Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се преподава темата за Съединението в час по история?

Снимка: БГНЕС

В деня на Съединението на България в “Нашият ден“ представяме двама български учители по история, които разказаха за съвременните начини да се преподава темата за Съединението в училище.

Цветомира Антонова, учител по история, разказва в “Нашият ден“ за контакта с учениците и съвременните методи и стратегии на преподаване на история:

“По-сериозно учениците се сблъскват с седми клас с темата за Съединението и имат възможност по-задълбочено да я изследват. Подходът ми, когато работим върху тази тема, е не просто да приложим чисто историческите научни методи на работа, но и да направим опит да съпреживеем и да се потопим в атмосферата на едно толкова вдъхновяващо събитие.

Един от успешните експерименти, които разработихме с децата, беше една истинска медийна работилница, в която учениците създадоха сценария за документалния филм, който изиграха. В същото време бяха и журналисти, които имаха за задача да заснемат този мини документален филм.“

Преподавателят по история от Свиленград Димитър Гилев разказва в “Нашият ден“ как се преподава история и темата за Съединението на съвременните ученици:

“Учител си винаги, не само през учебната година. Съединението преподавам в около 4-5 часа, нарушавайки учебната програма. Жертвам други уроци спрямо тази дата и това събитие. Нося на децата стари архиви, материали, вестници, книги, потрети на велики хора, които ги няма в учебниците по история.“

Ролевите игри

“С по-големите ученици, които могат да разберат в пълно естество материала, се разделяме на политически партии. Всяка партия трябва да изготви своите проекти за бъдещето на отечеството. Учениците са много вдъхновени, когато пред тях застане учител, който може да разпали тяхното любопитство и се получават много креативни проекти. Относно Съединението сме разигравали роли“, разказва той.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20