Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Пламен Димитров, психолог:

По болезнен начин разбираме колко сме нужни, един на друг

Депресивна модалност е нормалното състояние на ума, което разпознава, че нещата не са чернобели

| Интервю
Пламен Димитров
Снимка: Борислава Борисова

"Националният траур има смисъл съпричастно да се включим в работата на скръбта и да влезем в онова зряло депресивно състояние на ума и действията си при които, отчитаме не само пожелателните неща, копнежите и предпочитанията. Да си дадем сметка, колко уязвими сме. Колко лесно може да се срине благополучието, ако не мислим".

Това заявява в интервю за БНР психологът д-р Пламен Димитров.

Скръбта е лична работа, което е много дълбока . Човек я преживява по много поводи, но понякога тя е дълбоко интимна. А когато касае големи общности и хора, каквото е нацията, допълва психологът.

Да сведем глави. Да си дадем сметка, че по едни честен начин, че много от щетите, загубите в живота ни биха могли да бъдат избегнати или разберем логиката на нещата, която може да ни направи по-мъдри в следващите ни действия.

Когато човек загуби нещо важно за себе си или не му се сбъднат мечтите, както на маса хора днес. Той влиза в едно по-зряло нюансирано състояние, което наричаме депресивна модалност. Това не е болест. Това е нормалното състояние на ума, когато вижда, че нещата не са чернобели,  пояснява д-р Димитров.

"Съединението прави силата, но психолозите допълват, ако и когато сме единни и човечни във взаимната си зависимост, защото независими няма“, казва той.

Психологът коментира, че не сме взели поуки от предните трагедии. В рамките на този месец колко трагични събития запълниха съзнанието и вече не ги помним. Изтласкани са. Те работят на подсъзнателно ниво, защото нищо те се забравя. То обаче не влиза в съзнанието. Вниманието го управляваме по един нарцистичен самовлюбен начин и много бързо изтласкваме тежките мисли, траура, мъката. Поуките от предишни събития и повтаряме грешките си. 

Доброто

"Понякога по болезнен начин ние разбираме колко сме си нужни един на друг. И колко всички сме уязвими, но от друга страна колко добри неща могат да се случат, ако сме по-солидарни, по-отзивчиви", твърди психологът.

Имаме толкова загуби, които сме си ги причинили по някакъв начин, защото сме допуснали поведения, които не са част от човешката култура, казва още д-р Димитров.

Хората имат способността да изтласкват, да прикриват от съзнанието си, да фалшифицират картината за реалността.

"Да си дадем сметка, какви действия да не допускаме или кога да сме действени, а не да скрием", посочва д-р Димитров.

Автентичното поведение на хората изисква много размисъл и дълбочина и функциониране в депресивна модалност.

Посланието

"Бъдете добри, скърбете честно и от това извлечете отговор за това кои избори, ще доведат до по-добри последствия", казва в заключение д-р Пламен Димитров.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шесто "Есенно студио за превод": Как се развива преводаческата професия?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Юлия Рафаилович, изпълнителен директор на фондация "Следваща страница", и Моника Димитрова, мениджър комуникации, за да обсъдят предстоящото "Есенно студио за литературен превод 2024" и конференцията "Излазът на българската литература на международна сцена: Гледната точка на издатели и..

обновено на 23.09.24 в 12:02

Рок звездата Адриан Ванденберг със зрелищно шоу в София

Адриан Ванденберг е златокосият китарист, заменил навремето Джон Сайкс в "Уайтснейк"!  Той е най-големият аксмен, който Нидерландия даде на света след гениалния Еди ван Хален. Аджи e в светлината на прожекторите със своята едноименна формация, но с нови лица в нея, за своя пети студиен албум "Sin". На 27 септември 2024 г., нидерландският китарен..

публикувано на 23.09.24 в 09:29

Литургия по светогорски образец в чест на новопросиялия светец Св. Силуан

В Гигинския манастир "Св. Св. Козма и Дамян" се проведе по-необичайна Света литургия, посветена на християнския подвижник Св. Силуан Атонски. Литургията, която бе извършена в единствения в България храм на името на този светец, е по светогорски образец, а празникът му ще се отбележи утре. Св. Силуан Атонски остава за вярващите изумителен..

обновено на 23.09.24 в 09:26

Дезинформацията като опасност. Или?

Новата рубрика "Въпреки Мрежата", във времето на "Мрежата", от 16.30 до 17.00 часа, ще разяснява конструкциите на медийния език и как работят/не работят медиите в контекста на спазване на законите и етичните кодекси на журналистиката.  Нашата постоянна, но и новоприсъединена аудитория, ще може да добие ориентири за качеството и истинността на..

публикувано на 23.09.24 в 08:55

Как ни се отразява независимостта на България

Независимостта на България е исторически, идентификационен и културо-определящ акт. Как днес обаче бихме могли да мислим понятието "Независимост на България"? Какви са отношенията между представата ни за независимост и желанието ни да бъдем част от големи и важни съюзи между държави, като НАТО и ЕС? Независимостта обсъждаме с историците -..

публикувано на 22.09.24 в 13:40