Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диана Русинова, пътен експерт:

Часовете по пътна безопасност в училище са недостатъчни

| Интервю
Снимка: Радио Варна

Обществото е особено чувствително след поредицата от смъртни случаи на пешеходни пътеки и тротоари. Дни преди началото на новата учебна година дали родители и ученици могат да бъдат спокойни, че зоните около училищата са обезопасени по нужния механизъм и покриват ли нормите за безопасност?

"Така наречената подготовка да 15 септември се изразя в пребоядисване на пешеходните пътеки, което е крайно недостатъчно".

Това казва в интервю за БНР Диана Русинова, експерт в Европейския център за транспортни политики.

Тя споделя, че Европейският център за транспортни политики от години се опитва да наложи един нов механизъм за подреждане на елементите за организация на движението около училищата. Така че, когато даден водач попадне около обект на образователната инфраструктура да му стане ясно, че се намира около училище. Това включва поредица от конкретни средства – точно определени пътни знаци, точно определени цветове, които да се използват.

До този момент не са изработени нормативни документи от страна на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" с които да се зададе как би трябва да изглежда една такава зона пред всяко училище или детска градина.

"Независимо, кой е на власт и кои управлява съответната институция просто проблемите се замитат под килима и се подмиват", допълва Русинова. 

Експертът по пътна безопасност посочва още, че часовете по пътна безопасност в училище са недостатъчни. Това обучение,  трябва да започва от детската градина и трябва да има одобрен държавен минимум, който да не е проформа.

Чуйте повече в звуковия файл.

Божидар Александров попита родителите във Варна имат ли притеснение свързани с безопасността на зоните около училищата и какви са те?

Подробности чуйте в звуковия файл.  


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимка: naukamon.eu

Българският минен сектор пред предизвикателствата на Зелената сделка

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува доц. Иван Митев, изпълнителен директор на Българската минно-геоложка камара. След професионалния празник на работещите в минната и добивната индустрия той представя равносметка на случилото се през изминалата година и обсъжда предизвикателствата, които Зелената сделка и Европейският..

обновено на 26.08.24 в 11:13
Цар Борис III

Избрано: Кой имаше полза от смъртта на царя?

В лятната поредица на "Terra Култура" припомняме едни от най-интересните интервюта, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с журналистката Сима Владимирова, която говори за последните дни на цар Борис Трети. Разговорът представя последните дни от живота на цар Борис III и разглежда възможните причини за неговата смърт през август 1943..

обновено на 26.08.24 в 09:24
Никола Даскалов

Отзвук от Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими

В края на миналата седмица отбелязахме Деня за почит към жертвите на тоталитарните режими, чието официално име в България с решение на парламента ни от 2009 г. е Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите им . Когато говорим за Пол Пот и..

публикувано на 26.08.24 в 09:09

Избрано: Творчески портрети в аудиоформат: Запознайте се с подкаста "Контури"

През август в  "Нашият ден" припомняме едни от най-интересните разговори, прозвучали в ефира на предаването. Един от тях е този с Бояна Стоилова, Диана Трифонова и Илиян Ружин  за подкаста "Контури", които те водят, разкриващ живота на известни български художници от XX век. Трите водещи представят историите на творците не само с биографична..

обновено на 26.08.24 в 09:05
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40