С настъпването на пролетта мечките се пробуждат от зимния си сън. След тази летаргия огромното горско животно се нуждае от храна. Поради тази причина често мечката навлиза в землищата на населените места, като нанася доста поразии на фермери и земеделци. Този проблем се наблюдава най- често в Родопите. Последната такава история е с адрес село Давидково.
Преди 3 години семейството на Севда Чолакова се оплаква от мече, което влиза в двора на къщата им в банското село Давидково. През годините, като кмет тя се е обръщала към РИОСВ Смолян и Горското стопанство за съдействие и решаване на проблема, но без резултат. Тази пролет след събуждане от зимния си сън малкият мечок, вече пораснал, решил да ги навести отново, за да се опита да си хапне пуйка.
„Мечока се събуди. Дойде една нощ. Разкъса съоръжението, където пуйките се разхождат и снасят. Не успя да влезе вътре. Уплаши се от кучето“, разказва Севда Чолакова и допълва.
„Лисицата посред бял ден си рови до кокошарника. Прави си дупка, за да влезе при кокошките. Не се стряска от хората. Есента, цяло стадо диви прасета се разхождаха из селото,“ разказва кмета на Давидково.
В съседното село Вълчан дол не са имали преки срещи с мечката, но са се натъквали на следи, разказва кметският наместник Едита Текьова. Там имат проблеми с дивата свиня.
„Един човек дето пасе горното стадо е видял стъпки на мечка и казва, че е обикаляла около селото. Ние имаме много голям проблем с дивите прасета. Доста хора си закупиха електропастири, заради картофите. Хора от селото са установили, че дори и само сезал да има опънат от колче до колче прасетата не влизат. Обясняваме си го с това, че прасето явно се докосвало и преди до електропастир и помини, затова не навлизат в ниви оградени със сезал,“ разказва кметският наместник Едита Текьова.
Отиваме още по на север от Давидково, в Загражден. Селото се намира в най-северната част на община Баните и гранични с резерват Кормисош, разположен в съседната община Лъки. Тук се намират най-големите популации на кафява мечка, благороден елен и вълк на територията на България. В селото обаче са взели мерки, мечките да не влизат в населеното място.
„На есента горските бяха изсипали, далеч от селото, ябълки, круши, сливи за мечките и така нямахме проблем с мечките,“ разказва кмета на Загражден Венета Хитова.
Около 237 са мечките в Родопите по последни данни.
Хората ги е страх да ходят до градините си и ливадите. Никой не смее да замръкне навън, казва кмета на Давидково Севда Чолакова.
Най-големите трагедии с меча са станали преди 12-13 г. - мъж загина, а жена бе разкъсана почти до смърт.
Не са малко клиповете и снимките на местните хора, които публикуват в социалните мрежи на мечки в опасна близост до къщите и пътищата.
Последните години за проблеми с мечките се оплакват от селата Буйново, Могилица, Горна Арда, Арда, Гълъбово, Давидково, Вишнево, Дебеляново, Искра и много други.
Чуйте целия репортаж в прикачения звуков файл.В неделя пред театъра в Кърджали от 14.30 всички хора от областта ще имат възможност да отнесат фиданки със себе си, за да засадят бъдеще за нашата планета. Доброволци ще им раздадат 20 000 дръвчета - плодни, медоносни, паркови. Инициативата е втора по рода си в Кърджали, но поредна за Гората бг. Създателят на организацията Никола..
Колко са вкусни дините, отгледани на дъното на язовир? На този въпрос могат вероятно да отговорят хората от кърджалийското село Лисиците. Селото е известно с най-дългия въжен мост у нас, на който туристи и от страната, и от чужбина прииждат, сега основно в почивните дни, дори само, за да си направят впечатляващо селфи. А той, мостът, е..
В продължение на две седмици жените от Спортно-интелектуалния клуб „Ахридос“ демонстрираха ангажираност и съпричастност, включвайки се активно в благотворителна кампания, насочена към социално уязвимите групи в обществото. С много желание и отдаденост те събраха десетки кашони, пълни с дрехи, обувки, завивки и детски играчки, които ще бъдат дарени на..
На сцената на Театрално-музикалния център в Кърджали се проведе изключителен концерт по случай 70-годишния юбилей и 50 години на сцената на един от най-талантливите акордеонисти в България – Нешко Нешев. Събитието се превърна в празник на българската музикална традиция, събрало на едно място най-обичаните фолклорни изпълнители и почитатели...
Да вярваш в любовта, да знаеш, че семейството и приятелството са значими, да браниш правдата, да вярваш, че любовта е по-силна от омразата. Тези ценности и истини са най-доброто, което можем да си пожелаем да преоткрием тази Коледа край елхата и рождението на Исус. Позабравените послания ни напомнят момчетата от група "Хоризонт", които..
Директорът на Средно училище „Йордан Йовков“ Людмила Чаушева, представи на националния форум „Ние сме бъдещето“ добра практика по предприемачество, разработена и внедрена в школото в Кърджали. Форумът се проведе в Габрово, а организатори бяха Регионално управление на образованието, Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA Bulgaria), Община..
Във втората част на предаването Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478