Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Михайлов

Убива ли родните производители безмитният внос на украински мед?

Българските производители не са успели да продадат половината от произведения мед заради безмитния внос от Украйна

Снимка: Pixabay

България ще получи още 10 млн. евро от втория пакет компенсации за засегнатите фермери от украинския вносОказва се, че пчеларският сектор е един от най-засегнатите от украинския внос. На 17 април 2023 г. изтече срокът за подпомагане на  засегнатите пчелари. Дали е достатъчна тази подкрепа в "Денят делово" коментира инж.Михайл Михайлов, председател на Националния пчеларски съюз.

В България има около 12 000 регистрирани пчелари. Но, от тях като земеделски стопани, които се занимават с пчеларство, са под 5000.

"Пчеларите, които са земеделски стопани могат да подават документи за подпомагане във връзка с войната в Украйна. Това се отнася за тези, които са пропуснали срока за подаване на документи", казва той.

И допълва, че останалите пчелари, които не са регистрирани като земеделски стопани не могат да участват в процедурата за подпомагане.

Българските производители не са успели да продадат повече от половината от произведения мед заради безмитния внос от Украйна. От началото на година има промяна в Наредбата за етикетите и етикетирането на пчелния мед и задължително се записва държава на произход. 

Според инж. Михайл Михайлов българските производители ежегодно произвеждат около 10-12 хил. тона, от които 2-3000 тона се реализират на вътрешния пазар, а останалите са предназначени за износ. 

За 2021 г. в България са внесени 20 хил. тона украински слънчоглед, а за 2022 г. - почти 900 хил. т. Годишният добив у нас е около 1,2 млн. т. Близо 80% от годишния добив на родните производители не е продаден. 

Чуйте подробности в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да избираме безопасни козметични продукти?

На годишна база кожата ни поема между 2 и 4 килограма козметика. Това показва колко важен е изборът на безопасни козметични продукти. В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден" обсъдихме темата "Науката във всекидневието". Гост в ефира беше Нели Понева от Лаборатория за охарактеризиране на фармацевтични форми, която разказа как..

обновено на 21.05.24 в 13:01

Колко и какво четат децата в град Елена?

Градската библиотека в Елена играе важна роля в живота на децата, предоставяйки им достъп до разнообразна литература и организирайки различни дейности и конкурси. За дейностите и предпочитанията на младите читатели разговаряхме с Мария Минчева , библиотекар в Детския отдел на библиотеката. Ето какво тя сподели в ефира на "Нашият ден": "Да,..

обновено на 21.05.24 в 12:01

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция. Днес почитаме..

обновено на 21.05.24 в 11:28

Как се е променяла във времето Еленската "Даскалоливница"?

Изнесеното студио на предаването "Нашият ден" от град Елена продължава с интересен разговор за първото класно училище "Даскалоливница", основано от Иван Момчилов. В предаването участва д-р Йордан Минчев, директор на СУ "Иван Момчилов" и председател на комисията "Хуманитарни дейности" в Общинския съвет на Елена. Комплексът, включващ училището, е..

публикувано на 21.05.24 в 10:44
Елена -Часовниковата кула

Град Елена празнува в Деня на светите Константин и Елена

Днес Православната църква почита паметта на светите Константин и Елена, които са свързани с началото на възхода на християнството в Римската империя и намирането на Кръста, на който е бил разпнат Христос. По този повод предаването "Нашият ден" има изнесено предаване от град Елена, където се чества празникът на града. Днес почитаме Светите..

обновено на 21.05.24 в 09:44