Радиоенциклопедия

от понеделник до сряда
от 16.30 до 17.00 часа

Пътуване без граници в пространството, времето и идеите, за което фантазията и творческото любопитство са само предпоставка. Следват безброй срещи и разговори с учени, изследователи, професионалисти, сладкодумни разказвачи, часове записи, ровене в книгите и мрежата, отсяване, преживяване, рисуване на картина със звук и музика. Така се родиха повече от 200 поредици, близо 1000 30-минутни предавания за астрономия, история, математика, биология, пътешествия, краезнание, археология, кино, архитектура, видни личности, педагогика, езикознание, паркостроителство, етнография, традиционен бит, мода, занаяти, природни феномени, гастрономия, етика, философия и т.н. и т.н.
Като документално богатство, професионално и познавателно равнище Радиоенциклопедията на програма „Христо Ботев“ е уникална продукция, отговаряща в най-висока степен на целите на общественото радио.
Честит юбилей, скъпи колеги и слушатели. Продължаваме нататък!

Слушателите на програма „Христо Ботев” знаят много. Но като истински последователи на Сократ и неговата максима „Аз знам, че нищо не знам”, колкото повече знаят, толкова повече искат да научат. В нашите радиоенциклопедии природни феномени разказват приказки от скали и вода, опознаваме културата на света чрез храните и танците на различните народи, тренираме културата на ума и разума чрез популярна философия и психология, търсим ново познание за историята, човешката сексуалност, бойните изкуства, географските открития и личностите, свързани с тях, изправяме астрономията срещу астрологията, не се страхуваме да борим скуката дори с математика без формули. Всеки месец се излъчват по три сериала. Обединени са в цикли с различни водещи по взаимно допълващи се теми в рамките на поредицата като всеки ден от седмицата, в който са излъчвани, е заделен за съответната поредица.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Михайлина Павлова, Николета Атанасова, Василена Мирчева, Бойко Ламбовски, Зорница Гъркова, Цвета Николова, Георги Стефанов, Диляна Трачева, Елинка Величкова, Цветославия Бахариева и др.

Публикации

Крепостта Землънград се намира на десния бряг на р. Струма

Земенският пролом и манастир

Поредната от нашите „Приказки за скали и вода“ с автор Роза Дамянова в джобен формат ни отвежда към предаването „Земенския пролом и манастир“ – район, определен от Константин Иречек в книгата му „Пътувания към България“ като „най-красивият кът на..

публикувано на 27.07.20 в 16:20
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Разходка в Сливенските Алпи

В този чудноват район на страната ни, в който се издига върхът с гордото име „Българка“ на около 30 километра от Сливен, се намира прочутата местност „Карандила“, името на която идва от турското „кара“ – „черно“. Защо това място е свързвано с черния цвят..

публикувано на 23.07.20 в 09:05

Бяло, черно и по средата – червено

Това в праисторически времена е цветното изражение на всемира. Бялото е светлината, денят, добрите сили, черното – нощта, агентите на мрака и смъртта. А какво символизира червеното – чуйте в поредицата на „Радиоенциклопедия“ „ Цветно, по-цветно…..

публикувано на 21.07.20 в 17:02
Буйновското ждрело

В прегръдките на Родопите

„Приказки от скали и вода“ – така е нарекла своя поредица в нашата Радиоенциклопедия нейната авторка и водеща Роза Дамянова. Една от приказните „героини“ в нея е Ягодинската пещера, навършила достолепната възраст от 275 хиляди години, за която се разказва..

публикувано на 20.07.20 в 14:33

На гости в най-малкия наш природен парк

Тук виреят най-големите съобщества на лавровишня у нас, а родовата памет на мишия чимшир, известен и като "бодлив залист" е толкова древна, че помни истината за драмата на динозаврите. Природният парк "Златни пясъци", създаден много преди едноименният..

публикувано на 18.07.20 в 10:10

И октоподът го може!

Оказва се, че прословутите способности на хамелеона да се приспособява към цвета на средата не надхвърлят майсторството на октопода. Затова пък хамелеонът променя окраската си и в зависимост от състоянието и настроенията си.  Оцветяването в..

публикувано на 14.07.20 в 13:46

Къде са най-старите букови гори в Европа

Къде се намират най-старите букови гори в Европа? Средната възраст на дърветата там е между 130 и 200 години. Някои от тях достигат до 50 метра на височина. Чуйте краткия откъс от предаването „Каньоните на Стара река и Черни Осъм“ .  Разберете кой е той..

публикувано на 13.07.20 в 15:25
Остров „Св. Анастасия“ в Бургаския залив в Черно море

Европейските острови и островите в България

Без да е пищно екзотичен, както островната зона между Тропика на Рака и Тропика на Козирога, Старият континент също може да се похвали със сложна брегова линия и любопитни, далеч не само за туристите, острови. За някои от най-интересните, сред които се..

публикувано на 26.03.20 в 09:45
Драконовите дървета на остров Сокотра в Индийския океан.

Островът като екзотично приключение в пространството и времето

Обикновено се смята, че екзотиката е ценност преди всичко за туристическата индустрия, но безспорно съществуват възможности нерядко беглите и повърхностни туристически впечатления да се преосмислят като своеобразно приключение на познанието както в..

публикувано на 19.03.20 в 09:35

Островът като експеримент на природата и обществото

За островите, които са не само природен, но и социален експеримент, за условията на изолация и влиянието ѝ върху еволюцията.  Биолозите Марио Лангуров и Николай Симов от Националния природонаучен музей при БАН се връщат към първите изводи на Чарлз..

публикувано на 12.03.20 в 09:50