Радиоенциклопедия

от понеделник до сряда
от 16.30 до 17.00 часа

Пътуване без граници в пространството, времето и идеите, за което фантазията и творческото любопитство са само предпоставка. Следват безброй срещи и разговори с учени, изследователи, професионалисти, сладкодумни разказвачи, часове записи, ровене в книгите и мрежата, отсяване, преживяване, рисуване на картина със звук и музика. Така се родиха повече от 200 поредици, близо 1000 30-минутни предавания за астрономия, история, математика, биология, пътешествия, краезнание, археология, кино, архитектура, видни личности, педагогика, езикознание, паркостроителство, етнография, традиционен бит, мода, занаяти, природни феномени, гастрономия, етика, философия и т.н. и т.н.
Като документално богатство, професионално и познавателно равнище Радиоенциклопедията на програма „Христо Ботев“ е уникална продукция, отговаряща в най-висока степен на целите на общественото радио.
Честит юбилей, скъпи колеги и слушатели. Продължаваме нататък!

Слушателите на програма „Христо Ботев” знаят много. Но като истински последователи на Сократ и неговата максима „Аз знам, че нищо не знам”, колкото повече знаят, толкова повече искат да научат. В нашите радиоенциклопедии природни феномени разказват приказки от скали и вода, опознаваме културата на света чрез храните и танците на различните народи, тренираме културата на ума и разума чрез популярна философия и психология, търсим ново познание за историята, човешката сексуалност, бойните изкуства, географските открития и личностите, свързани с тях, изправяме астрономията срещу астрологията, не се страхуваме да борим скуката дори с математика без формули. Всеки месец се излъчват по три сериала. Обединени са в цикли с различни водещи по взаимно допълващи се теми в рамките на поредицата като всеки ден от седмицата, в който са излъчвани, е заделен за съответната поредица.

Екип на предаването: Венета Гаврилова, Михайлина Павлова, Николета Атанасова, Василена Мирчева, Бойко Ламбовски, Зорница Гъркова, Цвета Николова, Георги Стефанов, Диляна Трачева, Елинка Величкова, Цветославия Бахариева и др.

Публикации

Парите... от сол

На много места по света първите пари са били сечени на кюлчета, но не от злато, а от твърда сол. Според някои именно от там идва обичаят да захапваш златна монета, за да се увериш, че е истинска. Нищо чудно – в далечното минало щом за някого казвали, че..

публикувано на 22.08.20 в 09:05
Прототип на асирийския град Ниневия е съзвездието „Голямата мечка“

Божественият план и земните градове

Според изследователите възникването на най-старите градове, на които дължим създаването на първите цивилизации, трябва да се търси не на земята, а на Небето. Неслучайно името на Вавилон се превежда не само като „смесване, объркване“ (в съответствие с..

публикувано на 19.08.20 в 09:10
Колаж: Теодор Иванов

Какво са парите

Въпросът в никакъв случай не е риторичен, а повече от труден – парите нямат еднозначен образ или точни очертания, те придобиват различни изражения не само когато помислим за тях, но и когато зависят от управляващите ги, или когато се опитваме да обясним..

публикувано на 18.08.20 в 09:10
Фотоколаж: Валери Леков

Магия, заклинание или просто име

Жителките на с. Вещица, наричано в миналото още „Вещици”, в никакъв случай не бива да бъдат набеждавани, че са от онези, които обичат да яхат метли. Това не пречи името на въпросното наше селце да съхрани своето екзотично название до днес – както се е..

публикувано на 13.08.20 в 15:43
Втората съпруга на цар Иван Асен I е Елена. След убийството му, Елена се оттегля в манастир и приема името Евгения.

Търси и съпругата – не просто жената

Казват, че зад всеки велик мъж се спотайва велика жена. Потвърждава ли го историята на Второто българско царство с промените, които нерядко настъпват в официалните роли на съпругите на някои от тогавашните царе, които продължават да предизвикват историците?..

публикувано на 12.08.20 в 17:15
Жако, африкански сив папагал – притежава изключителната дарба да говори и да имитира почти всички звуци

Животни-буфосинхронисти

Има за какво благородно да завиждаме на животните – на сокола за хищното му зрение, на акулите, мечките и кучетата за обонянието, на делфините и прилепите – за тяхната ехолокация... да не говорим за инфрачервените сензори на змиите или за ултравиолетовата..

публикувано на 10.08.20 в 15:05

Природни пещерни фантазии

Пещерата Венеца се намира недалече от Белоградчик в Стара планина. В нея освен забележителни сталагтити, сталагмити и сталагтони могат да се открият и далеч по-редки карстови образувания, които растат не по вертикала, а... настрани. Пак там любителите на..

публикувано на 05.08.20 в 15:05
Часовник, изработен от Жан-Пиер Латц във Франция в средата на 18-и век, включен в колекцията на Ермитажа, Санкт Петербург, Русия

Време на около... ръка разстояние

За времето като феномен е изговорено и изписано какво ли не, но изненади не липсват дори при безкрайните ни опити „да го опитомим” в часовниците, за да синхронизираме секунди и минути с часове в своите всекидневни изисквания за точност.  Дали и в този..

публикувано на 04.08.20 в 17:09
Връх Безбог в Пирин

С Бог на връх Безбог

Нашата страна се гордее с много планински върхове, които крият мистерии на повече от 2000 метра надморска височина. Един от тях е Безбог, част от загадките на който разгадава предаването „Безбог и планинските спасители“ . Как и защо не на шега хората от..

публикувано на 03.08.20 в 15:08
Къдроглавият пеликан

Златните криле в резервата „Сребърна“

В своето предаване от поредицата „Природните резервати на България“ Елена Кортел ни повежда към северната ни речна граница, където в близост до река Дунав царуват много уникални биологични видове, за които ни припомня краткият вариант на днешната..

публикувано на 29.07.20 в 14:20