитвам се да намеря правилните фестивали за всеки конкретен филм. По света има хиляди.

Киносалоните

Когато един филм се гледа заедно с други хора, той се изпитва по различен начин. Гледал съм мои филми и в зависимост от това какви хора са в салона, ги изпитвам по различен начин.

Театърът

Той ми даде в голяма степен свобода на духа. Научил съм от театъра, че независимо какво се случва, не мога да се откажа, докато не се завърши работата.

Чуйте Деян Цвятков в звуковия файл.

Снимки: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Младите таланти J CITY Ensemble – секстет, сформиран от студенти от НМА

Младежка джаз академия с трето издание на Банско джаз фестивал

Всеки ден на Банско джаз фестивал (3-10 август ) от 11.00 на младежката сцена в парка се изявяват млади музиканти, а следобед в читалище "Вапцаров" продължава Джаз академията, в която младите таланти се срещат с изявени наши и световни артисти. Академията се провежда с подкрепата на Министерството на културата.  За обучението на младите..

публикувано на 09.08.24 в 11:40

Работата като почивка

В редакция "Хумор и сатира" усещаме работата като почивка, затова и през август няма да спираме с почивката. Тази неделя веднага след новините в 18 часа ще си отдъхнем със: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", създадени по стихове на Атанас Звездинов и Людмил Станев и изпети от актьорите Албена Павлова и..

публикувано на 08.08.24 в 18:45

Любов, престъпления и страсти, или книга за подземния свят на Атина

Будапеща, 12 февруари 1985 година. Студът пронизва до кости, реката е замръзнала, и едно пророчество бележи съдбата на новородения Янош, което 27 години по-късно се сбъдва. Янош Унгареца е арестуван в Атина, обвинен за убийството на художника Мѝлтос Адриано̀с. Дали това не е свързано със света на мъжките проститутки? Журналистът Стра̀тос..

обновено на 08.08.24 в 13:06

Изкуството е бягане на дълго разстояние

Тихо, но силно е присъствието на талантливата ни художничка Стефанка Стойчева, чиято ретроспективна изложба "Погледни ме" ни среща с творчеството ѝ. Разположена е в четири пространства на Художествената галерия – Казанлък. Това е първият опит за цялостно представяне на, както я нарича директорът на галерията Пламен Петров, куратор на изложбата  – "едно..

публикувано на 06.08.24 в 11:33

Новата книга на Пламен Тотев: Пътешествие през митовете за сътворението

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Пламен Тотев за книгата му "Митове за сътворението". В книгата са разказани старогръцки, скандинавски, арменски, библейски, български, славянски, древноегипетски и индийски митове – за това как от хаоса са се родили светът и боговете, земята и океаните. От тях ще научите..

публикувано на 06.08.24 в 10:35