Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Пламен Димитров, психолог:

По болезнен начин разбираме колко сме нужни, един на друг

Депресивна модалност е нормалното състояние на ума, което разпознава, че нещата не са чернобели

| Интервю
Пламен Димитров
Снимка: Борислава Борисова

"Националният траур има смисъл съпричастно да се включим в работата на скръбта и да влезем в онова зряло депресивно състояние на ума и действията си при които, отчитаме не само пожелателните неща, копнежите и предпочитанията. Да си дадем сметка, колко уязвими сме. Колко лесно може да се срине благополучието, ако не мислим".

Това заявява в интервю за БНР психологът д-р Пламен Димитров.

Скръбта е лична работа, което е много дълбока . Човек я преживява по много поводи, но понякога тя е дълбоко интимна. А когато касае големи общности и хора, каквото е нацията, допълва психологът.

Да сведем глави. Да си дадем сметка, че по едни честен начин, че много от щетите, загубите в живота ни биха могли да бъдат избегнати или разберем логиката на нещата, която може да ни направи по-мъдри в следващите ни действия.

Когато човек загуби нещо важно за себе си или не му се сбъднат мечтите, както на маса хора днес. Той влиза в едно по-зряло нюансирано състояние, което наричаме депресивна модалност. Това не е болест. Това е нормалното състояние на ума, когато вижда, че нещата не са чернобели,  пояснява д-р Димитров.

"Съединението прави силата, но психолозите допълват, ако и когато сме единни и човечни във взаимната си зависимост, защото независими няма“, казва той.

Психологът коментира, че не сме взели поуки от предните трагедии. В рамките на този месец колко трагични събития запълниха съзнанието и вече не ги помним. Изтласкани са. Те работят на подсъзнателно ниво, защото нищо те се забравя. То обаче не влиза в съзнанието. Вниманието го управляваме по един нарцистичен самовлюбен начин и много бързо изтласкваме тежките мисли, траура, мъката. Поуките от предишни събития и повтаряме грешките си. 

Доброто

"Понякога по болезнен начин ние разбираме колко сме си нужни един на друг. И колко всички сме уязвими, но от друга страна колко добри неща могат да се случат, ако сме по-солидарни, по-отзивчиви", твърди психологът.

Имаме толкова загуби, които сме си ги причинили по някакъв начин, защото сме допуснали поведения, които не са част от човешката култура, казва още д-р Димитров.

Хората имат способността да изтласкват, да прикриват от съзнанието си, да фалшифицират картината за реалността.

"Да си дадем сметка, какви действия да не допускаме или кога да сме действени, а не да скрием", посочва д-р Димитров.

Автентичното поведение на хората изисква много размисъл и дълбочина и функциониране в депресивна модалност.

Посланието

"Бъдете добри, скърбете честно и от това извлечете отговор за това кои избори, ще доведат до по-добри последствия", казва в заключение д-р Пламен Димитров.

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35